top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

מיכל שואלת על שיטה ללמד הירדמות עצמאית ללא בכי
הקטנה שלי בת ארבעה וחצי חודשים ואינה נרדמת באופן עצמאי אלא רק על הידיים במהלך היום ותוך כדי הנקה בלילה.
ביום היא בקושי ישנה ובלילה היא נרדמת בשמונה וקמה בשש וחצי עם שתי קימות להנקה.
ניסיתי את השיטה שלשים אותה במיטה ערה כשהיא עייפה ולתת לה לבכות, אבל נשברתי די מהר ובכלל זאת נראה לי שיטה אכזרית ולא אעמוד בה.  האם יש עוד שיטה פחות טראומטית? ניסיתי גם לשבת לידה וללטף אותה אבל היא צרחה בהפגנתיות כל הזמן. אשמח לעזרה כי זה מאד מטריד אותי.


גיל-גולה עונה
הי מיכל,
ההתלבטות שלך משותפת להורים רבים. הורים רבים מבינים שיש צורך בשלב מסוים ללמד את התינוק שלהם הרגלי שינה טובים ויש לנתק אותו מגורמי התלות (הרדמה על הידיים, הרדמה בהנקה וכו....) איתם הוא רגיל להירדם. השאלה המרכזית היא באיזה דרך לעשות זאת
?
ניתן לומר שישנן שתי שיטות עיקריות: השיטה הראשונה היא, שיטת הבכי המתוזמן -שיטת ה-5 דק -על גרסותיה השונות. בשיטה זו מאפשרים לתינוק לבכות מספר דקות ללא נוכחות הורית, נכנסים מדי מספר דקות קבוע (5, 2 ...) לחדר ויוצאים שוב.
השיטה השנייה היא שיטת "לילה טוב". בשיטה זו ישנו מענה תמידי לבכי מההורים ואין מצב שבו התינוק בוכה ללא התייחסות ולו לדקה מתוזמנת אחת.
עם זאת חשוב להדגיש כי בכל אחת מהשיטות התינוק בוכה, זו היא למעשה דרכו לתקשר אתנו. ולבטא את תחושותיו תחושות שהתינוק מבטא על ידי בכי. 
אז למה תינוקות שאינם מצליחים להירדם בוכים? תינוק מתקשה להירדם לבד כי הוא לא קיבל את הכלים הנכונים. גם לתינוק קשה עם התלות שלו בהורים ובגורמים חיצוניים והוא מבטא את הקושי בבכי. לא מדובר ב"פינוק" או בצרחות הפגנתיות כי אם בהבעת קושי ותסכול ולכן, חשוב להיענות לו. הקניית הרגלים אינה מאבק בין ההורה לילד אלא עזרה לילד ולימוד הרגלים טובים לחיים.
בכי הוא השפה של התינוק, לכן ברור שהוא יבכה כתגובה לשינוי וחשוב להיות שם בשבילו.
מקווה שעזרתי.

ליאורה שואלת על הקניית הרגלי שינה 
בני בן חודשיים עוד כמה ימים.
בהתחלה היה ישן על הגב - אוכל ונרדם חזרה. בשבועיים האחרונים הוא לא מסוגל לישון על הגב כלל. הוא נרדם או על הבטן או בעזרתנו. אנחנו משתדלים להימנע משינה על הבטן ועל כן נוצרת תלות בנו להרדמות. (או שהוא נרדם על הבטן ואנחנו הופכים אותו ואז לרוב הוא מתעורר או שהוא נרדם עלינו).
השאלה היא מתי נוצרים דפוסי השינה? איך ומאיזה גיל מלמדים אותו להירדם לבד?


גיל-גולה עונה
ליאורה שלום,
תינוק מפתח את היכולת להירדמות עצמאית בגיל 5 חוד
שים מבחינה פיזיולוגית זה הגיל שבו הפרשת הורמון השינה מספיקה לכך. עם זאת עם הגיעו לגיל 3 חודשים ועם התבססותו של סדר יום ניתן להשתית הרגלי שינה טובים ונכונים.
לגבי בנך אני הייתי ממליצה להימנע מהתערבות בשינה לפני או אחרי שנרדם, היות שזה יוצר תלות שלאחר מכן קשה לשרש.
תינוקות רבים מתקשים לישון על הגב היות שתנוחה זו חושפת אותם לגירויים רבים מסביבם ומקשה עליהם להירגע ולהירדם, אצל בניך ניתן לראות שעם הגדילה וההתפתחות שלו הוא הפך למודע יותר לסביבתו וזה כנראה מפריע לו להירדם. שינה על הבטן עוזרת להוריד גירויים סביבתיים להירגע ולהירדם. אם זאת היות שאני מניחה שבנך עדין לא מתהפך לבד אזי אני מניחה שאתם חשפתם אותו לשינה על הבטן מה שגרם לו לגלות את האופציה הזו. היות שהרדמה על הבטן אינה מומלצת בגילאים האלה אזי כדאי לכם לנסות להרגיל אותו להירדם על הגב או הצד ולהימנע משינויי תנוחה לאחר שנרדם.

נטלי שואלת על שינויים בהתעוררויות הליליות

היי גילה,
בתי בת 3.5 חודשים ועד לאחרונה הייתה קמה פעם-פעמיים בלילה לאכול. בימים האחרונים היא מתחילה להתעורר כל שעה-וחצי שעתיים על ידי טלטול נמרץ של ראשה והטחתו במזרן. אני מוטרדת לא רק מעצם ההתעוררות אלא גם ממנהג טלטול הראש שקיים מיום לידתה אבל הפך למאוד אינטנסיבי בימים האחרונים.
האם יש צורך לבדוק את העניין הזה מול רופא ילדים?

גיל-גולה עונההי נטלי ,
לשאלתך יש שני חלקים ואתייחס לכל חלקלק בנפרד.
לגבי ההתגברות ההתעוררויות בלילה זה בהחלט מתאים למשבר גיל ה-4 חודשים.
תינוקות רבים חווים התפתחות וקפיצת גדילה בגיל הזה שאחת מהתופעות לוואי שלה היא יותר התעוררויות במשך הלילה.
נסי לא לשנות דבר מההרגלים הרגילים, רק הרגיעי והחזירי לישון וסביר להניח שמס. ההתעוררויות יקטן חזרה והמשבר יחלוף.
לגבי טלטול הראש והטחתו במזרון בהחלט הייתי ממליצה על בדיקה אצל רופא ילדים.

שחר שואלת על שעת הרדמה רצויה
שלום גילה,
שמי שחר ואני אימא לאיתן הקטן, בן שלושה חודשים ושבוע.
איתן התחיל להרגיע ולהרדים את עצמו לאחרונה בעזרת מוצץ וחיתול בד ובסה"כ שומר על סדר יום די קבוע אך ״מסיים את היום״ ונרדם לשנת לילה רק בסביבות 23:00- חצות, ואז ישן כ-7 שעות ברציפות.
שאלתי היא האם כבר בשלב זה רצוי להקדים את שנת הלילה לאחר האמבטיה (סביבות שמונה). ניסיתי מספר פעמים אך הוא מתעורר לאחר כחצי שעה/שעה כמו משנת יום, פעיל ועירני.
אני מודה שסדר היום הנוכחי של איתן מקל עליי מאד אבל אני חוששת שלא ידע להירדם בשעה ״נורמלית״ ואשמח לדעת מה עליי לעשות על מנת לשפר את סדר יומו ואיכות השינה.
תודה רבה.
שחר


גיל-גולה עונה
שחר שלום,
משאלתך עולה שהרדמת היום האחרונה של בנך אמורה להיות כבר הרדמה לשנת הלילה.
תינוק בגיל של בנך אמור ללכת לישון לשנת לילה בין השעות 18:30-20:00.
במקרה שלך , ההירדמות  בשעות האלה היא לעוד שנת יום, שבנך  מקיץ ממנה וממשיך בפעילות עד 23:00-חצות.
הניסיון שלך לשנות את המצב נתקל בקושי צפוי ,כי בנך מגיב מתוך הרגל והשינוי לא יהיה מידי.
ראשית עליך לערוך טקס שינה שיגרתי וברור (קראי כיצד לבנות טקס שינה נכון)בשעות ההרדמה המומלצות ע"מ ליצור שיגרת ערב חדשה ומוכרת לבנך . לאחר כשבוע הוא עשוי להבין את השגרה החדשה ולהיכנס לשנת לילה לאחר טקס השינה מבלי להתעורר שוב.
כדי לבסס את השעון הביולוגי שלו וכדי להסתנכרן עם שעות היום והלילה הקפידי על חשיפה יומית לאור יום(טיול בחוץ) והרדמה בחדר חשוך בלילה.
בהצלחה.

אורטל שואלת על קשיי שינה בחודשים הראשונים
שלום,
אני אימא לתינוק בן חודשיים וכבר בגיל הזה יש לנו בעיות שינה קשות
. הילד פשוט לא ישן במיוחד במהלך היום. הבעיה התחילה סביב גיל שלושה שבועות כאשר שמתי לב שהילד מאוד עייף אך למרות זאת לא מצליח להירדם בכוחות עצמו. עד אז היינו מניחים אותו בעריסה והוא היה נרדם לבד. מאז התחלנו להרדים אותו מאחר והילד בוכה בצורה היסטרית כאשר הוא לא מצליח להירדם. מה לא ניסינו - ידיים, מנשא, כדור פיזיו, עגלה לפעמים לוקח חצי עד שלושת רבעי שעה להרדים את הילד ובסוף הוא ישן רבע עד חצי שעה. יש ימים שהוא ישן שעה - שעתיים במהלך היום וגם בלילה קם פעמיים - שלוש. איך אפשר לעזור לתינוק כל כך קטן שעדיין לא ניתן ללמד אותו להירדם לבד? אני ממש מפחדת שבסוף חוסר השינה יפגע בו.
בתודה מראש
אורטל


גיל-גולה עונה
הי אורטל,
לתינוקות צעירים יש לעיתים קושי להירדם ולישון. הדבר יכול לנבוע משילוב של שני סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא השינוי בתנאים שיש לתינוקות לאחר הלידה.  התנאים בחוץ שונים מאד מאלה שהיו להם ברחם והסיבה השנייה היא פיזיולוגית לתינוקות צעירים עד גיל 5 חודשים אין מספיק הפרשה של הורמון שינה המופרש בזמן השינה ועוזר לנו להירדם.
בכדי לעזור ל לבניך להירדם בשלב הזה נסי לתת לו כמה שאפשר תנאים דומים לאלה שברחם. הרדימי במנשא קרוב אליך כדי שיחוש את פעימות ליבך ישמע אות קולך ויחוש את הקרבה אליך נסי להיעזר בשמיכת עיטוף. העיטוף עוזר לתינוקות להרגיש כמו ברחם במקום קטן ועוטף ניתן להוסיף קולות של ששש או קולות של רעש לבן וגם מומלץ ללמוד טכניקה של עיסוי תינוקות שעשויה לעזור לו להירגע ולהירדם לזמנים ארוכים יותר.
בהצלחה!

סבטה שואלת על התעוררויות רבות במשך הלילה
שלום
תינוקת ב 3.5 חודשים הייתה מתעוררת פעמים בלילה לאכול
בשבוע האחרון מתעוררת כמו בחודש בראשון כול שעה וחצי- שעתיים זה המשבר גיל 4 חודשים שמדברים אליו?
תוך כמה זמן זה עובר?
מה אפשר לעשות כדי שתישן טוב
תודה


גיל-גולה עונה
הי סבטה,
בהחלט יתכן שהבת שלך הגיע למשבר גיל הארבע חודשים.
חשוב להבין שלמעשה השינוי שאת מתארת נובע מכך שביתך גדלה והשינוי  מביא אתו שינוי בהרגלי השינה.
כדי שהמשבר לא יתקבע ,חשובה התגובה שלכם להתעוררויות התכופות שלה.
המלצתי היא בכל התעוררות רק להרגיע ולהחזיר לישון .להשתדל להימנע מהאכלות מיותרות   ומניסיונות   שונים בכדי להחזיר לישון כמו לדוגמא הרדמה במקומות  שונים להוציא מהחדר וכו....
בהצלחה.