G-D4S2VMBK9Z
top of page
עובר

?איך לגרום לתינוק להירדם באופן עצמאי 

היזהרו מכדור הפיזיו

מאת גילה פרץ

תארו לעצמכם איך זה לשהות ערומים בתוך מים חמימים ממש כמו בג'קוזי, הטמפרטורה נעימה והמים לעולם אינם מתקררים. האוכל זורם בלי הפסקה ואינכם חשים רעב. אתם נמצאים רב הזמן בתנועתיות נעימה ושרויים בחושך מרגיע. הקולות מבחוץ עמומים ואינכם נחשפים לרעש  או לאור חזק. אתם מרגישים מוגנים ונטולי דאגה וגופכם מקבל עיסוי. פשוט עולם אידיאלי.

כך מרגיש העובר ברחם בתשעת חודשי ההיריון.   
לאחר שעבר בתעלת הלידה, התנאים של התינוק שלנו משתנים מקצה לקצה. מעכשיו הוא נמצא בסביבה יבשה, חש רעב ושובע, חום וקור, חשוף לאור וחושך, הקולות מסביבו אינם עמומים, כעת הוא צריך לנשום בכוחות עצמו הוא מרגיש את כובד גופו ומתח ברקמות עם כל שינוי תנוחה ובעיקר הוא תלוי בנו לתזוזה, הזנה ולעזרה בהירדמות.

שלושת החודשים הראשונים שלאחר הלידה, הם תקופת הסתגלות של התינוק לעולם. עליו ללמוד לחיות בתנאים שונים ולהתרגל לתחושות חדשות. יש המגדירים את החודשים האלה כרבעון הרביעי של ההיריון, ולכן בתקופה הזו הוא זקוק לנו שנקל עליו את המעבר מהתנאים ברחם לתנאים של העולם בחוץ.

בחודשים הראשונים לחיי התינוק, הורמון השינה מופרש בכמויות עירות והוא זקוק לעזרתנו ע"מ להירדם. כעובר, היה רגיל להירדם כשאימא הייתה בתנועה, מתעורר ומתחיל לבעוט ברגע שנשכבה לנוח. לאחר הלידה  נדרשת לו  התנועתיות הנדנוד והעירסול כהמשך ישיר לתנאים בהם היה שרוי ברחם.

בשלושת החודשים הראשונים, התינוק בעיקר אוכל וישן. שעות השינה שלו יכולים להתפרס על פני 16-22 שעות ביממה והתינוק הקטן מתעייף תוך כדי אכילה, במציצת  השד או פיטמת הבקבוק ולעתים קרובות נרדם כך.קיבת התינוק עם לידתו היא בגודל ממוצע של גולה ולכן קיבתו מתמלאת ומתרוקנת במרווחי זמן קטנים. הורים רבים מוצאים כי רב היום התינוק אוכל ונרדם  על הידיים, תוך כדי הנקה נדנוד או נענוע.

לאחר כחודש בד"כ מופיעים גם כאבי הבטן ועוויתות המעיים. כאבי הבטן מלווים בדרך כלל בשעות של בכי. הורים רבים מרגישים מיואשים לנוכח הבכי והקושי להרגיע את התינוק. זהו השלב שבו הורים מוכנים לנסות ולעשות הכול כדי להרגיע את הכאבים ואת הבכי המתלווה אליהם. תמיד בשלב הזה מגיע עצה מהורים מנוסים, המספרים כיצד הישיבה על כדור הפיזיו והנדנוד, עשוי להרגיע את הבכי של כל תינוק.

כדור הפיזיו, הנמצא בבית עוד מתקופת ההיריון, הופך להיות העוזר הצמוד לכל זוג הורים עייף ומותש. הישיבה על הכדור יוצרת נענוע המזכיר את התנועתיות, שהתינוק היה רגיל אליה ברחם ומביא את התינוק לרגיעה. ההורים העייפים נוטים להמשיך לשבת על הכדור ולנענע את התינוק עד שנשמע השקט המיוחל והתינוק נרדם. עם הזמן הכדור הופך להיות המרגיע והמרדים הרשמי בבית והחבר הקרוב לכל זוג הורים עייפים וטרוטי עיניים.

הרדמות של התינוק תוך כדי יניקה בלילה וביום וההסתייעות בגורמי הרגעה שונים כמו ישיבה על כדור הפיזיו נענוע על הידיים בעגלה או אפילו תוך כדי נסיעה ברכב( עוד "עצה טובה" של הורים שניסו) יוצרת גורמי תלות שעם הזמן התינוק אינו מסוגל להירדם בלעדיהם.

בהגיע התינוק שלנו לגיל של 5 חודשים, עולה הפרשת הורמון השינה בדמו ומספיקה כבר להירדמות עצמאית, אבל התינוק שלנו מעולם לא הונח במיטה ונרדם בה לבד ותלוי בגורמי העזר, שניתנו לו מהיום שנולד על מנת להירדם. כעת אנו מגלים כי כל ניסיון שלנו להכניס אותו למיטה ללא מתן "גלגלי העזר" הופכים לסימפוניה רמה ובלתי ניתנת להרגעה של בכי. מכאן שכאשר התינוק אינו מתנסה  בחודשי חייו הראשונים בהרדמות  עצמאית, עלולה להתפתח הפרעת שינה.

הפרעת שינה מוגדרת בתינוקות וילדים צעירים כקושי להירדם באופן עצמאי בתחילת הלילה ומתאפיינת גם בהתעוררויות מרובות במשך הלילה. בכול התעוררות כזו ההורים נדרשים להרדים שוב ושוב באותה הדרך בה הרדימו בתחילתו.  הורים רבים שבים ומרדימים בכל התעוררות בנענוע, מתן הנקה או אפילו בישיבה  על כדור הפיזיו. בעבר נטו לחשוב שהפרעות השינה חולפות עם הזמן. אך לא כך הדבר. תינוק שאינו נרדם באופן עצמאי יהפוך לילד המתקשה להירדם ללא עזרה או נוכחות הוריו בחדר ויאריך את זמן ההרדמות עד שהעייפות תכריע אותו.

אז מה עושים?
כדי להימנע מלהגיע להפרעת שינה אצל ילדיכם, הקדימו תרופה למכה. התחילו לערוך טקס שינה, כבר מהיום הראשון בו הגיע התינוק הביתה מבית החולים. במהלך טקס השינה הישארו בחדר ובסיומו השתדלו להרדים אותו במיטה כשהוא שבע ורגוע (הוספת עיסוי עשויה מאד לעזור להרדמה רגועה ושינה טובה). כך התינוק ילמד להתיידד עם המיטה ולהירדם בה. כאשר אתם נעזרים בכדור הפיזיו להרגעת הבכי,הימנעו מלהרדים את התינוק תוך כדי הישיבה עליו, השתדלו להיעזר בכדור אך ורק להרגעה. הדבר נכון גם  לגבי כל דרך הרגעה אחרת שאתם נעזרים בה. דאגו להפסיק להניק כאשר התינוק מתחיל להתנמנם על השד או הבקבוק.

השתדלו להימנע מהנקות פינוק ודאגו לנתק את התינוק מהשד או הבקבוק כאשר קצב היניקה יורד והם מתפקדים כמוצץ. בשלב זה הכניסו אותו למיטה.

השתדלו בכמה שיותר מצבים להכניס את התינוק רגוע למיטה אך עדין ער, על מנת שילמד להירדם בה ללא עזרה ובאופן עצמאי ובהגיעו לגיל חצי שנה ידע להירדם לבד ולמשך לילה שלם.

לילה טוב.

לקריאה נוספת:

תינוק בוכה ואימא שמנסה להרגיע אותו

גם אצלך בבית יש קושי דומה למתואמר במאמר?

אם יש לך חשש שגם לילדך יש קשיי שינה, אני מזמינה אותך למלא את שאלון השינה שלי.
שאלון זה תוכנן בקפידה כדי לאבחן בעיות שינה נפוצות בתינוקות, והוא ייקח רק כ-10 דקות מזמנך כדי להשלים אותו.

בסיום המענה על השאלון ולאחר שליחתו, השאלון ייבדק ודו"ח מותאם אישית יישלח אליך דוח זה יפרט את כל בעיות השינה שתינוקך מתמודד איתן ויספק לך המלצות כיצד לטפל בהן.

לשאלון

bottom of page