G-D4S2VMBK9Z
top of page
תינוק בוכה

המדריך המלא לבכי התינוק

מה אומר הבכי?

מאת גיל פרץ

הבכי הוא הקול הראשון שמשמיע התינוק כאשר הוא מגיח לאוויר העולם. הבכי מעיד כי התינוק שנולד, נושם בכוחות עצמו. הבכי מביא לאנחת רווחה לאם היולדת, למלוויה ולכל הצוות הרפואי שמסביב. לאחר הלידה התינוק מתקשר איתנו בדרך היחידה העומדת לרשותו - הבכי. ההורה מנסה לפענח את המסר שמעביר התינוק בעזרת הבכי, על מנת שיוכל לענות ולספק את צרכיו. היכולת שלנו להקשיב לבכי מאפשרת לנו, ככל שהיכרותנו עם התינוק מעמיקה, להבין מה הם צרכיו של ורגשותיו של התינוק, ולספקם.

הצורך של תינוק בוכה יכול להיות צורך גופני כמו רעב, כאב, עייפות, חום או קור ועוד... או ביטוי לרגשותיו כמו פחד, תסכול, עצב, צורך במגע ועוד.

הקשבה לבכי התינוק וכיבוד רגשותיו היא למעשה הדרך לתקשורת בלתי מילולית המתפתחת בין ההורה לתינוק. היכולת שלנו להבחין בין סוגי הבכי השונים יכולים לתת לנו את הכלים לפענוח נכון ומהיר לסיפוק צרכיו של התינוק.

בכי התינוק מתחלק לשני סוגים.

לשני סוגים אלה מתווספת שפת הגוף המאפשרת לנו להבין מה צריך התינוק שלנו עכשיו :

 

  •  הסוג הראשון הוא בכי מונוטוני שאינו מתגבר ולמעשה הוא דומה לדיבור או יותר נכון דומה לקיטור.הבכי הזה הוא אינו בכי של מצוקה אלא ביטוי לרגשותיו של התינוק הזקוק לתשומת לב. במקרה הזה אם נרים את התינוק, נדבר אליו, נחבק וננשק אותו, נענה על צרכיו וקרוב לודאי נפסיק את בכיו.

  •  הסוג השני הוא בכי ההולך ומתגבר ולמעשה מביע מצוקה. התינוק שלנו אומר לנו כי הוא צריך עזרה ועכשיו. הבכי מביע צורך גופני שעלינו למלא כמו רעב, חיתול רטוב, עייפות, כאב, רעש, גירוי יתר, חום קור, גזים וכו...

 

כאשר להבנת סוג הבכי מתווספת הבנת שפת הגוף של התינוק הדבר מאפשר לנו לפענח את הצורך הספציפי שעלינו למלא, כאן ועכשיו, על מנת להרגיע את התינוק שלנו.

  • כאשר התינוק רעב הוא פותח את פיו ומפנה את ראשו הצידה( מחפש את השד), הוא מקמר את הגב, לעיתים הוא משרבב את שפתיו בתנועת מציצה, הוא ינסה למצוץ את ידיו או יעקל את הלשון לצדדים.

  • תינוק עייף יפהק, יבהה בנקודה אחת לאורך זמן וממושך, לעתים יעצמו ענייו באטיות ופתאום יפקחו בבת אחת. אם התינוק נמצא בישיבה, ראשו עלול להשמט הצידה. הוא יזיז את ידיו ורגליו בכוח וללא התאמה (כאילו בכעס) עיניים אדומות ושפשופם כמו כן אחיזת האוזניים או הלחיים מצביעים גם הם על עייפות.

  • תינוק הסובל מכאב כל שהוא כמו כאב בטן גזים וכו... יראה כאילו הוא משמיע קול צעקה אך למעשה הוא לא ישמיע קול כלל, לבסוף הוא יתנשף ויבכה. שרבוב הלשון כלפי מעלה,רעד קל בזרועות, קירוב הרגלים לחזה, עיוות הפנים, פיתול הגוף או הקשחתו יצביעו על כך שהתינוק שלנו כואב. 

  • תינוק שקר לו יקבל עור ברווז. צבע עורו עלול להפוך לכחלחל, גופו ירעד, שפתיו ירטטו ושיערו יזדקר. התינוק יתפתל ויניע את ישבנו מצד לצד. גם חיתול רטוב עלול לגרום לתינוק להרגיש בקור ולהגיב כך.

  • לעומת זאת תינוק שחם לו יזיע, עור גופו יהיה דביק ולח ופניו יאדימו.

  • כאשר התינוק שלנו מרגיש גירוי יתר הוא יסובב את ראשו לכיוון השני, הוא יבהה בנקודה אחת זמן רב או יתעלם מהגירוי ויעבור לשחק בכפות ידיו ורגליו.

  • כאשר התינוק עושה את צרכיו הוא יתנשף ויעווה את פניו במאמץ.

 

הבנת הצורך של התינוק ומענה עליו למעשה יכולה למנוע את הטעות הנפוצה, שכאשר התינוק בוכה ההורה ממהר להרים אותו ובניסיון להרגיעו מוכנס אל פיו שד, בקבוק או מוצץ. תינוק שאין מבינים את צרכיו לומד עם הזמן, שהתוצאה זהה, מוותר ובכיו הופך להיות חד גוני.
 
הבכי הוא שפה, שפת התינוקות, התבוננות והקשבה לסוגי הבכי הם למעשה הסוד ליצירת תקשורת עימם. עם הבנת שפת התינוקות נוכל להבין את צורכיהם ולתמוך בהם עם סבלנות,הבנה, קבלה, הכלה, מגע ואהבה.

אהבה אינסופית לתינוק שאומרת לו, ללא מילים, אתה אהוב כמו שאתה ובמקום בו אתה נמצא עכשיו.

bottom of page