ליאורה שואלת

בני בן חודשיים עוד כמה ימים.
בהתחלה היה ישן על הגב - אוכל ונרדם חזרה. בשבועיים האחרונים הוא לא מסוגל לישון על הגב כלל. הוא נרדם או על הבטן או בעזרתנו. אנחנו משתדלים להמנע משינה על הבטן ועל כן נוצרת תלות בנו להרדמות. (או שהוא נרדם על הבטן ואנחנו הופכים אותו ואז לרוב הוא מתעורר או שהוא נרדם עלינו).

השאלה היא מתי נוצרים דפוסי השינה? איך ומאיזה גיל מלמדים אותו להרדם לבד?

גיל-גולה עונה

ליאורה שלום,
תינוק מפתח את היכולת להירדמות עצמאית בגיל 5 חודשים מבחינה פיזילוגית זה הגיל שבו הפרשת הורמון השינה בדם מספיקה לכך.עם זאת עם הגיעו לגיל 3 חודשים ועם הבססותו של סדר יום ניתן להשתית הרגלי שינה טובים ונכונים.
לגבי בנך אני הייתי ממליצה להימנע מהתערבות בשינה לפני או אחרי שנרדם, היות שזה יוצר תלות שלאחר מכן קשה לשרש.
תינוקות רבים מתקשים לישון על הגב היות שתנוחה זו חושפת אותם לגירויים רבים מסביבם ומקשה עליהם להירגע ולהירדם ,אצל בניך ניתן לראות שעם הגדילה וההתפתחות שלו הוא הפך למודע יותר לסביבו וזה כנראה מפריע לו להירדם .שינה על הבטן עוזרת להוריד גירויים סביבתיים להירגע ולהירדם. אם זאת היות שאני מניחה שבנך עדין לא מתהפך לבד אזי אני מניחה שאתם חשפתם אותו לשינה על הבטן מה שגרם לו לגלות את האופציה הזו .היות שהרדמה על הבטן אינה מומלצת בגילאים האלה אזי כדאי לכם לנסות להרגיל אותו להירדם על הגב או הצד ולהימנע משינויי תנוחה לאחר שנרדם.

 

 

נטלי שואלת

היי גילה,
בתי בת 3.5 חודשים ועד לאחרונה הייתה קמה פעם-פעמיים בלילה לאכול. בימים האחרונים היא מתחילה להתעורר כל שעה-וחצי שעתיים על ידי טלטול נמרץ של ראשה והטחתו במזרן. אני מוטרדת לא רק מעצם ההתעוררות אלא גם ממנהג טלטול הראש שקיים מיום לידתה אבל הפך למאוד אינטנסיבי בימים האחרונים.
האם יש צורך לבדוק את העניין הזה מול רופא ילדים?

גיל-גולה עונה

הי נטלי ,
לשאלתך יש שני חלקים ואתיחס לכל  חלק בנפרד.
לגבי ההתגברות ההתעוררויות בלילה זה בהחלט מתאים למשבר גיל ה-4 חודשים.
תינוקות רבים חווים התפתחות וקפיצת גדילה בגיל הזה שאחת מהתופעות לוואי שלה היא יותר התעוררויות במשך הלילה.
נסי לא לשנות דבר מההרגלים הרגילים, רק הרגיעי והחזירי לישון וסביר להניח שמס. ההתעוררויות יקטן חזרה והמשבר יחלוף.
לגבי טלטול הראש והטחתו במזרון בהחלט הייתי ממליצה על בדיקה אצל רופא
ילדים.

 

שחר שואלת

שלום גילה,
שמי שחר ואני אמא לאיתן הקטן, בן שלושה חודשים ושבוע.
איתן התחיל להרגיע ולהרדים את עצמו לאחרונה בעזרת מוצץ וחיתול בד ובסה"כ שומר על סדר יום די קבוע אך ״מסיים את היום״ ונרדם לשנת לילה רק בסביבות 23:00- חצות, ואז ישן כ-7 שעות ברציפות.
שאלתי היא האם כבר בשלב זה רצוי להקדים את שנת הלילה לאחר האמבטיה (סביבות שמונה). ניסיתי מספר פעמים אך הוא מתעורר לאחר כחצי שעה/שעה כמו משנת יום, פעיל ועירני.
אני מודה שסדר היום הנוכחי של איתן מקל עליי מאד אבל אני חוששת שלא ידע להירדם בשעה ״נורמלית״ ואשמח לדעת מה עליי לעשות על מנת לשפר את סדר יומו ואיכות השינה.
תודה רבה.
שחר

גיל-גולה עונה

שחר שלום,
משאלתך עולה שהרדמת היום האחרונה של בנך אמורה להיות כבר הרדמה לשנת הלילה.
תינוק בגיל של בנך אמור ללכת לישון לשנת לילה בין השעות 18:30-20:00.
במקרה שלך , ההירדמות  בשעות האלה היא לעוד שנת יום  , שבנך  מקיץ ממנה וממשיך בפעילות עד 23:00-חצות.
הנסיון שלך לשנות את המצב נתקל בקושי צפוי ,כי בנך מגיב מתוך  הרגל  והשינוי לא יהיה מידי.
ראשית עליך לערוך טקס שינה שיגרתי וברור (קיראי כיצד לבנות טקס שינה נכון)בשעות ההרדמה המומלצות ע"מ ליצור שיגרת ערב חדשה ומוכרת לבנך . לאחר כשבוע הוא עשוי להבין את השגרה החדשה ולהכנס לשנת לילה לאחר טקס השינה מבלי להתעורר שוב.
כדי לבסס את השעון הביולגי שלו וכדי להסתנכרן עם שעות היום והלילה הקפידי על חשיפה יומית לאור יום(טיול בחוץ)והרדמה בחדר חשוך בלילה.
בהצלחה.

אורטל שואלת

שלום,
אני אמא לתינוק בן חודשיים וכבר בגיל הזה יש לנו בעיות שינה קשות . הילד פשוט לא ישן במיוחד במהלך היום . הבעיה התחילה סביב גיל שלושה שבועות כאשר שמתי לב שהילד מאוד עייף אך למרות זאת לא מצליח להירדם בכוחות עצמו . עד אז היינו מניחים אותו בעריסה והוא היה נרדם לבד . מאז התחלנו להרדים אותו מאחר והילד בוכה בצורה היסטרית כאשר הוא לא מצליח להירדם . מה לא ניסינו - ידיים , מנשא , כדור פיזיו , עגלה לפעמים לוקח חצי עד שלושת  רבעי שעה להרדים את הילד ובסוף הוא ישן רבע עד חצי שעה . יש ימים שהוא ישן שעה - שעתיים במהלך היום וגם בלילה קם פעמיים - שלוש . איך אפשר לעזור לתינוק כל כך קטן שעדיין לא ניתן ללמד אותו להירדם לבד ? אני ממש מפחדת שבסוף חוסר השינה יפגע בו .
בתודה מראש ,
אורטל

גיל-גולה עונה

הי אורטל,
לתינוקות צעירים יש לעיתים קושי להירדם ולישון.הדבר יכול לנבוע משילוב של שני סיבות עיקריות .הסיבה הראשונה היא השינוי בתנאים שיש לתינוקות לאחר הלידה  .התנאים בחוץ   שונים מאד מאלה שהיו להם ברחם והסיבה השניה היא פיזיולוגית לתינוקות צעירים עד גיל 5 חודשים אין מספיק הפרשה של הורמון שינה המופרש בזמן השינה ועוזר לנו להירדם.
בכדי לעזור ל לבניך להירדם  בשלב הזה נסי לתת לו כמה שאפשר תנאים דומים לאלה שברחם הרדימי במנשא קרוב אליך כדי שיחוש את פעימות ליבך ישמע אות קולך ויחוש את הקירבה אליך שהיהרגיל אליה .נסי להיעזר בשמיכת עיטוף .העיטוף  עוזר לתינוקות להרגיש כמו ברחם במקום קטן ועוטף  ניתן להוסיף קולות של שששש או קולות של רעש לבן וגם מומלץ  ליצמוד טכניקה של עיסוי תינוקות שעשויה לעזור לו להירגע ולהירדם לזמנים ארוכים יותר.בהצלחה!

 

 

סבטה שואלת
שלום
תינוקת ב 3.5 חודשים הייתה מתעוררת פעמים בלילה לאכול
בשבוע האחרון מתעוררת כמו בחודש בראשון כול שעה וחצי- שעתיים זה המשבר גיל 4 שמדברים אליו?
תוך כמה זמן זה עובר?
מה אפשר לעשות כדי שתישן טוב
תודה

גיל-גולה עונה

הי סבטה,
בהחלט יתכן שהבת שלך הגיע למשבר גיל הארבע חודשים.
חשוב להבין שלמעשה השינוי שאת מתארת נובע מכך שביתך גדלה והשינוי  מביא איתו שינוי בהרגלי השינה.
כדי שהמשבר לא יתקבע ,חשובה התגובה שלכם להתעוררויות התכופות שלה.
המלצתי היא בכל התעוררות רק להרגיע ולהחזיר לישון .להשתדל להימנע מהאכלות מיותרות   ומניסיונות   שונים בכדי להחזיר לישוון כמו לדוגמא הרדמה במקומות  שונים להוציא מהחדר וכו....
בהצלחה.

עדי שואלת

שלום,
קודם כל תודה על העזרה.
בני, יונתן, נולד בתחילת שבוע 36, 16.10, משקל 2670 גרם. לא נשאר בבית חולים ולא הוכר כפג.
כיום בן 3.5 חודשים. עולה יפה במשקל. גובה והיקף ראש באחוזון.
יונתן נרדם רק על הידיים. אני צריכה לחכות כ 20 דק מרגע ההרדמות כדי להשכיב בעריסה. לעיתים מתעורר. בשינה של היום מתעורר לאחר מחזור שינה אחד, 40 דק, ואני צריכה לעזור לו להרדם שוב (הרדמות על הידיים).
ישן לילה שלם. לא אוכל בלילה.
האם אני יכולה להתחיל בשיטת הרדמות עצמאית?
חשבתי והתחברתי לשיטת הרם/הורד. האם שיטה זו מתאימה לגילו?
חשוב לי לציין שעד גיל חודשיים לערך היה נרדם באופן עצמאי. בגיל זה סבל מגזים ומאז התחלתי להרים יותר ולהרגיע ולהרדים על הידיים.
שוב המון תודה!
עדי.

גיל-גולה עונה

הי עדי,
הירדמות עצמאית בדר"כ ניתן להתחיל ללמד מגיל 5 חודשים,זה הגיל בו הפרשת הורמון השינה בדם מאפשרת לתינוק להירדם ללא עזרה. אבל עם זאת ניתן להתחיל ללמד הרגלי שינה טובים כבר מגיל 3 חודשים.

כרגע ההמלצה היא להתחיל ללמד את בנך להירדם במיטה ולא על הידיים.התחילי בשנת הלילה ולאחר מכן עברי לשנות היום.בשנת הלילה הכניסי למיטה לאחר טקס שינה מסודר ושגרתי לאחר מקלחת כשהוא שבע ורגוע.

בהצלחה!

חן שואלת

שלום,
יש לי ילד בן 6.5 חודשים למעלה מחודשיים לא אוכל עד שש/שש וחצי בבוקר מהשעה 18:30 בערב, החל מהשעה 04:00 הילד מפסיק להיות נינוח ומתפתל וכל שנייה מפיל לעצמו את המוצץ מהחוסר נינוחות, הוא לא בוכה בכי היסטרי או משהו אבל מרגישים אותו לא נינוח, האם ייתכן והוא רעב אך לא בוכה, אני חייבת לציין שבכללי השינה שלו לא משהו בתקופה האחרונה בגלל התלות במוצץ שהוא פיתח. עזרתך תודה 

גיל-גולה שואלת

חן שלום, לצערי לא הבנתי שמאלתך אפ בנך מתעורר בשעה 4:00 או חוסר הנינוחות שלו היא עדין כשהוא ישן .
לגבי שאלתך האם יתכן שהוא רעב ולא בוכה את זה יש לבחון ע"י התנהגות דומה ביום.האם כאשר הוא רעב הוא בוכה? אם כן אין סיבה שזה לא יקרה גם בלילה.
לגבי המוצץ , אם התלות במוצץ יוצרת מצב שהוא נופל לו רבות במשך השינה וזה מעיר אותו או גורם לו לבכי כשהוא מקיץ ומגלה שהמוצץ אינו בפיו אזי ניתן לפתור זאת ע"י כך שתלמדי אותו לקחת מוצץ באופן עצמאי .כיצד עושים זאת? תוכלי למצוא הנחיות הטיפ.מס. 5 בהרשמה פשוטה לקבלת הטיפים החינימיים שלי.בהצלחה.

 

קרן שואלת

שלום רב בתי בת החמש מתעוררת כבר שלושה ימים רציפות עם צרחות ובעיתות ברצוני לציין שזה מעולם לא קרה כמובן שכל ניסיון להרגיע לחבק ללטף לומר שהכל בסדר הגביר את הבעיתות כל נגיעה בה הילדה החלה לזרוק רגליים וידיים לכל עבר. בבוקר היה ניסיון כלשהו לברר על מה חלמה עם מישהו מתנהג לא יפה בגן וטענה שהכל בסדר חייכה כתמיד ומתנהגת במהלך היום כרגיל אין שום דבר שונה בהתנהגותה מלבד שלושת הלילות האחרונים.
כמובן שבימים אלה לאור כל הפדופיליה והמקרים המפחידים ששומעים עליהם אנחנו קצת בלחץ. לא היה שום דבר חדש או שינוי דרמטי במהלך השנים האחרונות.
נטע נרדמת לבד ילדה עצמאית ובוגרת האם הדבר אמור לחלוף או שמא שהגיל הוא מאוחר מדיי וצריך לפנות לעזרה כבר עכשיו
.

גיל-גולה עונה

קרן שלום,
מתיאורך יתכן שמדובר בתופעת  ביעותי לילה .ביעותי לילה מאופינית בבכי או גילויי מצוקה קשים שההורים מאד מתקשים להרגיע.במהלך הביעות נראה שהילד אינו ער לסביבתו וההורים מתקשים להעיר ולהרגיע אותו.בבוקר לרב אינו זוכר את המקרה.לקריאה נוספת על התופעה.
אם התופעה מופיעה בתדירות נמוכה או נעלמת אזי אין עליכם לעשות דבר לעומת התגברות התופעה והינשנותה בתדירות גבוהה תחייב אתכם לערוך ברור מקיף למציאת הגורם לכך , כי לרב זה מצביע על   לחץ נפשי ויש לאתר מה הגורם  ולטפל בו.

דיאנה שואלת

שלום, את בתנו שהיום בת 5 חודשים, בגיל 3 וחצי חודשים התחלנו להרדימה במיטתה ולא בידיים אחרי תקופה מייגעת של גזים.. התהליך עבד יפה עד כחודש אחרי שהפך ליותר קשה ככל הנראה בגלל השינוי שהם עוברים בגיל הזה. יש לציין שלא מדובר בהרדמות עצמאית אלא מרימים כשבוכה, מלטפים וכו..
כעת לוקח לי במהלך היום כ 40 דק' ואף יותר להרדימה במיטה למרות שהיא גמורההה מעייפות ואני משכיבה עם סימן העייפות הראשון, היא פשוט מייבבת ונלחמת עם העיניים הנעצמות לא להירדם. למה??? למה היא לא מניחה לעצמה לנוח ? אני שם לצידה כל הזמן. יש לה סדר יום די קבוע, היא בהנקה מלאה, נותנים חיתול טטרה למולל, יש טקס שינה ב 6 בערב אמבטיה אוכל ומיטה ובסביבות 7 פלוס מינוס נרדמת גם אחרי קצת מלחמות אך פחות מאשר במהלך היום, שמים לה רעש לבן של פכפוך מים למסך רעשים. אנחנו עושים משהו לא בסדר ? קשה לי עם המלחמות האלו.
אני לוקחת עם סימני עייפות ראשונים לא מושכת, תמיד באותה צורה פחות או יותר, בודקת אם עדיין רעבה או טיטול..
מחוץ לבית אותו סיפור.. יכולה לא לישון שעות מסקרנות.
תודה רבה אודה אם תצליחי לעזור לנו.. לכולנו

גיל-גולה עונה

דיאנה שלום ,
הורים רבים נתקלים במצב בו התינוק שנראה עייף מאד לא נרדם.את מפרשת זאת כמלחמה שלה על מנת לו להירדם אבל זהו למעשה מצב של עייפות יתר שמקשה עליה להירדם.היא בהחלט מנסה להירדם אבל אינה מצליחה.
אחד הדברים שמאפיין עייפות יתר הוא קושי להירדם וירידה באיכות השינה לאורך הלילה.
מתאורך נשמע לי שכנראה ביתך נמצאת במצב של עייפות כרונית(חוסר בשעות שינה לאורך זמן) ולמרות שאת משתדלת להיענות מידית לעיפות שלה ולהשכיבה לישון ,ישנו חוסר שינה מתמשך .יתכן שחוסר השינה מתיחס  לשנות היום שלה, היא אינה ישנה מספיק ובתכיפות המומלצת לגילה  ולכן  והיא מגיעה לערב עייפה מאד.כדי לעזור לביתך עלי לבדוק בצורה יותר יסודית את התנהלות שנות היום והלילה ולעבוד איתה על הירדמות עצמאית ,זה בהחלט גיל שבו היא עשויה  ללמוד להירדם בכוחות עצמה ללא עזרתכם.

מיכל שואלת

הקטנה שלי בת ארבעה וחצי חודשים ואינה נרדמת באופן עצמאי אלא רק על הידיים במהלך היום ותוך כדי הנקה בלילה.
ביום היא בקושי ישנה ובלילה היא נרדמת בשמונה וקמה בשש וחצי עם שתי קימות להנקה.
ניסיתי את השיטה שלשים אותה במיטה ערה כשהיא עייפה ולתת לה לבכות, אבל נשברתי די מהר ובכלל זאת נראה לי שיטה אכזרית ולא אעמוד בה.  האם יש עוד שיטה פחות טראומטית? ניסיתי גם לשבת לידה וללטף אותה אבל היא צרחה בהפגנתיות כל הזמן. אשמח לעזרה כי זה מאד מטריד אותי

גיל-גולה עונה

הי מיכל ,
ההתלבטות שלך משותפת להורים רבים.הורים רבים מבינים שיש צורך בשלב מסויים ללמד את התינוק שלהם הרגלי שינה טובים ויש לנתק אותו מגורמי התלות(הרדמה על הידיים ,הרדמה בהנקה וכו....) איתם הוא רגיל להירדם .השאלה המרכזית היא באיזה דרך לעשות  זאת?
ניתן לומר שישנן שתי שיטות עיקריות : השיטה הראשונה היא , שיטת הבכי המתוזמן -שיטת ה-5 דק -על גירסותיה השונות.בשיטה זו   מאפשרים לתינוק לבכות מספר דקות ללא נוכחות הורית, נכנסים מדי מספר דקות קבוע (5 , 2 ...)לחדר ויוצאים שוב.
השיטה השניה היא  שיטת "לילה טוב". בשיטה זו ישנו מענה תמידי לבכי  מההורים ואין מצב שבו התינוק בוכה ללא התייחסות ולו לדקה מתוזמנת אחת.
עם זאת חשוב להדגיש כי בכל אחת מהשיטות התינוק  בוכה,   זו היא למעשה דרכו לתקשר איתנו.ולבטא את תחושתיו  תחושות שהתינוק מבטא על ידי בכי. 
אז למה תינוקות שאינם מצליחים להירדם בוכים? הילד מתקשה להירדם לבד כי לא קיבל את הכלים הנכונים. גם לתינוק  קשה עם התלות שלו בהורים ובגורמים חיצוניים והוא מבטא את הקושי בבכי. לא מדובר ב"פינוק" או בצרחות הפגנתיות כי אם בהבעת קושי ותסכול ולכן, חשוב להיענות לו. הקניית הרגלים אינה מאבק בין ההורה לילד אלא עזרה לילד ולימוד הרגלים טובים לחיים.
בכי הוא השפה של התינוק, לכן ברור שהוא יבכה כתגובה לשינוי וחשוב להיות שם בשבילו.
מקווה שעזרתי .

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
 7 שיעורים לשנת לילה טובה
 

מה עוד באתר

מודיעין,ישראל
054-6805034