top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

מיכל שואלת על הרדמה עצמאית

שלום גילה,
הבן שלי בן 4 וחצי חודשים. לפני כחודש התחלתי להרדים אותו במיטה שלו, אחרי שמחשיכה את החדר ושרה לו שיר קצר (לפני היה נרדם רק על הידיים).

ברוב המקרים הצלחתי ובשאר עדיין הייתי צריכה להרדים בידיים.
בשבועיים האחרונים אנחנו חווים רגרסיה משמעותית, כנראה משבר 4 חודשים. בימים ההרדמות נהיו קשות ורק על הידיים, אין כל זכר למה שלימדתי, ובלילות אחרי טקס שינה נרדם יחסית מהר אבל מתעורר בצרחות נוראיות אחרי חצי שעה ונרגע רק על הידיים. ככה כל לילה בשבועיים האחרונים. לאחר פעמיים כאלו, נרדם שינה עמוקה עד שמתעורר כעבור כמה שעות להאכלה. ממה לדעתך נובעות הצרחות?

(טמפ׳ נוחה, לא רעב, חיתול נקי, מנורת לילה קטנה)

כמה זמן המשבר והאם אחריו אצטרך להתחיל ללמד הכול מהתחלה? תודה רבה ולילה שקט ;)

גיל-גולה עונה

הי מיכל,

מהתיאור שלך נראה לי שהבעיה נעוצה דוקא בעובדה שההרדמות לא היו עקביות. לפעמים הרדמת על הידיים ולעיתים במיטה וזה מצב מאד מבלבל שלרב גורר רגרסיה.
איני רואה פה קשר למשבר ה-4 חודשים .כי המשבר ה 4 חודשים נובע בעיקרו מפרץ גדילה שגורר תיאבון מוגבר ולעיתים יותר התעוררויות במשך הלילה. הדבר אינו קשור לדרך ההתעוררות כך שיש לחפש במקום אחר את הסיבה לצרחות .
אם את רוצה ליצור שינוי ולהתחיל בהקניית הרגלי שינה  עליך להיות בראש ובראשונה עקבית בדרך ההרדמה. נכאשר דרך ההרדמה יהיה אחיד בנך ירגיש בטוח ומכאן הרבה יותר רגוע.

אנה שואלת על שינה של לילה שלם

התינוקת בת 5.5 חודשים, נרדמת במיטה עם מוצץ ללא כל קושי אבל מתעוררת הרבה במשך הלילה - 4-5 פעמים.
אני מניקה אותה 3 פעמים ובשאר הזמן מנסה להחזיר לישון עם מוצץ בלי להרים .
היא התחילה ללכת לגן לפני שבוע, האם יש טיפים כיצד לגרום לה לישון לילה שלם?
תודה
אנה

גיל-גולה עונה

הי אנה ,
תינוקות ממשיכים להתעורר בלילה גם מסיבות טבעיות של יקיצות בסיום מחזורי שינה כמו שקורה לכולם וגם מציפייה להתרחשות לילית.
הנקות ליליות הם בהחלט סיבה טובה לביתך להמשיך ולהתעורר בלילה. יש כאן  ציפייה לאכילה וגם לקרבה לילית אליך.
כדי שהמצב ישתנה עליך לשקול גמילה מהנקות לילה ובמקביל ללמד את ביתך לקחת מוצץ באופן עצמאי כך שבמהלך הלילה, כשהיא מקיצה מהשינה, היא תדע להחזיר לעצמה מוצץ מבלי להעיר אותך ותחזור לישון בכוחות עצמה.
בהצלחה

 

חני שואלת על חלונות עירות
היי ,
יש לי ילד בן 8 חודשיים. מהרגע שחזרנו מבית החולים אני מקפידה על טקס שינה.
בצהריים הוא נרדם לבד ובערב אחרי טקס השינה שכולל מקלחת הולכים לחדר, מתלבשים, בקבוק, נשיקה ולישון הוא מרדים את עצמו .
עד עכשיו היה ישן עד 12 בלילה קם מתוך שינה לאכול וחוזר לישון. בחודש האחרון הוא התחיל לקום אחרי שעה של שינה ולא מוכן לחזור לישון עד 12 בלילה אני מנסה להבין מה השתבש לי ומה אני עושה לא נכון. את הטקס שינה אני מתחילה בשבע וחצי שמונה הוא כבר נרדם.


גיל-גולה עונה
הי חני,
השאלה היא מה זה אומר שבנך לא מוכן לחזור לישון? וכשהוא לא מוכן לחזור לישון, מה את עושה? כיצד את מגיבה לכך? מוציאה מהחדר? משחקת איתו ? אויושבת איתו בסלון ? אולי מנסה להרדים במקום אחר?
אם ענית ב'כן' לשאלות שלי לחלקן או לכולן אזי גרמת לכך שלבן שלך יש סיבה ממש טובה להמשיך ולהתעורר מדי יום ולהתעקש להישאר ער כי יש לו רווח מההתעוררות.

מי ירצה לחזור לישון אם בהתעוררות ישנה פעילות שווה עם אימא מחוץ למיטה?
כדי לשנות את מצב עליך להתעקש בהתעוררות להרדים מחדש ולהקפיד לא להוציא מהחדר או להרדים במקום אחר,  לשמור על חדר חשוך ללא דיבורים או כל דבר אחר שעלול לעודד אותו להישאר ער.
בהצלחה!

נעמה שואלת על הרדמות ארוכות
עידן בן השנה וחצי תמיד היה תינוק ערני שממעט לישון היום וישן טוב בלילה עם טקס שינה מהיום הראשון שלו בבית מבית החולים.
הוא נרדם לבד וישן לילות שלמים מגיל 4 חודשים בערך.
לאחרונה הוא התחיל לשחק שעות בחדר השינה במקום להירדם למרות שהוא כבר עייף.
בחדר השינה אין צעצועים ומשחקים חוץ משתי בובות שהוא אוהב לישון אתן.
בלילה מדובר בשעה של משחק וביום זה יכול להגיע לשעתיים ויותר. בהתחלה התעלמנו מתוך הנחה שכשהוא יתעייף הוא יכנס לבד למיטה ויירדם אבל נראה שהתופעה רק מחמירה ונהיה לו קשה יותר ויותר להירדם.
יש לך טיפ למה אפשר לנסות שלא יכניס אותנו למלחמות כוח?


גיל-גולה עונה
אחד הדברים שיש לקחת בחשבון עם גדילה של הילדים הוא השינוי במס. שעות השינה להם הם זקוקים.
היות ולא ציינת את השעות בהם בנך הולך לישון וכמה שעות הוא ישן מידי יממה אין לי דרך להתייחס לכך .
אני מציעה שתבדקי בטבלה הבאה לכמה שעות שינה הוא זקוק ובכך להבין  אם אין ציפייה שיירדם גם אם  אינו עייף מספיק. אם זאת יש לקחת בחשבון שהשעות השינה בטבלה הם ממוצעים והדרך לדעת אם הבן שלך ישן מספיק לגילו היא דרך התפקוד שלו בזמן ערנות .אם הא נינוח, שמח ומצליח להתרכז במשחקים לאורך זמן זה אומר שהוא ישן מספיק לעומת זאת אם יש שעות בהם הוא מנדנד, בוכה, נרגן או משתולל יתכן שהוא נמצא בעייפות יתר.
אני מאמינה שאם היה נכנס למיטה בעייפות היה נרדם די מהר (זמן הרדמה עד 30 דק' נחשב  לזמן סביר). מכאן שאחר הבדיקה נסי לאחר מעט את שעת ההרדמה ולראות מה ההשפעה של כך על משך ההרדמה.

שירי שואלת על הרדמות ארוכות
בני בן 6.5 חודשים, ילד חייכן ורגוע. במשך היום ישן לפרקי זמן קצרים (לרוב לא יותר משעה, ובדרך כלל 30 דקות). בלילה ישן היטב, נרדם בסביבות 20-20:230 מתעורר פעם אחת לאכול, וחוזר לישון עד6-7.
משך ההרדמה של בני ארוך מאוד ולעיתים עולה על שעתיים. הוא אינו בוכה במיטה, פשוט אינו נרדם ונלחם על מנת להשאר ער. כאשר אני משכיבה אותו לישון הוא משחק במיטה, מוציא כל הזמן את המוצץ מפיו, בועט ברגליו ומתהפך מצד לצד
ניסיתי להרגיעו ע"י הנחת יד אך הדבר אינו מועיל.
אני מתחילה את טקס השינה בערב בשעה 18, על ידי מקלחת ולאחריה בקבוק וחיבוק. אני משכיבה אותו לישון בין 18:30 ל19. משלב זה הוא פשוט לא נרגע.
האם יש דרך לקצר את התהליך?
שירי
גיל-גולה עונה
הי שירי,
הסיטואציה שאת מתארת יכולה להיגרם מכמה סיבות .כדי להגיע לתשובה ממוקדת עלי לקבל עוד פרטים ולהעמיק בסדר היום והלילה שלו.
אבל כרגע זה עלול להיגרם מטקס שינה לא ברור שאולי מופיעים בו פעולות שלא מעבירות מסר ברור שעכשיו הולכים לישון .
מוזמנת לקרוא את המאמר שלי המסביר כיצד בונים טקס שינה נכון וברור.
אפשרות סבירה נוספת היא  שבניך מגיע לשינה עייף מדי או לא עייף מספיק בשני המקרים ההפוכים כביכול ,הסימפטומים הם זהים ,הרדמה מאד ארוכה.
כדי לפתור את הבעיה אני ממליצה על שיחת  אבחון שיעזור לך למקד ולפתור את הבעיה .
בהצלחה.

ליאת שואלת היפוך יום ולילה
יש לי תינוק בן שלושה חודשים שישן טוב בלילה למעט פעם אחת קם להנקה. ביום הוא מצליח להרדים את עצמו עם קצת עזרה ממני (במיטה שלו, לא על הידיים או בעגלה) אבל... בשעות הערב זה מאוד קשה... אני עושה לו טקס שינה - באותה שעה מקלחת, החתלה והלבשה, הנקה ומכניסה לישון ואז הוא אכן נרדם לבדוק חצי שעה ומרגע זה מתחיל הקושי... הוא מתעורר אחרי חצי שעת שינה ולא מצליח לחזור לישון ואז במשך 3-4 שעות אני מנסה את כל הדרכים להחזיר אותו לישון ולא הולך... ובסביבות 22:30-23:00 הוא נרדם עד הבוקר המאוחר (בערך 9-10) וביום אני מנסה למשוך אותו קצת כדי לנסות להפוך לו את היום אך ללא הצלחה.
חשוב לציין גם, שהשינה במהלך היום היא 45 דק' מחזור שינה וגם את זה אני מנסה למשוך כדי שיידע להרדים את עצמו בחזרה - לפעמים בהצלחה ולפעמים לא.
חייבת פתרון או עצה איך להפוך לו את היום והשעות...


גיל-גולה עונה
ליאת שלום,
איני סבורה שהבעיה היא היפוך היום והלילה אלא דווקא הניסיונות שאת עושה למשוך אותו כדי לעשות את ההיפוך מכניס אותו לעייפות יתר וזה גורר את ההתעוררויות  החוזרות במשך הערב. עליך לדאוג שבנך ישן את מיכסת השעות המתאימה לגילו .בנוסף הקפידי על טיול אחד באור שמש והרדמה בחושך מוחלט זה עשוי לכוון את השעון הביולוגי כך שיישן את מרבית שעות השינה במשך הלילה.
בהצלחה.