תינוק עומד במיטה

כיצד משפיעה ההתפתחות המוטורית על השינה

מאת גילה פרץ
 

מרגע שהתינוק שלי למד לעמוד הוא מתעורר המון בלילה וכשאני מגיעה אליו אני מגלה שהוא עומד ובוכה. למה זה?

לא לכולם יודע שישנו קשר בין ההתפתחות המוטורית של התינוק לשינה שלו. שנת החיים הראשונה היא שנה שבה התינוק לומד צעדים מוטוריים רבים ובכל מס. חודשים  התינוק רוכש עוד אבן התפתחותית במסע שלו לעצמאות וממצב של אחרי הלידה שבו הוא זקוק לנו ע"מ להזיז אותו והוא אינו מסוגל לזוז בכוחות עצמו תוך כשנה הוא רוכש את היכולת ללכת ולהתנהל במרחב לבד ובלי עזרה של מבוגר עם זאת ולאורך כל הדרך ההתפתחותית המדהימה של התינוק בשנה הראשונה, ההתקדמות המוטורית שלו מוטמעת בשינה (וזו רק אחת הסיבות מדוע שינה כל כך חשובה להתפתחות מיטבית של התינוק).


ההשפעה של ההתפתחות המוטורית על השינה באה לידי ביטוי בלילה של התינוק במס. צעדים התפתחותיים משמעותיים.
בואו נסקור אותם.
1. כאשר התינוק לומד להתהפך מהגב לבטן.
ה
ורים רבים מכירים את השלב בו  התינוק שישן על הגב ולומד להתהפך מהגב לבטן, מתהפך בלילה מתוך שינה ואז מתעורר והיות  שאינו יודע להתהפך מהבטן לגב הוא בוכה ויש צורך להגיע ולהפוך אותו חזרה לשינה על הגב כדי שיחזור לישון .
2. כאשר תינוק שישן על הבטן לומד להתהפך מהבטן לגב ואם אינו יודע לחזור בכוחות עצמו שוב לשינה על הבטן הוא יתעורר ויחכה להורין שיגיעו אליו ויחזירו אותו לבטן ע"מ שיוכל חזור ולהירדם.

3. כאשר התינוק לומד להיעמד.
זה משבר מאד משמעותי שקורה סביב גיל 8 חודשים שבו התינוק נעמד מתוך שינה, מתעורר בוכה וזקוק שוב להוריו ע"מ שישכיבו אותו חזרה והוא יחזור לישון.
הדבר לרב חוזר כשהתינוק לומד להתישב ולעמוד .
4. כשהתינוק לומד להתיישב .

גם כהתינוק לומד להתיישב וזה קורה לו מתוך שינה הוא יתעורר יבכנ וימתין להורין שישכיבו אותו ויחזירו אותו לישון.


מדוע זה קורה?

לרב כל דבר חדש שאנחנו לומדים אנחנו מטמעים בלילה בשינה כך הדבר קורה גם אצל התינוק. עם הטמעת הצעדים החדשים שהוא רוכש במשך היום הוא חוזר עליהם מתוך שינה ואז מתעורר ולרב בוכה כי זקוק לעזרת הוריו  כדי להישכב וזאת בגלל שעדין לא מד איך לצאת מהמצב החדש הזה, ולחזור לישון.

אז מה עושים כדי שההתפתחות המוטורית לא תפריע לשנת הלילה של התינוק?

בשלב הראשון כאשר התינוק אינו יודע לעשות את הפעולות הנדרשות על מנת לצאת מהמצב החדש ולחזור לישון בכוחות עצמו יש צורך לעזור לו ולהשכיב אותו בתנוחה שהוא רגיל לשיון בה על מנת לחזור לישון.
עם זאת בכדי למנוע יצירת תלות בהורים כדי לחזור לישון חשוב שההורים יתרגלו עם התינוק במשך היום על רכישת הצעדים המוטורית החסרים לט כדי לחזור לתנוחת השינה שבה הוא רגיל לישון.
לדוגמא, לאחר שתינוק שרגיל לישון על הגב מתהפך לבטן ועדין לא יודע לעשות את ההיפוך של בטן גב יש לתרגל איתו במשך היום את ההיפוך שיעזור לו בלילה לחזור לישון לאחר שהתהפך ללא עזרה ולאחר רכישת המנומנות הנדרשת אן הוא עדין מתהפך בוכה וקורא להוריו
מספיק שההורה יכנס לחדר ויעזור לתינוק להירגע ואז להמתחם שחזור לצנוחת השינה בעצמו ובכך למנוע את התלות שלו בהוריו כדי לעשות זאת.