אתם שואלים גיל-גולה עונה

רוצים להתייעץ  בנושאים של שינה והתפתחות תינוקות

ולא יודעים עם מי ?
אז אני כאן בשבילכם ובמיוחד למטרה זו פתחתי את קו הייעוץ החם:

אני רק שאלה

 

שילחו אלי את שאלתכם ואני מבטיחה לענות תוך 48 שעות.

 השארת שאלה מהווה הסכמה לקבלת דיוור מגיל-גולה

ניצן   שואלת

עד היום עטפנו את בננו שבן 3 חודשים.
אני מנסה להפחית את העיטוף אך כל פעם אחרי שנרדם על הידיים מניחים אותו ומהר מאוד הוא מעיר את עצמו עם הידיים- נוגע בראש ובפנים.
ואז מרדימים שוב וחוזר חלילה.
בסוף אנחנו עוטפעם והןא ישן טוב יכול להיות שהוא עדיין לא מוכן לישון ללא עיטוף

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

מה שגורם לקפיצת הידיים הוא רפלקס מורו שמופעל ברגע שאתם מרדימים על הידיים ומניחים במיטה. הריפלקס לרב נעלם סביב גיל 4 חודשים ובצורה מוחלטת בגיל 6 חודשים.
כרגע אני רואה שתי פתרונות לקושי שאת מתארת:
1. להמשיך בעיטוף עד שהירפלקס יעלם אבל אני מתארת לי שככל שעובר הזמן והוא נרדם בעיטוף הוא יתקשה להירדם בלעדיו.
2. לנסות להרגיל אותו להירדם במיטה ולא על הידיים מה שלרב לא מפעיל את הריפלקס. ולתת לו עזרה להרדמה במיטה ע"י טפיחות, נענועים עדינים, ליטופים . וכו..
בדרך הזו תוכלי גם לגמול מהעיטוף וגם לגמול מהרדמה על הידיים שלרב הופכת לגורם תלות שקשה להיפטר ממנו.
בהצלחה!

נטלי   שואלת

היי,

ביתי היתה ישנה לילה שלם מגיל שבוע וחצי עד גיל חודשיים וחצי ומאז היא קנה לאכול פעמיים בלילה אך מחזירים לישון לילה שלם ?

גיל-גולה עונה

היי נטלי,

תודה על שאלתך.

תינוקות קטנים לאחר הלידה לעיתים ישנים שעות רבות  גם 20-22 שעות.

לאחר הם גדלים (ומסתגלים לעולם ) נוצר צורך לאכול גם במשך הלילה.
כל עוד היא לא נרדמת בהנקה ולא משתמשת בהנקה ע"מ לחזור לישון, זה מעיד שהיא זקוקה להאכלות לילה לשם גדילה והתפתחות.

שרה  שואלת

היי ,
יש לי תינוק בן חצי שנה שעד לפני כמה שבועות ישנתי איתו במיטה מכיוון שהוא יתעורר כל שעה שעתיים והעדפתי להניק אותו ושירדם לידי, ושלא יצטרך כל שעה להחזיר אותו לעריסה ,אבל כבר קשה לי כי הוא משתלט לי על המיטה וגם אני לא רוצה שיהיה תלוי בי, אז החלטתי להאכיל אותו מלא לפני השינה ושירדם עליי ואז אני מעבירה אותו לעריסה, הבעיה היא שהוא ממשיך להתעורר בלילה, הוא מתעקש שאני ייקח אותו אליי למיטה , הוא לא מצליח להירדם בלי שאני יאכיל אותו והוא לא רעב הוא מוצץ שניה ונרדם אז ניסיתי לתת לו בקבוק והוא לא רוצה ,בשבוע האחרון אני נותנת לו בקבוק לידו ונותנת לו לבכות עד שהוא נרדם וזה די פוחת מיום ליום אבל אני רוצה שגם ילמד להרדים לא מתוך בכי ,אני גם לא אוהבת שהוא בוכה כי אני גם לא ישנה וגם כואב לי על זה שהוא בוכה אז אני לא מרוויחה כלום, מה אני אמורה לעשות?
ואיך אני מרגילה אותו לישון רצוף מבלי להתעורר כל שעתיים.

גיל-גולה עונה

היי שרה,

תודה על שאלתך.

לפי התיאור שלך יצרת מערכת של הרגלים עם הבן שלך במשך כחצי שנה שכרגע את מתקשה לשנות. הדבר טיבעי ולתינוקות שרגילים לדבר מסויים קשה להתרגל לדברים חדשים מבלי שזה יגרור בכי . לכן הקפידי לתת לט מענה לבכי , ומצאי מה הדרך שמרגיעה אותו שלא קשור להנקה ע"מ להרגיע אותו ברגעי הקושי שלו.
קחי בחשבון ששינוי הרגלים לא ניתן ליצור בזמן קצר וזה תהליף שלוקח זמן ורצוי לעשות אותו בצורה מדורגת על מנת שהשינוי לא יקשה עליו ויכניס אותו למצוקה ריגשית גדולה.כדי להגיע למצב שלא יתעורר כל שעתיים עליך ללמד אותו להירדם באופן עצמאי ללא עזרה וללא גורמי תלות חיצוניים רק ככה השינה מתבססת והופכת להיות למשכי זמו רציפים.
בהצלחה.

ליאת  שואלת

היי ,

תינוק בן שנה וחודשיים שבחודשיים האחרונים לא ישן טוב בלילות (נרדם במיטתו אבל קם בבכי אחרי שעתיים-שלוש ולא נרגע עד שלא מעבירים אותו למיטתנו לשינה משותפת) זה מתאים לי לחרדת נטישה ולצורך שלו להיות צמוד אליי גם במהלך היום....
השינה שלו מאד נפגעה בחודשיים האחרונים. הוא יכול להתעורר פתאום באמצע הלילה ולהיות ער למשך שעה-שעתיים (אמנם במיטה אבל עירני לגמרי) דיי מתוסכלים ולא מצאתי באינטרנט פיתרון.

גיל-גולה עונה

היי ליאת,

תודה על שאלתך.

אני מתרשמת שהבעיה היא במקום אחר . אני לא מכירה תינוק שמתעורר בגלל חרדת נטישה זה עלול לגרום בעיה בהרדמה אבל לא בשינה. לדעתי הבעיה מורכבת שמני אלמנטים .
1. יש מצב שהבן שלך נרדם כשאת בחדר (ויתכן עם עזרה שלך - לא פירטת את העניין) ומתעורר בלילה כשאת לא שם ולכן נוצרת בהלה .
2. נשמע שהוא אינו ישן מספיק ונמצא בעייפות יתר מה שלפעמים הוא האחראי לחלונות העירות הארוכים שתיארת בשמך הלילה.
הפיתרון לבעיה שאת מתארת היא ללמד את הבן שלך להירדם באופן עצמאי מה שיבטיח שינה יותר איכותית וטובה כשבמקביל יש לודא שהוא ישן במשך היום ןהלילה מספיק שעות במותאם לגילו.
ממליצה לך על ליווי מקצועי שעשוי לעזור לך לעשות תהליך אפקטבי שבסופו הבן שלך יידע להירדם עצמאית ושן שינה איכותית .
מוזמנת לדבר איתי אם תהליך כזה מעניין אותך.

מור   שואלת

בני בן חודשיים משנולד לא מצליח להירדם לבד. עד עכשיו היה נרדם רק בידים והבנתי את הצורך למגע.. יש לי עוד ילד בבית ולפעמים קשה להרדים אותו רק על הילדים . בשבועיים האחרונים מנסה שירדם במיטה באמצעות מגע טפיחות ונידנוד וזה לוקח הרבה זמן.
לפעמים הוא מסרב להירדם ואחרי חצי שעה מפספס את החלון שינה ורק בוכה צורח ולא מצליח להירדם גם לא על הילדים..
מה עושים?? מה אני מפספסת?
תודה מראש

 

גיל-גולה עונה

היי מור,

תודה על שאלתך.

יש תינוקות רבים שמתקשים להירדם בחודשים הראשונים במיוחד שאין להם יכולת םיזיולוגית לעשות הרדמה עצמאית והם זקוקים לעזרה רבה על מנת להירדם.
עם זאת יש אעפשרות לxייע בהירדמות ע"י יצירת תנאים מתאימים לפני ההרדמות וכמובן הבנת העייפות ומתי יש צורך להשכיב לישון ע"מ להגיע להרדמה רגועה וקצרה.
את מוזמנת להיעזר במדריl האלקטרוני שלי שיתן לך את כל האינפורמציה שאת זקוקה לה ע"מ להשתית הרגלי שינה טובים כבר מהגיל של הבן שלך. המדריך כולל תוכנית פעולה ב חמישה צעדים שתוכלי ליישם כבר מעכשיו.
אפשר  לרכוש את המדריך בקישור המצורף  http://www.gilgula.com/ebook

ניצן  שואלת

הילד שלי בן 5 חוד ולצערי כן יש קשר בין האכלה להרדמה. איך עושים את ההפרדה במהלך הלילה? . תודה

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

אכן שאלה חשובה ומאד מהותית. כדי לנתק את הקשר בין האכלה להרדמה הקפידי לא להאכיל ע"מ להרדים. אל תאכילי בחדר חשוך לפני שאת מכמיסה לישון הקפידי לדבר איתו ולשמור על קשר עין בזמן האכלה. בלילה הקפידי לנתק את בניך מהבקבוק/ שד ברגע שהוא מתחיל להתנמנמם ולפני שנרדם והקפידי להכניס למיטה כשעדין ער ע"מ שיירדם במיטה ולא עליך בזמן האוכל.
בהצלחה.

עדי   שואלת

בתי בת 3 חודשים. ישנה לילה מ2130-5/6. ארוחת תמל אחרונה בדכ לקראת 20:00 ולפניה/אחריה מקלחת (תלוי בשעת הארוחה). האם שעת ההשכבה מאוחרת? היא מנמנמת בידים ולפעמים אף נרדמת ואז מועברת למיטה שלה.
במהלך היום תנומותיה קצרת לפעמים 20/30/40 דקות. תלוי בשעה ביום. מרגיש לי שהיא ישנה טוב וזה מספיק לה אבל אולי אפשר להקדים השכבה בלילה?
ואם כן מה עליי לעשות עם הארוחה האחרונה? מקווה שברור.
תודה

גיל-גולה עונה

היי עדי,

תודה על שאלתך.

אכן בגיל 3 חודשים תינוק אמור לישון כ 16 שעות . אכן הרגשתך נכונה והרדמה בשעה 21:30 מאד מאוחרת לגילה. בגיל לידה עד שנתיים תינוקות אמורים להתחיל שנת לילה בין השעות 18:30-20:00 וזאת לאחר טקס שינה שכולל : מקלחת , האכלה וטקס שינה מהיום שמאותת לתינוק שמעכשיו מתחילה שנת הלילה.
לא ציינת האם יש עוד האכלות במשך הלילה מלבד ההאכלה בשעה 20:00. ואם היא אוכלת ב 20:00 מדוע ההרדמה היא רק לאחר כשעה וחצי מאוחר יותר.

ורד   שואלת

בני בן 4 חודשים , מתקשה לישון במהלך היום נרדם רק כל הידיים ומתעורר תוך חצי שעה גג , אני מנסה להרדים עוד פעם דרך ליטופים וששש ולא עוזר רק אם שוב מרדימה בידיים ורק מדי פעם הוא חוזר לישון לעוד חצי שעה .
לאחרונה גם הרדמות בידיים אינה כלכך מרגיעה הוא בוכה ומתעצבן ( למרות שמרדימה לפני עייפות יתר) , יש לציין שהוא עייף רוב היום מחוסר שינה , מאוד מנסה להקפיד על סדר יום קבוע ושקט מוחלט בזמן ההרדמות וכלום לא עוזר.
בלילה יש טקס שינה והוא נרדם על הידיים בסביבות שבע וחצי מתעורר רק לאכול כל 4 או 5 שעה בערך . האם באמת אפשר ללמד תינוק בגילו להרדם לבד ??

גיל-גולה עונה

היי ורד,

תודה על שאלתך.

בגיל 4 חודשים תינוק עדין לא מסוגל להירדם באופן עצמאי.
היכולת הפזיולוגית להרדמה עצמאית מתפתחת רק בגיל 5-6 חודשים?
עם זאת נראה לי שנוצר אצלו קושי להרדמה על הידיים, זה עלול לקרות שתינוקות מפתחיפ עמידות לעזרה בהרדמה והיא פחות עודבת ועוזרת בהרדמה.
אני ממליצה לך ללמד אותו להירדם במיטה שלו ולעניק את העזרה להרדמה במיטה. אני מאמינה שהרדמה ביטה תשפר באופן משמעותי את ההרדמה שלו והוא יהיה פחות עייף.

בהצלחה
 

קטי  שואלת

היי,
היי, הבת שלי בת כמעט בת 4.5 חודשים, היא נרדמת ביום באופן עצמאי במיטה שלה עם עיטוף ( מגיעה לעייפות יתר וקשה לה להרפות) ומוצץ. קראתי שכאשר הם נרדמים עצמאית הם מחברים מחזורי שינה. מדוע היא אינה מחברת מחזורי שינה לבד? ישנה 40- 80 דקות מתעוררת ואני מרימה אותה לנדנוד קל ומחזירה למיטה להמשך שינה (  ניסיתי לתת לה לחבר לבד עם ליטוף והחזרת מוצץ אבל לא הצלחתי)
תודה, קטי

גיל-גולה עונה

היי קטי,

תודה על שאלתך.

לצערי לא רשמת האם את מדברת על שנת הלילה ומדובר ביקיצות דחופות במשך שנת הלילה.
עיטוף הוא טכניקה שמומלצת רק עד גיל 3 חודשים ונועדה לדמות תנאים דומים לאלא ברחם אבל בסיום 3 חודשי החיים הראשונים לרב התינוק מסתגל לחיים מחוץ לרחם ואינו זקוק לעיטוף ולכן  ואני ממליצה לך להתחיל בגמילה מהעיטוף.
לגבי עיפות יתר  היא בהחלט יכולה להיות הסיבה לאיכות שינה ירודה.  השאלה מדוע היא מגיעה להרדמות בעייפות יתר? עייפות יתר יכולה לגרום להתעוררויות תכופות בלילה ולכן מומלץ להרדים אותה לפני ההגעה לעייפות יתר תוך הקפדה על שנות יום מספקות ותאומות לצרכי הגיל שלה.
דבר נוסף לעיתים תינוקות מתעוררים בלילה עקב יצירת תלות בתגובה כל שהיא של ההורים בהתעוררות . לכן כדי לתת לך תשובה עלי לקבל פרטים נוספים שכרגע חסרים בשאלה שלך.

בלה שואלת

שלום,

הבת שלי בת 6 חודשים, מאד  קשה להרדים אותה.
כל פעם שאני מניחה אותה על הגב היא ישר מתהפכת  על הבטן עד שהיא מתעייפת ואז אני הופכת אותה וזה חוזר מס' פעמים .
היא לא יודעת לישון על הבטן מה. עלי לעשות?

גיל-גולה עונה

היי בלה,

תודה על שאלתך.

לעיתים קרובות התפתחות מוטורית יוצרת משברים בשינה. את נתארת מצב שבו  ביתך שלמדה להתהפך מהגב לבטן מתהפכת כשמוכנסת למיטה ואז מצד אחד נוצר מצב שבו הלא לא יודעת לחזור באופן עצמאי לגב ומצד  שני לא יודעת להירדם על הבטן.
במצב הזה אפשר לנקוט בשני דרכי פעולה:1. לעבוד איתה במשך היום ולקדם אותה בלמידת ההתהפכות צהבטן לגב כשי שתוכל לבחור באיזה תנוחה נח לה להירדם ולא תיכנס למצב של מצוקה.
2. לאפשר ללמוד להירדם על הבטן. זה בהחלט מיומנות נירכשת. כל פעם שהיא בוכה הרימי אותה להירדע ולאחר שנרגעת החזירי חזרה ךמיטה אבל שוב לשינה על הבטן עד שתצליח להירדם ואז תוכל למעשה לישון גם על הבטן.
בהצלחה.

קרן שואלת

אני מנסה להרגיל את הבת שלי להרדם במיטה שלה ולא תוך כדי הנקה או בידיים. התהליך גורם לבכי רב. זה ייצור אצלה טראומה? זה יגרום לה לחוסר בטחון בעתיד? זה עלול לפגוע בהתפתחות שלה??

גיל-גולה עונה

היי קרן,

תודה על שאלתך.

בשאלתך לא פירטת באיזו דרך את מנסה ללמד את ביתך להירדם במיטה כך שאין לי דרך לענות על החששות שלך.
אני יכולה לבסות להיענות לבכי שלה תוך כדי הקניית הרגלים חדשים , ואם את אינך יודעת כיצד לעשות זאת מנסי להעיזר באשת מקצוע שתלווה אותךותתן לך את הידע המתאים על מנת ליצור את השינוי ולהרגיל אותה להירדם עצמאית.
בהצלחה.

הילה שואלת

הבן שלי בן 5 שבועות הוא לא מצליח לישון ללא עיטוף הוא מעיר את עצמו עם הידיים על הפנים ובגלל זה אני עוטפת אותו הייתי מאוד רוצה להפסיק עם העיטוף ושהוא יוכל לישון בלעדיו כולם אומרים לי להפסיק לעטוף ולהרגיל אותו לישון בלי לא כל כך יודעת עם זה נכון ואיך לעשות זאת.
אשמח לעזרה.
תודה

גיל-גולה עונה

היי הילה,

תודה על שאלתך.

עיטוף זה אמצעי לעזור לתינוק שרק נולד להרגיש מוגן ועטוף כמו ברחם ונותן מענה לכך שיש תינוקות שרפליקס מורו גורם להנפת הידים מה שלעיתם מקשה על התינוק לישון.עם זאת יש להתשמש העיטוף לכל היותר ב 3 החודשים הראשונים של התינוק שהם התקופה שהוא זקוק לה ע"מ חהסתגל לחיים מחוץ לרחם. בשלב הזה לרב נעלם ריפלקס מורו והתינוק יכול להסתגל להירדמות ללא עיטוף.
ראשית עליך להבין שעם הסרת העיטוף לבנך יהיה תקופת הסתגלות להירדמות ללא העיטוף כך שעליך להבין שזה לא יקרה בבת אחת ואז זקוקה למעט סבלנות כדי לאפשר לשינוי להתרחש .
את יכולה להיעזרב:1. בעיסוי לפני השינה כדי להרגיע א הגוף וךמנוע את הנפת הידיים.    2.צמצמי את המרחב שמסביבו עם יצירת כן מסביבו עם מגבת גדולה מגולגלת או

ספיר שואלת

הבת שלי בת 4 חודשים יש לה סדר יום מקלחת בשעה קבועה אוכל ואז הולכת לישון .

אני שמה אות והיא נרדמת אני לא מרדימה לא בידיים לא בעגלה ולא בנדנודים.

ביומיים האחרונים אני שמה אותה במיטה אחרי מקלחת ואוכל והיא ממש עייפה היא נרדמת לי באמצע האוכל מרוב שהיא עייפה איך שאני מניחה אותה במיטה היא מתחילה לבכות ומתקשה לישון למה?

גיל-גולה עונה

היי ספיר,

תודה על שאלתך.

אם את רואה שביתך עייפה כבר בזמן האכלה וכמעט נרדמת לך זה אומר שאת מרדימה אותה בשעה מאוחרת מדי.בגלל שהיא נכנסת לישון בשעה שבה היא עוברת לעייפות יתר היא מתקשה להירדם וזה מתגבר בגלל שהיא מתחילה להירדם בידיים שלך תוך כדי אכילה והמעבר למיטה מעיר אותה ומקשה עליה לחזור לישון.
הקדימי את שעת ההרדמה וודאי שהיא לא מגיעה חמצב שהיא נרדמת בהאכלה אלא נכנסת למיטה כשהיא ערה ובעייפות המתאימה.

בהצלחה

לידיה שואלת

שלום,

כחלק מטקס השינה אנחנו עוטפים את התינוק בטטרה.

זה מאוד מרגיע אותו ועוזר להירדם.

ככה הוא לא שורט את עצמו באוזניים ולא משתולל עם הידיים והרגליים.

הבעיה התחילה כשהוא למד להתהפך מהגב לבטן. הוא בן חצי שנה.

אני חוששת שזה לא בטיחותי העיטוף הזה. אנחנו משאירים לו יד אחת או שתיהן לא עטופות וטטרה שכבה אחת. עדיין, יש חשש לסכנת חנק.

כיצד ניתן לגמול מעיטוף בטטרה? תודה.

גיל-גולה עונה

היי לידיה,

תודה על שאלתך.

עיטוף היא דרך לעשור לתינוק שנולד להיות בתנאים שדומים לאלה שהיו לא ברחם ובכך להירגע ולהירדם.נעיטוף גם עוזר כאשר התינוק מעיר אצ עצמו בגלל ריפלקס מורו
העיטוף מומלץ עד גיל 3 חודשים.
לרב עד גיל 3 חודשים ריפלקס מורו נעלם התינוק גדל ומסתגל לתנאים מחוץ לרחם ולאט לאט לומד גם להירגע ביזרת הוריו ומאוחר יותר לומד להרגיע את עצמו.
בכגי שזה יקרה יש לתת לו את התנאין כדי שזה עתפתח והעיטוף בהחלט מפריע לכל התהליכים האלה להתפתח.
אני מציעה שתסירי את העיטוף. את יכולה לעזור לגוף שלו להירגע לפני ההכנסה למיטה ע"י זה שתעשי ךו מסג' להרגעה. עם ההכנסה למיטה המשיכי בנתינת מגע להרגעה כמו ליוף, מעמוע טפיחות וכו.... לימדי מה הכי אפקטיבי עבורו.
לאחר שילמד להירדם במיטה ללא עיטוף ועם עזרתך צמצמי אותה עם הזמן ולמדי אותו להירדם לבד.

בהצלחה

רנין שואלת

הבת שלי כיום היא בת שנתיים ו-3 חודשים.

כבר חודש ימים מתעוררת בלילה מספר פעמים ( לפעמים 6 פעמים), לא יודעים את הסיבה מה השינוי הזה.

לפני זה היא הייתה ישנה כל הלילה ופתאום זה השתנה. אשמח לעזרה

* היא מאז ומתמיד ישנה בחדר שלה באותה מיטה ( לא השתנה משהו בחודש האחרון).

* אני בהריון אבל לא יודעת אם זה משפיע עליה ובגלל זה היא מרגישה שיש משהו שונה.

גיל-גולה עונה

היי רנין

תודה על שאלתך.

אני מבינה שלהרגשתך דבר לא השתנה ובכל זאת ישנה נסיגה משמעותית בשינה של הבת שלך. ע"מ לענות לך יש לעשות ברור מקיף וזאת כדי להבין מה עלולה להיות הסיבה לשינוי.
זה בהחלט מצב ידוע שהורים חשים נסיגה בשינה למרות שלהרגשתם לא השתנה דבר , אבל אם ביתך תלויה בגורם כל שהוא ע"מ להירדם אפילו רק נוכחות שלכם בחדר עד שהיא נרדמת זב עלול עם הזמו ליצור התעורויות בלילה ע"מ לבדוק אם אתם עדין יושבים שם.

אםשרות נוספת לבהתערררויות התכוםות יכולה להיות נעוצה ברווח שהאיא מפיקה מכל התעוררות כזו כמו למשל חיבוק או נשיקה, הוצאה מהמיטה וישיבה עליך עד נרדמת וכו..

אפשרות שלישית בהחלט יכולה להיות נעוצה בעובדה שאת בהיריון מה שעלול לעלות בה חשש שלינוי בגלל חששות שאולי לך יש לגבי נושאים רבים שמשתנים לאחר כניסה של ילד נוסף למשפחה.

אפרת שואלת

בת 3 חודשים ישנה מעולה בלילה (לפעמים גם 8 שעות רצוף מתעוררת לאכול וחוזרת לעוד 3 או 4 שעות).
ביום נאבקת ומשתוללת כשמנסה להרדים וגם אחרי שנרדמת מתעוררת אחרי מחזור שינה אחד ולא נרדמת שוב.
אני מזהה סימני עייפות ומתחילה בהרדמה אבל יכולה להרדים במשך שעה שלמה שמלווה בבכי רב ולפעמים גם כשנרגעת היא לא מצליחה לישון ורק זזה מצד לצד. ברור לי שעוד מוקדם לסגל עצמאות בשינה אבל היום הפך להיות ממש קשה. הצילו :)

גיל-גולה עונה

היי אפרת,

ראשית מעולה שהיא ישנה ברציפות בלילה.
השאלה שלך מחדדת בצורה מאד ברורה את הקושי של הרדמות  היום הנובע מהשוני בהפרשת הורמון השינה בערב לבין שעות היום. במשך היום ההורמון מופרש הבכמות  פחותה מאשר בלילה ולכן קשה יותר להרדים  לשינה בשעות היום.
מכאן ע"מ לקדם את הרדמות היום הקפידי להרדים כל שעה- שעה וחצי גם את עדין לא מזהה סימני עייפות. יתכן שאת מזהה את הסימנים כשהיא כבר בעייפות יתר ולכן מאד מתקשה להירדם ושנית הקפידי על הרדמה בחדר חשוך, במיטה שלה ולא במקומות אחרים בבית. חושך גם אם הוא מלאכותי עוזר להפרשת ההורמון ובכך להרדמה.
לגבי ההרדמה, נסי לעזור לה בכל דרך ע"מ להירדם: טפיחות, נענועים , יד במגע עמוק על הגב או הימהומים .ראי מה הכי יעיל והשתשמשי בו.
אם היא ישנה מחזור שינה אחד אל תנסי להחזיר לישון כשהיא מתעוררת, אלא תני לה להיות ערה לשעה שעה וחצי ואז הרדימי שוב.
בהצלחה.

אסף שואל

היי,

רציתי להתייעץ, יש לי ילד בן 7 חודשים, בשבועיים האחרונים אם אין מישהו לידו הוא פשוט ממש מתחיל לבכות בכי מתמשך ומייגע.

ברגע שמישהו מגיע, הוא יירגע שוב.

איך אפשר להיגמל מהתלות הזאת, להגיע למצב שגם אם שניה מישהו לא לידו הוא לא נכנס ישר להיסטרייה?

גיל-גולה עונה

היי אסף,

מהתיאור שלך נשמע שהבן שלך הגיע לשלב בו תינוקות מפתחים  חרדת נטישה (לעיתים גם חרדת זרים).זה שלב בו הוא גדל ומתפתח ומזהה אתכם ההורים כמטפלים הקבועים שלו אבל במקביל הוא עדין לא פיתח קביעות אובייקט ובכל פעם שאתם נעלמים מטווח הראיה שלו הוא נכנס לחרדה שמה לא תחזרו ולכן מתחיל לבכות.
זה שלב התפתחותי תקין ולא תלות כמו שתיארת.
ככי לצמצם את הקושי שלו חשוב מצד אחד למצוא את האיזון בתגובה שלכם. מצד אחד חשוב לא להתעלם היות והחשש שלו מאד אמיתי ומצד שני לא להגיב בצורה שעלולה לאשש את הפחד והחשש שלו.

החרדה תיעלם ככל שהוא יגדל ולבנתיים אתם יכולים לעזור לו להתגבר על הפחד ע"י משחקי קוקו שמלמדים אותו שגם מה שנעלם מעניו חוזר וע"י זה שכל פעם שאתם מתרחקים ממנו ויוצאים מטווח ראיתו להמשיך לדבר איתן כך שישמע אתכם ויבין שלא נעלמתם.

בהצלחה!

עופרה שואלת

היי,

יש לי ילדה בת 7 חודשים, היא נרדמת במיטה אבל רק אם היא מחזיקה לי את היד.

ניסיתי לתת לה שמיכי או חפץ מעבר יחד עם היד שלי ואז בהדרגה להישאר רק עם השמיכי אבל היא מסרבת להחזיק את זה יחד עם היד שלי.

מה עליי לעשות

יעל

גיל-גולה עונה

היי יעל,

לפי תיאורך אכן נשמע שיש מספר הקשרי שינה שביתך תלויה בהם ע"מ להירדם : הירדמות בהנקה והירדמות במנשא. הירדמות בלילה יותר קלה היות שבאופן טיבעי הגוף מפריש הורמון שינה שעוזר לה להירדם אבל במשך היום ההפרשה קטנה יותר ולכן את ניתקלת בקושי בהרדמות. כמו כן הרדמות במקום אחד והעברה לשינה במקום אחר לרב יוצרת בעיה היות שההעברה לעיתים מעירה וגם ההתעוררות במקום אחר מזה שנרדמה בו  יוצר בהלה ולרב תינוקות במצב הזה מפתחים קושי להירדמות במיטה כי המיטה נחווית כמקום לא נעים .
על מנת לטפל בבעיה עליך ללמד את ביתך להירדם ולקום במיטה שלה ורצוי ללא גורמי תלות אלא באופן עצמאי. חשוב שחווית ההירדמות שלה במיטה תהייה נעימה.
הרדמה לפי סימני עייפות חשובה , וניסיון להרדים לפני שהיא עייפה בהכרח גם גוררת אחריה חוויה לא נעימה. מפני שכניסה למיטה וניסיון להירדם כשלא עייפים לרב אינה אפשרית וגוררת הרדמות ארוכות וקשות.

לאור בקושי שאת לווה אני מציעה לך להיעזר באשת מקצוע שתלווה איתך את התהליך ותעזור בהכוונה כיצד ללמד את בתך להתיידד עם המיטה ולהירדם בה לבד וללא עזרתך.

יעל שואלת

היי גילה,
בתי בת 6.5 חודשים. מגיל חודש וחצי ישנה לילה שלם ( נרדמת כל לילה עם הנקה לאחר טקס שינה). הבעיה שלנו הינה ביום.

ביום קשה חי מאוד להרדים אותה. אני מרדימה ביום או עם הנקה או עם מנשא ( לאחרונה היא נרדמת יותר מהר במנשא) לאחר שנרדמת במנשא אני מניחה אותה במיטה.

ישנם ימים שיש לה תמונות של 20 דק- 30דק. וישנם ימים שיש לה גם תנומות של שעה וחצי במהלך היום.

כשאני מנסה להרדים במיטה היא מייללת ולעיתים בוכה. או שהיא בועטת בשמיכה ומוציאה מין גל כזה של אגרסיות.

אני לא מצליחה להרדים אותה במיטה. ניסיתי גם לשים אותה במיטה קצת לפני שאני מזהה סימני עייפות אבל זה לא עוזר לי.

לרוב אני מנסה להרדים אותה לאחר שעתיים של ערות. לגבי יציאות מהבית- אין סיכוי שהילדה נרדמת בעגלה.גם אם זה אומר שהיא ערה 4 ואפילו 5 שעות. שזה ממש קשה. אשמח לעצתך.

תודה מראש,

יעל

גיל-גולה עונה

היי יעל,

לפי תיאורך אכן נשמע שיש מספר הקשרי שינה שביתך תלויה בהם ע"מ להירדם : הירדמות בהנקה והירדמות במנשא. הירדמות בלילה יותר קלה היות שבאופן טיבעי הגוף מפריש הורמון שינה שעוזר לה להירדם אבל במשך היום ההפרשה קטנה יותר ולכן את ניתקלת בקושי בהרדמות. כמו כן הרדמות במקום אחד והעברה לשינה במקום אחר לרב יוצרת בעיה היות שההעברה לעיתים מעירה וגם ההתעוררות במקום אחר מזה שנרדמה בו  יוצר בהלה ולרב תינוקות במצב הזה מפתחים קושי להירדמות במיטה כי המיטה נחווית כמקום לא נעים .
על מנת לטפל בבעיה עליך ללמד את ביתך להירדם ולקום במיטה שלה ורצוי ללא גורמי תלות אלא באופן עצמאי. חשוב שחווית ההירדמות שלה במיטה תהייה נעימה.
הרדמה לפי סימני עייפות חשובה , וניסיון להרדים לפני שהיא עייפה בהכרח גם גוררת אחריה חוויה לא נעימה. מפני שכניסה למיטה וניסיון להירדם כשלא עייפים לרב אינה אפשרית וגוררת הרדמות ארוכות וקשות.

לאור בקושי שאת לווה אני מציעה לך להיעזר באשת מקצוע שתלווה איתך את התהליך ותעזור בהכוונה כיצד ללמד את בתך להתיידד עם המיטה ולהירדם בה לבד וללא עזרתך.

הדר שואלת

היי!

הקטנה שלי בת 5 וחצי חודשים ורגילה להירדם על הידיים בעמידה עם נענוע ו"שששש" - קיצר מתו"ק (עשתה שיעורי בית ;))

בדרך כלל אנחנו מניחים אותה במיטה ועושים לה עיטוף ולרוב היא ישנה כל הלילה חוץ מהתעוררויות של נפילת מוצץ.

רציתי לדעת איך לגמול מהרדמה על הידיים ולקדם הרדמה עצמאית, איך לגמול מעיטוף ואיך ללמדה להחזיר מוצץ לפה לבד או לחילופין לגמול מהתלות במוצץ לשם הרדמה (מה שאני מקווה שיגרום לכך שתוכל להפסיק להתעורר בין מחזורי שינה בגלל שהמוצץ נפל)?

מקווה שלא הגזמתי תודה רבה!

הדר

גיל-גולה עונה

היי הדר,

אכן נשמע שיש כאן הרבה הקשרי שינה שביתך תלןיה בהם ע"מ להירדם ויש לעשות ניתוק מכל הגורמים האלה ע"מ שתוכלי להגיע איתה להרדמה עצמאית.
יש להבין שכל תהליך כדי יוצר סוג של קושי ויש צורך בזמן הסתגלות למצב החדש שלעיתים מלווה בבכי.
זה מצב צפוי ומובן  וע"מ שיצליח עלייך לתמוך בקושי ולהכיל אותו ע"י הרגעה עד שמשך הבכי יתקצר והחא תתרגל למצב החדש.
אני הייתי מתחילה צמהורדת העיטוף, לדעתי אים צורך בעיטוף מעבר לגיל 3 חודשים, שלב שני להרגיל אותה למיטה שלה כעדין תרגימי עם עזרה של נענוע או ששש ובלשב האחרון להוריד את העזרה ולהרגים אותה ללא עזרה ולאט לאט לצמצם גם הנוכחות שלכם בחדר.
זה אכן תהליך ארוך שדורש נחישות ובעיקר עיקביות ואני ממליצה לך לשקול ליווי מקצועי כדי שיעזור לך לעבוןר את המשימה.
לגבי המוצץ ההמלצה היא לא לגמול מימוצץ אלא ללמד אותה למצוא אותו לבד ולקחת בכוחות עצמה . זה תהלילך שאפשר להתחיל ללמד כבר מגיל 4 חודשים משלב שבו היא תופסת עצמים ומכניסה לבד לפה.

בהצלחה!

גל שואלת

היי גיל-גולה,

יש לי ילדה בת 4 חודשים, סקרנית מאוד, שמאוד מתקשה לישון בכל שעה...

עד היום היא נרדמה רק על הידיים וברכב ומהיום החלטתי ללמד אותה להירדם לבד אבל אני קצת לא יודעת איך לגשת לעניין.

הלילה העברתי אותה למיטה בחדר נפרד והצלחתי להרדים אותה תוך כדי נדנוד המיטה ללא ידיים...

הבעיה שלי היא שמאוד מאוד קשה לי להרדים אותה במהלך היום...היא מתעוררת אחרי חצי שעה בערך בבכי או לפעמים ללא בכי ופשוט ערנית אבל אני מזהה שהיא עדיין עייפה בעקבות פיהוקים שלה.

אני מתקשה להחזיר אותה לישון אחרי שהיא התעוררה ואני מניחה שהיא מתעוררת בגלל מחזור שינה.

אני מאוד מנסה להקפיד בסדר יום קבוע ועדיין על הידיים יכול לקחת לה בין 20 דקות לשעה להירדם.

אני מותשת וכל היום אני סביב ההרדמות האלו כדי לוודא שהיא לא מגיעה לעייפות יתר.

חשוב לציין שאני מתחילה להרדים אותה ישר כשאני מזהה סימני עייפות אך לרוב היא קמה משינה בעודה עייפה במהלך היום.

בלילה היא ישנה טוב באופן יחסי ואיננה יונקת,אבל יש לילות שהיא מתעוררת ב3 בבוקר ואני לא מצליחה להחזיר אותה לישון ליותר מחצי שעה.

אשמח לדעת איך להתחיל ללמד ילדה סקרנית מאוד להירדם לבד ואיך להפסיק את כדור השלג של העייפות המצטברת שלה.

גיל-גולה עונה

גל שלום,

גיל 4 חודשים הינו גיל מוקדם מדי ע"מ להתחיל ללמד הירדמות עצמאית. הבשלות הפיזיולוגית מגיעה רק בגיל 5 חודשים ויתכן שבגיל הזה היא עדין זקוקה לעזרתך בהרדמות.
עם זאת נשמע שהתחלת בצעדים נכונים ואת יכולה להרדים אותה במיטה משלה עם עזרה פעילה שלך. עליך להיות סבלנית ולתת לה את הזמן להסתגל לשינויי כך שזמן ההרדמה במיטה יתקצר והיא תלמד שישנים רק במיטה.
לגבי שנות היום, שנות קצרות של כ 30 דק מאד אופניים לגיל הזה, זה משתפר עם הזמן וככל שתגדל ותלמד להירדם ללא עזרה כך השנות-יום שלה יתארכו והיא תזדקק לפחות שנות במשך היום. עם זאת הקפידי להרדים במיטתה בחושך ובדרך זהה לזו שאת מרדימה בלילה, הרדימי כל שעה וחצי.
בהצלחה.

  • Instagram
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
 8 שיעורים מרוכזים לשנת לילה טובה
 

מה עוד באתר

מודיעין,ישראל
054-6805034