top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

יוסי שואל על הרגלי השינה של בתו
ביתי בת 6.5 חודשים היא ישנה טוב בלילה ועד גיל 6 חודשים ישנה לא יותר מתנומות קטנות בבוקר תנומות של 15 ד"ק היום היא התחילה לישון חצי שעה ואף יותר זה בסדר? תודה.


גיל-גולה עונה
יוסי שלום ,
תינוק בגילה  של ביתך צריך לישון כפעמיים עד שלוש פעמים  במשך היום וחשוב שלפחות שינה אחת תימשך כשעה ויותר . שנות-יום קצרות יותר הם יותר נימנומים מאשר שינה מטעינה וטובה, המבטיחה זמן ערות איכותי עבורה, במקביל חשוב לבדוק שבמשך היממה היא משלימה את מס.  שעות השינה המומלצות לגילה כשמדובר על 14-15 שעות במשך היום והלילה.אם היא אכן ישנה את מס. השעות המומלצות, משלימה שינה של שעה ביום והולכת לישון בערב בין השעות 18:30-20:00 אזי המצב מצוין.

שגית שואלת על קשיי שינה של ביתה

שלום גילה,
ביתי בת 10 חודשים ומגיל 0 לא נרדמה בעגלה, סלקל, ערסל וכו׳ רק בקפיצות על כדור הפיזיו. מגיל חצי שנה אני מנסה להרגילה להירדם ללא הכדור בשנת לילה כי אז אני בטוחה שהיא שבעה, נקיה ועייפה ולרוב תמיד מלווה בבכי ולוקח המון זמן להרדימה ונראה שממש קשה לה להירגע בעצמה- נשכבת ל-3  שניות וקמה עם בכי מתסכול.
היא מתעוררת לפחות פעמיים בלילה ובסביבות ארבע חמש קשה עוד יותר להחזירה לישון למרות שבוכה מעייפות.
במהלך היום גם קשה להרדים אפילו עם הכדור. מה עושים???

גיל-גולה עונה

שגית שלום,
משאלתך עולה שביתך למרות המאמצים שאת משקיעה בכך, עדין לא למדה להירדם באופן עצמאי ותלויה לחלוטין בקפיצות על כדור הפיזיו על מנת להירדם.
כדי ללמד אותה לישון עליך לקחת בחשבון שזה אינו תהליך קל עבורה, וברגע שנלקח ממנה הגורם שעוזר לה עד להירדם היא מתקשה ומביעה את הקושי שלה בבכי. כדי לייצר תהליך למידה ובכדי להתקדם בו, עליך להבין שזה תהליך שדורש עקביות ומתן תמיכה לקושי שנוצר במהלכו .
ההתעוררויות הליליות הם טיבעיות. כל אחד מקיץ משינה במהלך הלילה, אבל השאלה אם הוא יודע לחזור לישון לבד או נדרשת לו עזרה בכדי להירדם. זהו למעשה המצב שאת מתארת, בכל יקיצה את נדרשת להגיע ולתת לביתך את העזרה בכדי שתחזור לישון.
היקיצה המוקדמת והקושי לחזור לישון בשעות אלה נובע מכך שהורמון השינה המסייע לנו להירדם, ריכוזו נמוך מאד ובעיה מתגברת כאשר השינה אינה מבוססת.
הקושי להרדים במשך היום גם עם ה כדור הפזיו  צפויה גם היא, וזאת מהסיבה שגורמי העזר להרדמה עם הזמן מאבדים מהאפקטיביות שלהם ואנחנו נדרשים לעזרה הולכת ועולה בכדי להרדים את התינוק .
הפתרון היחיד למצב המורכב שאת מתארת הוא ללמד את ביתך להירדם באופן עצמאי, רק כך היא תגיע לשינה רציפה והרדמויות מהירות ועצמאיות ביום ובלילה .אם את מרגישה שאין בידך הידע והכלים לעשות את לבד אזי העזרי באשת מקצוע שתנחה אותך לאורך התהליך.

 

ענת שואלת על הקושי ללמד הרדמה עצמאית
שלום, ביתי בת 5 חודשים אינה ישנה באופן עצמאי רק על ידי נדנוד בידיים או קפיצות במיטה .לאחרונה התחילה ללכת למטפלת והנ"ל מצליחה להרדימה בסביבות 10 בבוקר על ידי הנחתה במיטה עם מוצץ אחרי שמראה סימני עייפות ובוכה קצת. היא ישנה בבוקר כ 45 דקות ואח"כ בצהריים שעה. אני מתחילה טקס שינה בערך בשש מקלחת ואוכל ואח"כ קצת יושבת אתה בערך בשמונה נרדמת אך רק בנדנוד, מסרבת לשכב עם מוצץ  ולהירדם עצמאית - צורחת ובוכה עד שנכנעים ומרדימים בידיים.
בלילה קמה לאכול פעמיים אך אני מצליחה לבטל את האכלה השנייה ע"פ מוצץ או כמות גדולה יותר בהאכלה הראשונה בלילה. הבעיה שהיא קמה בסביבות שתיים בלילה ורוצה שארדימה על הידיים נרדמת ושמחזירה למיטה קמה ומייללת ואז שוב וככה שעה עד שנרדמת סופית. אני לא משחקת אתה ולא מדליקה את האור.
שאלתי מדוע זה קורה ומה לעשות להפסיק זאת?
שנית איך להרגילה להירדם לא בידיים אלה במיטה לבד?
תודה מראש אציין בנוסף שמתעוררת בחמש בבוקר סופית וגם זה קשה לנו.


גיל-גולה עונה
ענת, לפי שאלתך ברור כי ביתך אינה יודעת להירדם באופן עצמאי ובכל פעם שאתם מרדימים בעזרה כל שהיא: בנדנוד, על הידיים או אפילו עם נוכחות שלכם בחדר,אתם  נדרשים  בכל התעוררות שלה בלילה לקום ולהרדים שוב ושוב באותה הדרך.
תינוק שיודע להירדם באופן עצמאי, גם אם הוא מתעורר בלילה אין לו צורך בהוריו שיגישו ויעזרו לו להירדם כי הוא יודע לעשות את התהליך באופן עצמאי.
כאשר תינוק נרדם עם עזרה או במקום שונה ממיטתו כל התעוררות בדר"כ מבהילה אותו כי אימא או אבא שישבו לידו נעלמו וגם הוא נרדם במקום אחר והוא לא תמיד מבין איך הגיע למיטה שלו.
במקרים כאלה לרב המיטה הופכת להיות מקום מאד לא אהוב ובכל ניסיון להרדים במיטה מעורר בכי וצעקות.
לכן בשלב ראשון עליך ליידד את ביתך עם מיטתה כלומר ללמד אותה להירדם רק במיטה כך שלא תיבהל כשתעורר בה ובשלב שני להירדם באופן עצמאי ללא עזרה או אפילו נוכחות שלכם לידה.
עליך לעשות זאת באופן מדורג ובכל פעם שהיא מתרגלת לפחות עזרה להקטין לאט לאט את הנוכחות שלכם בחדר עד שתילמד להירדם לבד.
בהצלחה.

חגית שואלת משבר גיל ה-4 חודשים
שלום.
ביתי בת 4 חודשים. עד לפני חודש ישנה 7-11 שעות ברצף בלילה. לפני מספר שבועות החלה להתעורר עוד פעם באמצע הלילה ולחזור לישון. לאט לאט זה הפך להיות קימה פעמיים בלילה ולפעמים גם שלוש. אם לא הייתה נרדמת לאחר הנקה הייתי מניחה אותה במיטתה והיא הייתה מקשקשת לה ונרדמת. היום היא בוכה ברגע שאני מניחה אותה, אני נותנת לה מוצץ והיא נרדמת ולא מתעוררת כשהמוצץ נופל לה.
ניסיתי כשהיא מתעוררת באמצע הלילה לתת לה מוצץ אך היא ממשיכה לבכות. כשאני נותנת לה לאכול אני רואה שהיא באמת יונקת ולא סתם מוצצת. למה יש פתאום רגרסיה בכמות הפעמים בהם היא קמה בלילה? האם יש משהו שאני עושה שמעודד זאת?
יש לציין שלפני שנת הלילה יש תמיד אמבטיה והאכלה, כלומר יש טקס קבוע.


גיל-גולה עונה
הורים רבים חווים משבר סביב השינה של תינוקם בהגיעו לגיל 4 חודשים. אני מזמינה אותך לקרוא חלק מהשאלות של הורים במדור ותראי שרבות מהשאלות נסובות סביב הגיל הזה.
גיל 4 חודשים הינו גיל שבו לחלק מתינוק יש קפיצת  גדילה שיכולה להתבטא בהגדלת כמות האוכל הנצרכת  ביום ובלילה . קפיצת גדילה מתרחשת לכמה ימים אבל יתכן שחלק מההתעוררויות של ביתך הפכו להרגל והיא ממשיכה להתעורר ונרגעת רק אחר יניקה .לדעתי עליך למפות את ההתעוררויות להאכיל בפעמים בהם  את בטוחה שביתך רעבה ו  וכאשר לא עברו מספיק שעות מההתעוררות הקודמת ע"מ שתתעורר רעבה, השתדלי להחזיר לישון מבלי להניק, גם אם יש קושי בכך בדרך זו ההתעוררויות יתמעטו עם הזמן.

 
 

גילי שואלת שינה בגיל הרך
שלום,
בתי בת 3 שבועות
ובמהלך היום ממש קשה להרדים אותה.
ציצי בטוח יעזור להרגיע אותה
אבל כבר מגיל שבוע ראיתי שהיא מראה סימני רעב כל 4 שעות, לכן אני מתעקשת להרדים אותה בשיטות אחרות...
וזה קשה ומתיש!
האם ההתעקשות שלי מוגזמת?
חשוב לי שתלמד להירגע ולהירדם לבד, אבל אולי היא צעירה מידי?
תודה על העזרה!


גיל-גולה עונה
גילי שלום,
אכן ביתך עוד צעירה מדי לסדרת חינוך.
בשלב זה של החיים היא מסתגלת לעולם החדש שמחוץ לרחם ולכן יש להעניק לה הרבה תמיכה, מגע וקירבה .
זה טבעי שתירדם על הציצי כי פעולת היניקה מאד מעייפת והיא עדין מאד קטנה. לכן בשלב הזה אפשרי לה להיות איתך ועליך כמה שיותר זה בהחלט יעזור לה לעשות את המעבר לעולם בדרך טובה יותר, בטוחה ואוהבת.
לקראת גיל 3 חודשים יש מקום להתחיל בהקניית הרגלי שינה טובים.
בהצלחה.

אורית שואלת שיפור שנות היום
שלום אני אימא לתינוקת בת 7 חודשים (אריאל). בלילה היא ישנה לילה שלם, כ- 11 שעות והיא נרדמת לבד אחרי אמבטיה ובקבוק. הבעיה היא במהלך היום. אריאל לא מצליחה להירדם לבד, אלא רק בעזרת נדנוד וגם אחרי שנרדמת היא ישנה כחצי שעה ולא יותר, למרות שהיא מראה סימני עייפות רציניים. איך אפשר להיגמל מהנדנוד ומה ניתן לעשות כדי שתישן פרקי זמן ארוכים יותר? תודה אורית


גיל-גולה עונה
הי אורית,
כדי לעזור לביתך להירדם במשך היום עליך לעקוב אחרי מספר כללים:
ראשית עליך להרדים אותה בחדר חשוך מומלץ רק במיטה שלה.
שנית דאגי לעשות טקס שינה קטן לפני השינה, מס. דברים ידועים ושיגרתים שיסמנו לה שעכשיו הולכים לישון לדוגמא: כניסה לחדר, החלפת בגדים, סגירת התריס יחד לשיר לה שיר קבוע לומר לה לילה טוב ולהכניס אותה למיטה.
השינוי המוצע עשוי להניב תוצאות לאחר מס. ימים עד שבוע במקביל נסי אט אט לצמצם את הנדנוד כאשר את משכיבה לישון וכשהיא כבר רגועה אפשרי לה לישון מבלי להניע אותה או את המיטה.
בהצלחה!

מירית שואלת על הקניית הרגלי שינה טובים