Girl Pointing Up

אתם שואלים גיל-גולה עונה

רוצים להתייעץ בנושאים של שינה והתפתחות תינוקות

ולא יודעים עם מי ?

אז אני כאן בשבילכם ובמיוחד למטרה זו פתחתי את קו הייעוץ החם:

אני רק שאלה

שילחו אלי את שאלתכם ואני מבטיחה לענות תוך 48 שעות.

הפרטים נקלטו בהצלחה

 השארת שאלה מהווה הסכמה לקבלת דיוור מגיל-גולה

שרי שואלת על איך ללמד הרדמה עצמאית

כל ערב,
אני משכיבה את הילד שלי בן השנתיים לישון, כשאני שוכבת לצד מיטתו (מיטת מעבר) ושרה לו שירים מקריאה לו סיפורים עד שהוא נרדם ואז אני הולכת.
כשאני הולכת לישון אני נועלת את הדלת של החדר שלי. יש לי חלום שירדם לבד בלי שאצטרך לבזבז חצי שעה כל לילה אבל הנקודה היא שבאמצע הלילה הילד מתעורר בוכה. בהתחלה הוא בכה דיי הרבה וניסה לפתוח את הדלת של החדר שלי עד שהוא פשוט התחיל לקחת את השמיכה שלו שם שמיכה קטנה על הרצפה עוד אחת על עצמו ונרדם ליד הדלת של החדר שלנו.
אני לא מתכננת להכניס אותו למיטתי. יש לציין שעד לפני חודשיים הוא ישן לידי וכשאני הלכתי לישון הוא גם הל.ך

לאחרונה אני משכיבה אותו מוקדם יותר בסביבות ה 9 בערב. מה אני יכולה לעשות כדי שיישאר במיטתו ויתרגל לשינה לבד.

גיל-גולה עונה

היי שרי,

תודה על שאלתך.
את מספרת שעד חודשים הוא ישן איתך במיטה והדרך למנוע את הגעתו למיטה שלך ע"י נעילת הדלת היא קצת קיצונית שלא לומר מלחיצה ועלולה לפתח אצלו חרדות.
נשמע שעד שעבר לישון בחדר שלו היה ישן בשעות מאד מאוחרות לגילו וגם השעה 21:00 עדין לא מותאמת לגילו ויש לבחון הרדמה עם זיהוי עייפות.
הציפייה שלך שהילד יירדם בלי "שתצטרכי לבזבז חצי שעה כל לילה" היא גם מצערת כי כל תינוק/פעוט זקוק לטקס שינה שבו ההורה עוזר לו לעשות את המעבר מפעילות היום לעבר שנת הלילה וזה זמן איכות חשוב מאד משותף של ההורה עם הילד. הטעות כאן שאת לא עושה הפרדה בין טקס השינה לבין ההרדמה ומרדימה אותו תוך כדי טקס השינה. כדי שילמד להירדם ללא נוכחותך עליך לעשות טקס שינה שיגרתי וקבוע (מוזמנת לקרוא כיצד לעשות טקס שינה שמעביר מסר נכון כאן) ואז באופן הדרגתי לעשות יציאה מהחדר.
בנוסף המלצתי לא לנעול את הדלת של החדר שלך אלא ברגע שהוא מגיע לחדר ולמיטה שלך לההחזיר למיטה שלו כדי שיבין ששינים רק בחדר ובמיטה שלו. כשיתקדם התהליך ואת תגיעי להרדמה ללא נוכחות הוא גם יפסיק להגיע למיטה שלך אבל עליך להבין שזה תהליך שלא יקרה ביום אחד ותלוי בקצב ההסתגלות של בנך לשינויים.
בהצלחה.

קרן שואלת על ויתור על שנת בוקר 

שלום,

יש לי תינוקת בת שנה ו3 . נרדמת עצמאית מגיל 3 חודשים.

היא כרגע ישנה 2 תנומות ביום אבל לתנומת הצהריים היא ממש עושה בעיות , לוקח לה שעה להירדם אם בכלל והיא בוכה ונעמדת הרבה במיטה.
נראה לי שהיא צריכה לעבור לתנומה אחת. היום היא התעוררה ב6:40 בבוקר ושמתי אותה לישון ב11 היא ישנה רק שעה ו20 לכן הקדים את זמן האמבטיה.

השאלה שלי היא אם זה בסדר שזמן הערות שלה ארוך? ואיך לעשות את זה נכון?
אשמח לתשובה :) תודה רבה,

גיל-גולה עונה

היי קרן,

תודה על שאלתך.
לרב מגיל שנה וחודשים תינוקות מוותרים על שנת הבוקר ועוברים לשינה אחת ביום.
ככל שהם גדלים כך הם מסוגלים להישאר יותר שעות בערות מבלי להזדקק לשינה נוספת. 
ההחלטה מתי להרדים לשינה במשך היום ולשנת הלילה צריכה להיקבע ע"י מידת העייפות שלה וכשהיא מראה סימני עייפות. קחי בחשבון שבגילה היא זקוקה ל כ 13 שעות שינה ביממה ואם אינה ישנה את כ-13 שעות יתכן שהיא בעייפות יתר ועליך להקפיד על הרדמה בהתאם לעייפות שלה.   

בהצלחה!!

דפנה שואלת על התעוררויות בעקבות נפילת מוצץ בלילה

שלום,

בתי בת ה 4 חודשים נרדמת עם מוצץ.
הולכת לישון לרוב בשעה 19:00. בדרך כלל עד השעה 12, אם ייפול לה המוצץ היא לא תתעורר, אבל במחצית השנייה של הלילה היא מתעוררת מזה, ויוצא שאנחנו קמים כל שעה כדי להחזיר אותו. ניסיתי להוציא לה אחרי שנרדמת, אבל לא עוזר. חוץ מזה לפעמים קמה כל שעה, לפעמים המרווח גדול יותר ולפעמים כל 5 דקות צריך לקום להחזיר לה, ככה במשך מספר פעמים.  אשמח לעזרה!!

גיל-גולה עונה

היי דפנה,

תודה על שאלתך.
מגיל 4 חודשים אפשר להתחיל ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד. התהליך אורך זמן ויש צורך לעשות תהליך לימודי שבסופו הוא תלמד לקחת אותו ולהכניס לפיה בלי להצטרך אתכם לשם כך. בשלב הראשוני יש ללמד אותה במשך היום לקחת אותו מהיד שלכם ממש כמו שהיא מכניסה לפיה כל צעצוע שמוגש ליד שלה. כשהיא תשלוט בצנעה ולמד להכניס לפיה באופן נכון יש ללמד אותה לעשות זאת גם בלילה. במקביל יש לוודא שיש לה מס. מוצצים במיטה שלהם כדי שצדע מאיפה אפשר לקחת מוצץ אחר אם זה שהיה בפיה נפל. בשלב הבא יש ללמד אותה במשך היום לקחת מוצץ ממשטח ובלילה ממזרון המיטה שלה ואז גם בלילה רק להצביע על מיקום המוצץ שתיקח לבד , לרב בשלב הזה תינוקות לוקחים מוצץ ללא עזרה.
עם זאת מניסיוני תינוק ששומט את המוצץ כל כך הרבה וגם מסוגל לישון בתחילת הלילה ללא המוצץ מסוגל לישון בלעדיו, היות שתינוק שאוכל ומוצץ את פיטמת השד או הבקבוק ללא בעיה ולא שומט אותו במהלך האוכל.    

בהצלחה!!

אווה שואלת על משבר ה - 4 חודשים

שלום ,

יש לי תינוק בן ארבעה חודשים (אם להיות מדויקים השבוע ימלאו לו) הוא ישן כבר כמעט משנולד מהשעה 20:00 בערך עד 7:00 בבוקר, החלטתי להעביר אותו לחדר שלו ולמיטת תינוק שלו על מנת שיתחיל להתרגל לפני שהוא יבין קצת יותר.
בלילה הראשון הוא התעורר (לא פקח עיניים אך קצת בכה ) כמה פעמים בלילה וכל פעם היה בזווית אחרת, אז שמתי לו בלילה שאחריו נסט כזה שיהיה לו קצת גבולות ובלילה הזה אכן התעורר ממש בקטנה פעם אחת( בדרך כלל שמה לו את המוצץ וממשיך לישון ) אך זה לא היה קורה כמעט בכלל שהיה ישן בעריסה לידי, לכן העברתי אותו מלכתחילה, כי הוא לא היה מתעורר בכלל.
התינוק שלי הוא טפו טפו רגוע וישן שנת לילה מלא  אבל בלילות האחרונים מאז שבחדר שלו הוא כל כמה שעות בוכה מעט ושמה לו מוצץ וממשיך בחזרה לישון.
אני מרגישה שאולי הקדמתי את המאוחר, איך קטעתי לו שינה רצופה, היה ישן טוב לידי בעריסה, השאלה שלי היא מה לעשות? האם זה יפסק והוא ימשיך מתישהו את שיתנו הרצופה? האם להחזיר אותו עוד לקצת לעריסה , בכל זאת הוא קטן.. תודה!!!

 

גיל-גולה עונה

היי אווה,

תודה על שאלתך.

נשמע שהבן שלך חווה את משבר ה 4 חודשים ואין קשר למעבר חדר זה פשוט צירוף מקרים.(את יכולה לקרוא על משבר ה4 חודשים כאן) אני לא מציעה להחזיר לחדר שלך זה לרב מייצר מסר מבלבל ועליך להבין שכל שינוי מצריך זמן הסתגלות.
כדי לא לקבע את ההתעוררויות הליליות, כדאי להתחיל ללמד אותו לקחת מוצץ בכוחות עצמו .את תהליך הלימוד אפשר להתחיל מגיל 4 חודשים הגיל שבו הוא כל דבר שמגיע ליד מכניס לפה.
בהצלחה!

ניצן שואלת על עיטוף

עד היום עטפנו את בננו שבן 3 חודשים.
אני מנסה להפחית את העיטוף אך כל פעם אחרי שנרדם על הידיים מניחים אותו ומהר מאוד הוא מעיר את עצמו עם הידיים- נוגע בראש ובפנים.
ואז מרדימים שוב וחוזר חלילה.
בסוף אנחנו עוטפים והוא ישן טוב יכול להיות שהוא עדיין לא מוכן לישון ללא עיטוף.

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

מה שגורם לקפיצת הידיים הוא רפלקס מורו שמופעל ברגע שאתם מרדימים על הידיים ומניחים במיטה. הריפלקס לרב נעלם סביב גיל 4 חודשים ובצורה מוחלטת בגיל 6 חודשים.
כרגע אני רואה שתי פתרונות לקושי שאת מתארת:
1. להמשיך בעיטוף עד שהירפלקס יעלם אבל אני מתארת לי שככל שעובר הזמן והוא נרדם בעיטוף הוא יתקשה להירדם בלעדיו.
2. לנסות להרגיל אותו להירדם במיטה ולא על הידיים מה שלרב לא מפעיל את הריפלקס. ולתת לו עזרה להרדמה במיטה ע"י טפיחות, נענועים עדינים, ליטופים . וכו..
בדרך הזו תוכלי גם לגמול מהעיטוף וגם לגמול מהרדמה על הידיים שלרב הופכת לגורם תלות שקשה להיפטר ממנו.
בהצלחה!

נטלי שואלת גמילה מאכילת לילה

היי,

ביתי הייתה ישנה לילה שלם מגיל שבוע וחצי עד גיל חודשיים וחצי ומאז היא קנה לאכול פעמיים בלילה אך מחזירים לישון לילה שלם ?

גיל-גולה עונה

היי נטלי,

תודה על שאלתך.

תינוקות קטנים לאחר הלידה לעיתים ישנים שעות רבות  גם 20-22 שעות.

לאחר הם גדלים (ומסתגלים לעולם ) נוצר צורך לאכול גם במשך הלילה.
כל עוד היא לא נרדמת בהנקה ולא משתמשת בהנקה ע"מ לחזור לישון, זה מעיד שהיא זקוקה להאכלות לילה לשם גדילה והתפתחות.

שרה שואלת איך מלמדים הירדמות עצמאית

היי ,
יש לי תינוק בן חצי שנה שעד לפני כמה שבועות ישנתי אתו במיטה מכיוון שהוא יתעורר כל שעה שעתיים והעדפתי להניק אותו ושיירדם לידי, ושלא יצטרך כל שעה להחזיר אותו לעריסה ,אבל כבר קשה לי כי הוא משתלט לי על המיטה וגם אני לא רוצה שיהיה תלוי בי, אז החלטתי להאכיל אותו מלא לפני השינה ושיירדם עליי ואז אני מעבירה אותו לעריסה, הבעיה היא שהוא ממשיך להתעורר בלילה, הוא מתעקש שאני ייקח אותו אליי למיטה , הוא לא מצליח להירדם בלי שאני יאכיל אותו והוא לא רעב הוא מוצץ שניה ונרדם אז ניסיתי לתת לו בקבוק והוא לא רוצה, בשבוע האחרון אני נותנת לו בקבוק לידו ונותנת לו לבכות עד שהוא נרדם וזה די פוחת מיום ליום אבל אני רוצה שגם ילמד להרדים לא מתוך בכי, אני גם לא אוהבת שהוא בוכה כי אני גם לא ישנה וגם כואב לי על זה שהוא בוכה אז אני לא מרוויחה כלום, מה אני אמורה לעשות?
ואיך אני מרגילה אותו לישון רצוף מבלי להתעורר כל שעתיים.

גיל-גולה עונה

היי שרה,

תודה על שאלתך.

לפי התיאור שלך יצרת מערכת של הרגלים עם הבן שלך במשך כחצי שנה שכרגע את מתקשה לשנות. הדבר טבעי ולתינוקות שרגילים לדבר מסוים קשה להתרגל לדברים חדשים מבלי שזה יגרור בכי . לכן הקפידי לתת לו מענה לבכי , ומצאי מה הדרך שמרגיעה אותו שלא קשור להנקה ע"מ להרגיע אותו ברגעי הקושי שלו.
קחי בחשבון ששינוי הרגלים לא ניתן ליצור בזמן קצר וזה תהליך שלוקח זמן ורצוי לעשות אותו בצורה מדורגת על מנת שהשינוי לא יקשה עליו ויכניס אותו למצוקה רגשית גדולה. כדי להגיע למצב שלא יתעורר כל שעתיים עליך ללמד אותו להירדם באופן עצמאי ללא עזרה וללא גורמי תלות חיצוניים רק ככה השינה מתבססת והופכת להיות למשכי זמן רציפים.
בהצלחה.

ליאת  שואלת על התעוררות ארוכה בלילה

היי ,

תינוק בן שנה וחודשיים שבחודשיים האחרונים לא ישן טוב בלילות (נרדם במיטתו אבל קם בבכי אחרי שעתיים-שלוש ולא נרגע עד שלא מעבירים אותו למיטתנו לשינה משותפת) זה מתאים לי לחרדת נטישה ולצורך שלו להיות צמוד אליי גם במהלך היום....
השינה שלו מאד נפגעה בחודשיים האחרונים. הוא יכול להתעורר פתאום באמצע הלילה ולהיות ער למשך שעה-שעתיים (אמנם במיטה אבל ערני לגמרי) דיי מתוסכלים ולא מצאתי באינטרנט פתרון.

גיל-גולה עונה

היי ליאת,

תודה על שאלתך.

אני מתרשמת שהבעיה היא במקום אחר . אני לא מכירה תינוק שמתעורר בגלל חרדת נטישה זה עלול לגרום בעיה בהרדמה אבל לא בשינה. לדעתי הבעיה מורכבת משני אלמנטים .
1. יש מצב שהבן שלך נרדם כשאת בחדר (ויתכן עם עזרה שלך - לא פירטת את העניין) ומתעורר בלילה כשאת לא שם ולכן נוצרת בהלה .
2. נשמע שהוא אינו ישן מספיק ונמצא בעייפות יתר מה שלפעמים הוא האחראי לחלונות הערות הארוכים שתיארת בשמך הלילה.
הפתרון לבעיה שאת מתארת היא ללמד את הבן שלך להירדם באופן עצמאי מה שיבטיח שינה יותר איכותית וטובה כשבמקביל יש לוודא שהוא ישן במשך היום והלילה מספיק שעות במותאם לגילו.
ממליצה לך על ליווי מקצועי שעשוי לעזור לך לעשות תהליך אפקטיבי שבסופו הבן שלך יידע להירדם עצמאית וישן שינה איכותית .
מוזמנת לדבר איתי אם תהליך כזה מעניין אותך.

מור שואלת על הרדמה בגיל חודשיים

בני בן חודשיים משנולד לא מצליח להירדם לבד. עד עכשיו היה נרדם רק בידיים והבנתי את הצורך למגע. יש לי עוד ילד בבית ולפעמים קשה להרדים אותו רק על הידיים . בשבועיים האחרונים מנסה שיירדם במיטה באמצעות מגע טפיחות ונדנוד וזה לוקח הרבה זמן.
לפעמים הוא מסרב להירדם ואחרי חצי שעה מפספס את החלון שינה ורק בוכה צורח ולא מצליח להירדם גם לא על הידיים.
מה עושים?? מה אני מפספסת?
תודה מראש

גיל-גולה עונה

היי מור,

תודה על שאלתך.

יש תינוקות רבים שמתקשים להירדם בחודשים הראשונים במיוחד שאין להם יכולת פיזיולוגית לעשות הרדמה עצמאית והם זקוקים לעזרה רבה על מנת להירדם.
עם זאת יש אפשרות לסייע בהירדמות ע"י יצירת תנאים מתאימים לפני ההרדמות וכמובן הבנת העייפות ומתי יש צורך להשכיב לישון ע"מ להגיע להרדמה רגועה וקצרה.
את מוזמנת להיעזר במדריl האלקטרוני שלי שייתן לך את כל האינפורמציה שאת זקוקה לה ע"מ להשתית הרגלי שינה טובים כבר מהגיל של הבן שלך. המדריך כולל תכנית פעולה בחמישה צעדים שתוכלי ליישם כבר מעכשיו.
אפשר  לרכוש את המדריך בקישור המצורף  http://www.gilgula.com/ebook

ניצן  שואלת על הקשר אוכל-שינה

הילד שלי בן 5 חוד ולצערי כן יש קשר בין האכלה להרדמה. איך עושים את ההפרדה במהלך הלילה? . תודה

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

אכן שאלה חשובה ומאד מהותית. כדי לנתק את הקשר בין האכלה להרדמה הקפידי לא להאכיל ע"מ להרדים. אל תאכילי בחדר חשוך לפני שאת מכניסה לישון, הקפידי לדבר אתו ולשמור על קשר עין בזמן האכלה. בלילה הקפידי לנתק את בניך מהבקבוק/ שד ברגע שהוא מתחיל להתנמנם ולפני שנרדם והקפידי להכניס למיטה כשעדין ער ע"מ שיירדם במיטה, ולא עליך בזמן האוכל.
בהצלחה.

עדי שואלת על שנות היום

בתי בת 3 חודשים. ישנה לילה מ2130-5/6. ארוחת תמל אחרונה בדכ לקראת 20:00 ולפניה/אחריה מקלחת (תלוי בשעת הארוחה). האם שעת ההשכבה מאוחרת? היא מנמנמת בידים ולפעמים אף נרדמת ואז מועברת למיטה שלה.
במהלך היום תנומותיה קצרת לפעמים 20/30/40 דקות. תלוי בשעה ביום. מרגיש לי שהיא ישנה טוב וזה מספיק לה אבל אולי אפשר להקדים השכבה בלילה?
ואם כן מה עליי לעשות עם הארוחה האחרונה? מקווה שברור.
תודה

גיל-גולה עונה

היי עדי,

תודה על שאלתך.

אכן בגיל 3 חודשים תינוק אמור לישון כ 16 שעות . אכן הרגשתך נכונה והרדמה בשעה 21:30 מאד מאוחרת לגילה. בגיל לידה עד שנתיים תינוקות אמורים להתחיל שנת לילה בין השעות 18:30-20:00 וזאת לאחר טקס שינה שכולל : מקלחת , האכלה וטקס שינה מהיום שמאותת לתינוק שמעכשיו מתחילה שנת הלילה.
לא ציינת האם יש עוד האכלות במשך הלילה מלבד ההאכלה בשעה 20:00. ואם היא אוכלת ב 20:00 מדוע ההרדמה היא רק לאחר כשעה וחצי מאוחר יותר.

ורד שואלת על הירדמות עצמאית

בני בן 4 חודשים , מתקשה לישון במהלך היום נרדם רק כל הידיים ומתעורר תוך חצי שעה גג , אני מנסה להרדים עוד פעם דרך ליטופים וששש ולא עוזר רק אם שוב מרדימה בידיים ורק מדי פעם הוא חוזר לישון לעוד חצי שעה .
לאחרונה גם הרדמות בידיים אינה כל כך מרגיעה הוא בוכה ומתעצבן ( למרות שמרדימה לפני עייפות יתר) , יש לציין שהוא עייף רוב היום מחוסר שינה , מאוד מנסה להקפיד על סדר יום קבוע ושקט מוחלט בזמן ההרדמות וכלום לא עוזר.
בלילה יש טקס שינה והוא נרדם על הידיים בסביבות שבע וחצי מתעורר רק לאכול כל 4 או 5 שעה בערך . האם באמת אפשר ללמד תינוק בגילו להרדם לבד ??

גיל-גולה עונה

היי ורד,

תודה על שאלתך.

בגיל 4 חודשים תינוק עדין לא מסוגל להירדם באופן עצמאי.
היכולת הפיזיולוגית להרדמה עצמאית מתפתחת רק בגיל 5-6 חודשים.
עם זאת נראה לי שנוצר אצלו קושי להרדמה על הידיים, זה עלול לקרות שתינוקות מפתחים עמידות לעזרה בהרדמה והיא כבר לא עובדת ועוזרת בהרדמה.
אני ממליצה לך ללמד אותו להירדם במיטה שלו ולהעניק את העזרה להרדמה במיטה. אני מאמינה שהרדמה במיטה תשפר באופן משמעותי את ההרדמה שלו והוא יהיה פחות עייף.
בהצלחה
 

קטי שואלת על גמילה מעיטוף

היי,
היי, הבת שלי בת כמעט בת 4.5 חודשים, היא נרדמת ביום באופן עצמאי במיטה שלה עם עיטוף ( מגיעה לעייפות יתר וקשה לה להרפות) ומוצץ. קראתי שכאשר הם נרדמים עצמאית הם מחברים מחזורי שינה. מדוע היא אינה מחברת מחזורי שינה לבד? ישנה 40- 80 דקות מתעוררת ואני מרימה אותה לנדנוד קל ומחזירה למיטה להמשך שינה  (ניסיתי לתת לה לחבר לבד עם ליטוף והחזרת מוצץ אבל לא הצלחתי)
תודה, קטי

גיל-גולה עונה

היי קטי,

תודה על שאלתך.

לצערי לא רשמת האם את מדברת על שנת הלילה ומדובר ביקיצות דחופות במשך שנת הלילה.
עיטוף הוא טכניקה שמומלצת רק עד גיל 3-4 חודשים ונועדה לדמות תנאים דומים  אלא ברחם אבל בסיום 4-3 חודשי החיים הראשונים לרב התינוק מסתגל לחיים מחוץ לרחם ואינו זקוק לעיטוף ולכן ואני ממליצה לך להתחיל בגמילה מהעיטוף.
לגבי עייפות יתר  היא בהחלט יכולה להיות הסיבה לאיכות שינה ירודה.  השאלה מדוע היא מגיעה להרדמות בעייפות יתר? עייפות יתר יכולה לגרום להתעוררויות תכופות בלילה ולכן מומלץ להרדים אותה לפני ההגעה לעייפות יתר תוך הקפדה על שנות יום מספקות ותאומות לצרכי הגיל שלה.
דבר נוסף לעיתים תינוקות מתעוררים בלילה עקב יצירת תלות בתגובה כל שהיא של ההורים בהתעוררות . לכן כדי לתת לך תשובה עלי לקבל פרטים נוספים שכרגע חסרים בשאלה שלך.

בלה שואלת על משבר שינה בעקבות התהפכות

שלום,

הבת שלי בת 6 חודשים, מאד  קשה להרדים אותה.
כל פעם שאני מניחה אותה על הגב היא ישר מתהפכת  על הבטן עד שהיא מתעייפת ואז אני הופכת אותה וזה חוזר מס' פעמים .
היא לא יודעת לישון על הבטן מה. עלי לעשות?

גיל-גולה עונה

היי בלה,

תודה על שאלתך.

לעיתים קרובות התפתחות מוטורית יוצרת משברים בשינה. את מתארת מצב שבו  ביתך שלמדה להתהפך מהגב לבטן מתהפכת כשמוכנסת למיטה ואז מצד אחד נוצר מצב שבו הלא לא יודעת לחזור באופן עצמאי לגב ומצד  שני לא יודעת להירדם על הבטן.
במצב הזה אפשר לנקוט בשני דרכי פעולה: 1. לעבוד אתה במשך היום ולקדם אותה בלמידת ההתהפכות מהבטן לגב כשי שתוכל לבחור באיזה תנוחה נח לה להירדם ולא תיכנס למצב של מצוקה.
2. לאפשר ללמוד להירדם על הבטן. זה בהחלט מיומנות נרכשת. כל פעם שהיא בוכה הרימי אותה להירגע ולאחר שנרגעת החזירי חזרה למיטה אבל שוב לשינה על הבטן עד שתצליח להירדם ואז תוכל למעשה לישון גם על הבטן.
בהצלחה.

קרן שואלת על לימוד של הירדמות עצמאית

אני מנסה להרגיל את הבת שלי להירדם במיטה שלה ולא תוך כדי הנקה או בידיים. התהליך גורם לבכי רב. זה ייצור אצלה טראומה? זה יגרום לה לחוסר בטחון בעתיד? זה עלול לפגוע בהתפתחות שלה??

גיל-גולה עונה

היי קרן,

תודה על שאלתך.

בשאלתך לא פירטת באיזו דרך את מנסה ללמד את ביתך להירדם במיטה כך שאין לי דרך לענות על החששות שלך.
אני יכולה לנסות להיענות לבכי שלה תוך כדי הקניית הרגלים חדשים , ואם את אינך יודעת כיצד לעשות זאת מנסי להיעזר באשת מקצוע שתלווה אותך ותיתן לך את הידע המתאים על מנת ליצור את השינוי ולהרגיל אותה להירדם עצמאית.
בהצלחה.