top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

מור שואלת על שגרת ערב מומלצת
שלום רב,
ביתי בת חודשיים וחצי, במהלך היום היא ישנה די טוב, ערה כשעה-שעה וחצי ואז נרדמת למשך 40 דקות עד שעה וחצי. כאשר מגיעה שעת ההשכבה, היא נרדמת רק לחצי שעה ושוב מתעוררת למשך שעה, ואז נרדמת לרבע שעה וחוזר חלילה. היא נרדמת לחלוטין ונכנסת לשנת הלילה שלה רק בסביבות 23:30 וישנה עד 4 בבוקר, מתעוררת לאכול וחוזרת לישון עד 8 בבוקר. ב-8 אנחנו מתחילות את היום. מה ניתן לעשות על מנת להתחיל את שנת הלילה מוקדם יותר? אנחנו עושים טקס שינה, מקלחת ולאחר מכן עיסוי ובכל זאת הילדה נרדמת ומתעוררת כמעט מיד לאחר מכן.
תודה רבה

גיל-גולה עונה
הי מור,
נשמע שהבעיה שאת מתארת היא חוסר סנכרון של יום ולילה עם השעון הביולוגי שלי ביתך.
הגוף שלה מזהה שעכשיו לילה רק לקראת השעה 23:30 ועד אז היא ממשיכה לישון שנות יום קצרות ולהקיץ מהם עד שהיא שוקעת לשנת לילה לקראת חצות.
המלצתי היא להקפיד מידי יום לחשוף אותה לאור השמש, כלומר יש לצאת אתה מידי יום לטיול מומלץ בשעות הבוקר ולוודא שלא תירדם במשך הטיול. כאשר מגיע הערב ואת מכניסה אותה לשנת לילה (שעות מומלצות להרדמה הם בין 18:30-20:00) לאחר טקס שינה הקפידי שהחדר יהיה חשוך היטב בכדי לעזור להפרשה של הורמון השינה.
בנוסף אני ממליצה שטקס השינה יכלול עוד פעילות קטנה שתבדיל אותו בבירור מכל שנות היום. לאחר עיסוי, אמבטיה והאכלה הקפידי לשיר שיר רגוע קבוע לאחר מכן לכבות את האורות ולהכניס אותה לשנת לילה.
בהצלחה!!!

ענבל שואלת על התעוררויות בכי
גילה שלום,
ביתי בת שנה וחודשיים. נרדמת באופן עצמאי ללא בעיות. הולכת לישון בסביבות שבע וחצי בערב ומתעוררת בסביבות שש וחצי-שבע בבוקר.
במהלך היום היא ישנה בדרך כלל פעמיים כאשר בכל פעם בין שעה לשעה וחצי. גם ללא בעיות הרדמות.
אז איפה הבעיה? בהתעוררות. בערך מגיל 4 חודשים, היא החלה להתעורר בבכי היסטרי בכל יקיצה (צהרים, בוקר וכו).
מה עושים? למה ההתעוררויות שלה כל כך בוכיות?
אני אציין שכאשר היא מתעוררת (כאמור בבכי הסטרי) אני מדברת אליה בעודי בדרך לחדרה ("בוקר טוב מתוקה". "אני באה אלייך" וכדומה). משתדלת לעשות את זה בנינוחות וברוגע וכאשר מגיעה אליה תמיד מחייכת אליה בניסיון להרגיעה ולקבל חיוך חזרה... לעיתים היא נרגעת מיד כשהיא רואה אותי ולעיתים גם כאשר אני מרימה אותה היא עדיין בהיסטריה של בכי.
אם זה משנה - היא לא אוכלת במהלך הלילה ולרוב ישנה רצוף... (לפעמים יש בכי קל ונרגעת לבד ולפעמים ניגשים אליה לחיבוק או מוצץ והיא חוזרת לישון מיד).
מגיל 8 חודשים היא ישנה בחדר נפרד.
רק לאחרונה התחילו לצאת השיניים.
תודה מראש!
ענבל

גיל-גולה עונה
הי ענבל,
אני מתרשמת שלביתך הרגי שינה טובים והיא נרדמת באופן עצמאי וישנה את השעות המומלצות לגילה.
עם זאת התופעה שאת מתארת היא תופעה מוכרת, ישנם תינוקות שמתעוררים מהשינה בבכי הסטרי. זה לרב קשור לטמפרמנט של התינוק אך אין הרבה מה לעשות בנידון מעבר למה שאת עושה.
ככל שתמשיכי להגיב ברוגע ולא תילחצי מהבכי כך עם הזמן ביתך תלמד גם להרגיע את עצמה והתופעה תיעלם.

סתיו שואלת על משבר שינה 
יובלי שלי בת שמונה חודשים, היא הייתה ישנה מצוין ולילות שלמים מגיל חודשיים ועד גיל חצי שנה.
בחודשיים האחרונים היא מתעוררת כול לילה כפעמיים עד 3 פעמיים נסינו הכול ... עמדתי לידה, שתתה מים, חיבקתי, שרתי, היא עדיין מתעוררת חשבנו שהיא רעבה אבל גם זה לא כי ההפרשים בין השעות לא הגיוניים חשוב לציין שהיא נרדמת בצורה עצמאית במיטה, בחדר שלה, ללא עזרה של כלום לא בקבוק, לא ידיים, עצמאית לחלוטין.
מה לעשות? אני במקצועי גננת מכירה את השיטות אך כלום לא עובד עד עכשיו אשמח לעזרה :)


גיל-גולה עונה
התשובה לבעייתך נעוצה בעובדה שבלילה את מנסה דברים רבים כדי שביתך תירדם ובדרך הזו יוצרת לה ענין רב בהתעוררות ולמעשה גם מקבעת אותה כך שהיא חוזרת להתעורר מידי לילה.
כשהיא מתעוררת את שרה או מחבקת, נותנת מים וכו.....ויובל מצפה בכל לילה לראות מה יקרה עכשיו במשך ההתעוררות שלה. כדי ללמד אותה לחוזר לישון עליך לדאוג להרגיע אם היא בוכה ולאחר מכן לצאת מהחדר כדי לאפשר לה להירדם לבד ממש כמו שהיא יודעת ועושה בתחילת הלילה ..... בהצלחה!!!
 

עדנה שואלת על הדרך ליצור הרגלי שינה טובים
גילה שלום,
הבת שלי בת שלושה חודשים וחצי, אני מניקה בלבד ויש לה ריפלוקס.
לפני כחודש התחילה עם צינון קשה מלווה חרחורים וקוצר נשימה שבעקבותיו התחלתי להרדים אותה (כחלק מטקס השינה) עלי בהנקה עם תפיחות וקריאות ששש... כיום, אם אני לא מבצעת את כל השלבים הללו היא חסרת מנוחה ומסמנת לי עם הראש מה רצונה.
מדי פעם לאחר ההנקה, כאשר אני רואה שההנקה הפכה למוצץ אני מנתקת את הפה ושמה לה מוצץ, הכל תוך כדי שינה אלא אם היא לא מוכנה ורוצה להמשיך לינוק.
בצורה זו היא ישנה עלי על הבטן ונושמת טוב ללא בעיות לילה שלם, אני מאכילה אותה אכילת חלום וכך אינה פולטת כלל.
לקראת הבוקר, כאשר אני קמה, אני משכיבה אותה בעריסה על הבטן והיא ממשיכה לישון עוד כשעתיים - שלוש.

במהלך היום היא נרדמת עלי באותו אופן וישנה רק על הידיים. אם אני מנסה להניח אותה, היא מתעוררת מיד או לאחר 15 - 30 דק' מקסימום, פרקי השינה שלה רבים וקצרים והיא פולטת המון.
למרות שאני נהנית מכך, ברור לי שהרגל זה לא תקין ועלי לשנות זאת.
השאלה שלי היא איך אני משנה את ההרגל שיצרתי מבלי לפגוע בה ולגרום לה טראומה או לגרום לה לבכי היסטרי (אני לא מסוגלת לעמוד בבכי שלה)?
בנוסף, איך אני מרגילה אותה לשמור על המוצץ בפה ולא להפיל אותו כל הזמן? מה זאת אומרת לקחת מוצץ לבד (היא עדיין לא מחזיקה אותו)?
תודה מראש,
עדנה


גיל-גולה עונה
עדנה שלום,
נשמע שאכן יצרת הרגל שבשלב הזה בה לתת מענה לריפלוקס ולבעיות הנשימה של ביתך ובעיקר העניק לה שקט נפשי, עם זאת ברור גם לכך שהרדמה עליך לאורך לילה שלם אינו יכול להימשך לזמן ארוך כי לא יתכן שביתך תישן רק עליך ובשלב מסוים היא תצטרך ללמוד לישון במיטה. 
לשאלתך איך אפשר לעשות שינויי מבלי שהוא יגרור בכי?
זה לרב אינו אפשרי וכל תינוק יבכה שיילקח ממנו משהו שהוא רגיל אליו, זו תגובה טבעית ולרב אינה גורמת לטראומה אם במהלך הטמעת אין מצב של כרוך הזנחה ואי מענה לבכי. גידול תינוקות ומאוחר יותר ילדים והחינוך שאנחנו נקנה להם לרב יגרור בכי.
בכי אינו דבר רע הוא מאפשר לתינוק להתמודד עם קושי, לעבד אותו ומשם לגדול ולהתבגר. הקושי שהבכי יוצר לרב נמצא אצל ההורה ולא אצל התינוק הבוכה, שבשלב הזה זו שפתו ודרכו להביע את עצמו.
לגבי המוצץ, אם היא שומטת את המוצץ זה אומר שהיא אינה רוצה אותו ולכן אין דרך לגרום לה לקחת משהו שהיא אינה רוצה בו. תינוקות נולדים עם ריפלקס מציצה וכמו שהיא מוצצת את השד היא מסוגלת למצוץ מוצץ. כרגע נראה שאינה חפצה בו. (יתכן שהיא תיקח בשלב מאוחר יותר, כאשר תגמלי אותה מהנקה -כי תינוקות יונקים רבים נוטים לא לקחת מוצץ). לקיחת עצמאית של מוצץ אפשר להתחיל ללמד רק מגיל 4-5 חודשים.

ורד שואלת על לימוד הרדמה עצמאית ולקיחת מוצץ באופן עצמאי
שלום.
הבת שלי בת ארבעה חודשים אוטוטו והשינה על הפנים, של שתינו.
מהיום שנולדה היא מתעוררת לפחות פעמיים לאכול אבל רוב הלילה פשוט נופל המוצץ וזה פשוט קשה.
במשך היום היא נרדמת הרבה, כמעט אחרי כול ארוחה אבל לרב שעה גג חצי שעה .
מה עושים?
דוגמה: אתמול אכלה בתשע ומשכה לראשונה עד 2 בבוקר אבל התעוררה שוב בארבע וכול הזמן קיטרה ...החלפתי לה אבל המשיכה עד שנרדמה עד שש .
חברים ומכרים אומרים שילדם ישנם לילות שלמים ...זה מתסכל, מה עושים?


גיל-גולה עונה
הי ורד,
תינוקות רבים בגיל 4 חודשים עדין לא ישנים לילה שלם זה מאד משתנה מתינוק לתינוק. עם זאת נשמע שביתך תלויה באכילה ע"מ להירדם. ובשלב הראשון עליך לנתק את ההקשר שנוצר בין אוכל לשינה וללמד אותה להירדם באופן עצמאי וללא עזרה.
במקביל יש אפשרות מגיל 4 חוד' ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד גם בלילה וכדי לעזור לך ללמד את ביתך לקחת מוצץ באופן עצמאי.
בנוסף גבשי סדר יום מסודר והקפידי להרדים את ביתך כאשר את מזהה סימני עייפות ככל שתישן טוב יותר במשך היום כך גם שנת היום שלה תשתפר.
בהצלחה!

דרור שואלת על חלונות ערות
שלום.
בני בן ה 9 חודשים נרדם הירדמות עצמית גם ביום וגם בלילה לאחר טקס שינה קבוע.
אך כאשר מתעורר בלילה לא מצליח לחזור לישון לבד. רק באמצעות מגע ולחישות שלי . מאז שהפסקתי להניק בגיל חצי שינה החלטתי לא להרגיל לבקבוק בלילה ובאמת הצלחתי , לא מקבל בקבוק לפני השעה חמש בבוקר.
כאשר מתעורר בלילה לוקח לו המון זמן לחזור לישון בין שעה לשעה וחצי. בסוף נרדם על ידי מגע ולחישות .
זה קורה פעם אחת כל לילה ומעבר לזה שנתו רצופה . מה ניתן לעשות על מנת לצמצמם את חלון הערות הזה וכמובן להעלימו לגמרי.
תודה וחג שמח.


גיל-גולה עונה
הי דרור,
נשמע שבנך פיתח תלות בהרדמה ע"י מגע ולחישות ועם הזמן העזרה הזו שאת נותנת בלילה כדי להרדים אותו כבר פחות אפקטיבית ולכן זה לוקח זמן רב כדי שיחזור לישון.
כדי לסגור את חלונות הערות עליך ללמד אותו להירדם בכוחות עצמו גם בהתעוררויות האלה, ממש כמו בראשית הלילה ,מבלי לעזור בכך.
ראשית עליך פחות להתערב בהרדמה רק להרגי