top of page
Girl Pointing Up

אתם שואלים גיל-גולה עונה

רוצים להתייעץ בנושאים של שינה והתפתחות תינוקות

ולא יודעים עם מי ?

אז אני כאן בשבילכם ובמיוחד למטרה זו פתחתי את קו הייעוץ החם:

אני רק שאלה

שילחו אלי את שאלתכם ואני מבטיחה לענות תוך 48 שעות.

הפרטים נקלטו בהצלחה

 השארת שאלה מהווה הסכמה לקבלת דיוור מגיל-גולה

אור שואלת על קשיים של הרדמת פעוט בן שנתיים+ במיטת גדולים

תינוק בן שנתיים ושבע מאוד אנרגטי שמה אותו בערב לישון באזור השעה 20 ישן במעון מ12 וחצי עד 2.
הוא מנסה במהלך ההרדמה המול דברים גם כשאני יושבת לידו. ישן כבר כמה חודשים במיטה רגילה.
מוריד בגדים. מוריד סדין. אומר שעושה בטיטול. קופץ מנסה לרדת מדבר צוחק בקיצור כל דבר אפשרי.
עד שנרדם יכול לקחת גם שעתיים מה אפשר לעשות?

גיל-גולה עונה

היי אור,

תודה על שאלתך.
ישנם כמה סוגיות שיש לבחון כשמגיעים למצב אותו את מתארת:
1. האם את משכיבה את בניך בשעה קבועה או בשעה שאת מזהה שהוא עייף
2. האם נעשה טקס שינה אפקטיבי שמעביר את המסר שעכשיו הולכים לישון ועושה הפרדה בין הפעילות לשינה.
3. האם יש הצבת גבולות ברורים?
. האם ניתנת לו תשומת לב בשעות שאת נמצאת אתו אחה"צ הצהרים כשחזור מהגן?

אז כמובן שיש להקדיש לו זמן איכות אחר הצהרים כדי שיצטרך פחות להיות במצב של בקשת תשומת לב בהרדמה.
אני מציעה גם להקפיד על פעילות של הוצאת אנרגיה כדי שיגיע לערב עייף ויירדם ביתר קלות. להתאים את שעת ההרדמה לעייפות שלו ולוודא שהוא לא מגיע עייף מדי או פחות מדי עייף להרדמה.
לוודא שיש טקס שינה ברור ושיגרתי שמעביר מסר וגבול ברור שנגמרה פעילות היום.
בנוסף לודא שההשתוללות בהרדמה היא לא חלק מבדיקת גבולות מוגברת שהוא עושה מולך.
לשקול צמצום השינה בגן מניסיוני ילדים לקראת גיל 3 לעיתים שנת הצהרים משבשת להם א הרדמת הערב וצמצום או הרדת השינה משפרת באופן מידי את ההרדמה.

בהצלחה

דניאל שואלת על ההשפעה של טונוס שרירים וטמפרמנט גבוה על ההתעוררויות במשך הלילה

היי גילה!
בתי בת 4 וחצי חודשים.
לאחרונה פיתחתי מודעות לכל הנושא של טונוס שרירים גבוה ושמתי לב כמה היא ערנית, קופצנית עם אצבעות קפוצות בידיים וברגליים. הטמפרמנט שלה גם תוסס. נראה שהדבר מעיר אותה לא מעט פעמים בלילה. נחבר לכך את הטעות שהרגלתי אותה להירדם על הידיים. בהתחלה היא נרדמה בקלות ובזריזות אך ככול שהדבר נמשך לוקח לה יותר זמן להירדם והיא מתנגדת יותר. הדבר לוקח מלא זמן ומעייף ברמות. אני לא יודעת מה גורם לה להתעורר כל 3 שעות בלילה, אם זה טונוס השרירים או ההרגל של הירדמות על הידיים. איך לגמול אותה ואיך לתקן את זה?
תודה לך, דניאל

גיל-גולה עונה

היי דניאל,

תודה על שאלתך.
ראשית אני רוצה להבהיר שבגילאים הצעירים ועד גיל 5 חודשים זה ממש בסדר להרדים עם כל עזרה שהבת שלך הייתה זקוקה לה. תמיד אפשר לעשות תהליך של הקניית הרגלים חדשים וטובים. 
אז ראשית אתייחס לטונוס והטמפרמנט הגבוה, בכדי להקל עליה, עליך לעשות לה כמה שיותר עיסויים ועדיף במגע עמוק, כדי לעזור לגוף שלה ללמוד להרפות ובכך לסייע לה להירדם. את העיסוי חשוב לעשות מס. פעמים במשך היום אבל בעיקר לפני ההרדמות ולאחר המקלחת בערב ולפני שאת מרדימה אותה לשנת הלילה.
כדי לעזור לה ללמוד ללא עזרה יש לעשות תהליך מדורג שבשלב הראשון לעזור לה להירדם במיטה ואז כשתבחיני שהיא כבר יותר רגועה במיטה ולא זקוקה לעזרה שלך לצמצם את העזרה ולאפשר לה ללמוד להירדם לבד. עם הזמן כשהיא תהפוך ליותר ויותר עצמאית בהרדמות תוכלי גם לצמצם את הנוכחות שלך בחדר ולצאת ממנו כדי שההרדמה שלה תהיה עצמאית לגמרי.
אם את מרגישה שאת צריכה הדרכה וליווי לתהליך מוזמנת לדבר איתי ע"מ לשמוע על תהלכי ייעוץ שינה שאני עורכת עם הורים.
בהצלחה

שרי שואלת על איך ללמד הרדמה עצמאית

כל ערב,
אני משכיבה את הילד שלי בן השנתיים לישון, כשאני שוכבת לצד מיטתו (מיטת מעבר) ושרה לו שירים מקריאה לו סיפורים עד שהוא נרדם ואז אני הולכת.
כשאני הולכת לישון אני נועלת את הדלת של החדר שלי. יש לי חלום שירדם לבד בלי שאצטרך לבזבז חצי שעה כל לילה אבל הנקודה היא שבאמצע הלילה הילד מתעורר בוכה. בהתחלה הוא בכה דיי הרבה וניסה לפתוח את הדלת של החדר שלי עד שהוא פשוט התחיל לקחת את השמיכה שלו שם שמיכה קטנה על הרצפה עוד אחת על עצמו ונרדם ליד הדלת של החדר שלנו.
אני לא מתכננת להכניס אותו למיטתי. יש לציין שעד לפני חודשיים הוא ישן לידי וכשאני הלכתי לישון הוא גם הלך.

לאחרונה אני משכיבה אותו מוקדם יותר בסביבות ה 9 בערב. מה אני יכולה לעשות כדי שיישאר במיטתו ויתרגל לשינה לבד.

גיל-גולה עונה

היי שרי,

תודה על שאלתך.
את מספרת שעד חודשים הוא ישן איתך במיטה והדרך למנוע את הגעתו למיטה שלך ע"י נעילת הדלת היא קצת קיצונית שלא לומר מלחיצה ועלולה לפתח אצלו חרדות.
נשמע שעד שעבר לישון בחדר שלו היה ישן בשעות מאד מאוחרות לגילו וגם השעה 21:00 עדין לא מותאמת לגילו ויש לבחון הרדמה עם זיהוי עייפות.
הציפייה שלך שהילד יירדם בלי "שתצטרכי לבזבז חצי שעה כל לילה" היא גם מצערת כי כל תינוק/פעוט זקוק לטקס שינה שבו ההורה עוזר לו לעשות את המעבר מפעילות היום לעבר שנת הלילה וזה זמן איכות חשוב מאד משותף של ההורה עם הילד. הטעות כאן שאת לא עושה הפרדה בין טקס השינה לבין ההרדמה ומרדימה אותו תוך כדי טקס השינה. כדי שילמד להירדם ללא נוכחותך עליך לעשות טקס שינה שיגרתי וקבוע (מוזמנת לקרוא כיצד לעשות טקס שינה שמעביר מסר נכון כאן) ואז באופן הדרגתי לעשות יציאה מהחדר.
בנוסף המלצתי לא לנעול את הדלת של החדר שלך אלא ברגע שהוא מגיע לחדר ולמיטה שלך להחזיר למיטה שלו כדי שיבין שישנים רק בחדר ובמיטה שלו. כשיתקדם התהליך ואת תגיעי להרדמה ללא נוכחות הוא גם יפסיק להגיע למיטה שלך אבל עליך להבין שזה תהליך שלא יקרה ביום אחד ותלוי בקצב ההסתגלות של בנך לשינויים.
בהצלחה.

קרן שואלת על ויתור על שנת בוקר 

שלום,

יש לי תינוקת בת שנה ו3. נרדמת עצמאית מגיל 3 חודשים.

היא כרגע ישנה 2 תנומות ביום אבל לתנומת הצהריים היא ממש עושה בעיות, לוקח לה שעה להירדם אם בכלל והיא בוכה ונעמדת הרבה במיטה.
נראה לי שהיא צריכה לעבור לתנומה אחת. היום היא התעוררה ב6:40 בבוקר ושמתי אותה לישון ב11 היא ישנה רק שעה ו20 לכן הקדים את זמן האמבטיה.

השאלה שלי היא אם זה בסדר שזמן הערות שלה ארוך? ואיך לעשות את זה נכון?
אשמח לתשובה :) תודה רבה,

גיל-גולה עונה

היי קרן,

תודה על שאלתך.
לרב מגיל שנה וחודשים תינוקות מוותרים על שנת הבוקר ועוברים לשינה אחת ביום.
ככל שהם גדלים כך הם מסוגלים להישאר יותר שעות בערות מבלי להזדקק לשינה נוספת. 
ההחלטה מתי להרדים לשינה במשך היום ולשנת הלילה צריכה להיקבע ע"י מידת העייפות שלה וכשהיא מראה סימני עייפות. קחי בחשבון שבגילה היא זקוקה ל כ 13 שעות שינה ביממה ואם אינה ישנה את כ-13 שעות יתכן שהיא בעייפות יתר ועליך להקפיד על הרדמה בהתאם לעייפות שלה.   

בהצלחה!!

דפנה שואלת על התעוררויות בעקבות נפילת מוצץ בלילה

שלום,

בתי בת ה 4 חודשים נרדמת עם מוצץ.
הולכת לישון לרוב בשעה 19:00. בדרך כלל עד השעה 12, אם ייפול לה המוצץ היא לא תתעורר, אבל במחצית השנייה של הלילה היא מתעוררת מזה, ויוצא שאנחנו קמים כל שעה כדי להחזיר אותו. ניסיתי להוציא לה אחרי שנרדמת, אבל לא עוזר. חוץ מזה לפעמים קמה כל שעה, לפעמים המרווח גדול יותר ולפעמים כל 5 דקות צריך לקום להחזיר לה, ככה במשך מספר פעמים.  אשמח לעזרה!!

גיל-גולה עונה

היי דפנה,

תודה על שאלתך.
מגיל 4 חודשים אפשר להתחיל ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד. התהליך אורך זמן ויש צורך לעשות תהליך לימודי שבסופו הוא תלמד לקחת אותו ולהכניס לפיה בלי להצטרך אתכם לשם כך. בשלב הראשוני יש ללמד אותה במשך היום לקחת אותו מהיד שלכם ממש כמו שהיא מכניסה לפיה כל צעצוע שמוגש ליד שלה. כשהיא תשלוט בצנעה ולמד להכניס לפיה באופן נכון יש ללמד אותה לעשות זאת גם בלילה. במקביל יש לוודא שיש לה מס. מוצצים במיטה שלהם כדי שצדע מאיפה אפשר לקחת מוצץ אחר אם זה שהיה בפיה נפל. בשלב הבא יש ללמד אותה במשך היום לקחת מוצץ ממשטח ובלילה ממזרון המיטה שלה ואז גם בלילה רק להצביע על מיקום המוצץ שתיקח לבד , לרב בשלב הזה תינוקות לוקחים מוצץ ללא עזרה.
עם זאת מניסיוני תינוק ששומט את המוצץ כל כך הרבה וגם מסוגל לישון בתחילת הלילה ללא המוצץ מסוגל לישון בלעדיו, היות שתינוק שאוכל ומוצץ את פיטמת השד או הבקבוק ללא בעיה ולא שומט אותו במהלך האוכל.    

בהצלחה!!

אווה שואלת על משבר ה - 4 חודשים

שלום ,

יש לי תינוק בן ארבעה חודשים (אם להיות מדויקים השבוע ימלאו לו) הוא ישן כבר כמעט משנולד מהשעה 20:00 בערך עד 7:00 בבוקר, החלטתי להעביר אותו לחדר שלו ולמיטת תינוק שלו על מנת שיתחיל להתרגל לפני שהוא יבין קצת יותר.
בלילה הראשון הוא התעורר (לא פקח עיניים אך קצת בכה) כמה פעמים בלילה וכל פעם היה בזווית אחרת, אז שמתי לו בלילה שאחריו נסט כזה שיהיה לו קצת גבולות ובלילה הזה אכן התעורר ממש בקטנה פעם אחת (בדרך כלל שמה לו את המוצץ וממשיך לישון) אך זה לא היה קורה כמעט בכלל שהיה ישן בעריסה לידי, לכן העברתי אותו מלכתחילה, כי הוא לא היה מתעורר בכלל.
התינוק שלי הוא טפו טפו רגוע וישן שנת לילה מלא אבל בלילות האחרונים מאז שבחדר שלו הוא כל כמה שעות בוכה מעט ושמה לו מוצץ וממשיך בחזרה לישון.
אני מרגישה שאולי הקדמתי את המאוחר, איך קטעתי לו שינה רצופה, היה ישן טוב לידי בעריסה, השאלה שלי היא מה לעשות? האם זה יפסק והוא ימשיך מתישהו את שיתנו הרצופה? האם להחזיר אותו לעוד קצת לעריסה, בכל זאת הוא קטן... תודה!!!

 

גיל-גולה עונה

היי אווה,

תודה על שאלתך.

נשמע שהבן שלך חווה את משבר ה 4 חודשים ואין קשר למעבר חדר זה פשוט צירוף מקרים (את יכולה לקרוא על משבר ה4 חודשים כאן) אני לא מציעה להחזיר לחדר שלך זה לרב מייצר מסר מבלבל ועליך להבין שכל שינוי מצריך זמן הסתגלות.
כדי לא לקבע את ההתעוררויות הליליות, כדאי להתחיל ללמד אותו לקחת מוצץ בכוחות עצמו. את תהליך הלימוד אפשר להתחיל מגיל 4 חודשים הגיל שבו הוא כל דבר שמגיע ליד מכניס לפה.
בהצלחה!

ניצן שואלת על עיטוף

עד היום עטפנו את בננו שבן 3 חודשים.
אני מנסה להפחית את העיטוף אך כל פעם אחרי שנרדם על הידיים מניחים אותו ומהר מאוד הוא מעיר את עצמו עם הידיים- נוגע בראש ובפנים.
ואז מרדימים שוב וחוזר חלילה.
בסוף אנחנו עוטפים והוא ישן טוב יכול להיות שהוא עדיין לא מוכן לישון ללא עיטוף.

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

מה שגורם לקפיצת הידיים הוא רפלקס מורו שמופעל ברגע שאתם מרדימים על הידיים ומניחים במיטה. הריפלוקס לרב נעלם סביב גיל 4 חודשים ובצורה מוחלטת בגיל 6 חודשים.
כרגע אני רואה שתי פתרונות לקושי שאת מתארת:
1. להמשיך בעיטוף עד שהריפלוקס יעלם אבל אני מתארת לי שככל שעובר הזמן והוא נרדם בעיטוף הוא יתקשה להירדם בלעדיו.
2. לנסות להרגיל אותו להירדם במיטה ולא על הידיים מה שלרב לא מפעיל את הריפלוקס. ולתת לו עזרה להרדמה במיטה ע"י טפיחות, נענועים עדינים, ליטופים. וכו'..
בדרך הזו תוכלי גם לגמול מהעיטוף וגם לגמול מהרדמה על הידיים שלרב הופכת לגורם תלות שקשה להיפטר ממנו.
בהצלחה!

bottom of page