G-D4S2VMBK9Z
top of page
לילה

על טקס שינה - למה הוא נועד?  מדוע הוא חשוב?  וכיצד בונים טקס שינה נכון?

הגיע זמן לישון, לילה טוב.

מאת גילה פרץ

דמיינו איך הייתם חשים אם הייתם חיים ללא שעון וההתנהלות היומית שלכם הייתה תלויה ונקבעת על ידי מישהו אחר. הייתם מתעוררים כל בוקר ליום חדש, ותוהים מה עומד לקרות  לכם היום.

זוהי המציאות שעוטפת את היום יום של התינוק שלכם. אתם אלה המחליטים מה יתרחש ביום ובלילה של ילדיכם, התינוק מאותת לכם למה הוא זקוק עכשיו אוכל, שינה, תשומת לב, החלפת חיתול רטוב ועוד אבל אתם אלה המחליטים מתי לצאת לטיול בשמש, מתי להושיבו מול הטלוויזיה, מתי להרים לחיבוק, מתי להשכיב על מזרון הפעילות ומתי הגיע זמן לאמבטיה.

תינוק שנולד עובר ממצב בו היה שרוי בחשכה מוחלטת כ-9 חודשים, למציאות חדשה בה הוא  נחשף לאור וחושך, יום ולילה. בהריון המעבר בין היום והלילה אופיין על ידי המעבר של אמו מפעילות למנוחה. רב העוברים ישנים כשהאם בתנועה ומתעוררים זזים ובועטים כשהיא עוברת למנוחה ולשינה. המצב ברחם משפיע על הרגליו של התינוק בחודשי חייו הראשונים. שלושת החודשים הראשונים בהם התינוק מסתגל לעולם, חייו מתנהלים במחזורים קצרים של שינה, אכילה ומעט פעילות ואינם מושפעים לגמרי מהיום והלילה. השינה שלו נפרשת על פני  כל שעות היממה.
רק לאחר שלושה חודשים התינוק והוריו מתחילים לגבש סדר יום ושעות השינה מתחילות להתרכז במשך הלילה.

מה תפקידו של טקס השינה?
לאחר שהבנו כי התנהלות ללא שעון ובלי הבנה אמתית של ההבדל בין היום והלילה, טקס השינה הוא הדרך שלכם להעביר לילדכם את המסר כי נגמרה פעילות היום והגיע הזמן לישון.

ההמלצה היא להנהיג טקס שינה כבר מהיום הראשון בו תינוקכם מגיע הביתה מבית החולים אך גם בגיל שלושה חודשים תהיה נקודת זמן טובה להתחיל בה טקס שינה מסודר ושיגרתי. החשיבות של טקס השינה היא למעשה בהתחלת כיוונון השעון הביולוגי שלו ובבניית סמנים, שעם הזמן יהוו חלק בלתי נפרד מסדר היום של ילדיכם. ילדים שהיום שלהם מונחה על ידי אירועים קבועים החוזרים ונשנים מידי יום, הם ילדים בטוחים יותר, רגועים והיכולת שלהם עם הגעת הלילה להירגע, להירדם ולשקוע לשנת לילה עמוקה, טובה יותר.

לטקס השינה חשיבות מכרעת על אופי ההירדמות ועל השינה של הילד. כאשר טקס השינה אינו מובנה ואינו בנוי נכון לעתים בהרדמה לשנת לילה, הילד אינו מבין שהגיע הלילה, ולאחר שינה קצרה הוא מקיץ ומתקשה להירדם שוב. לעתים מופיעות גם יקיצות נשנות לאורך כמה שעות.

כיצד בונים טקס שינה נכון?
טקס שינה צריך להיות מובנה, קבוע ושיגרתי. חשוב שטקס שינה יהיה בנוי מרצף של דברים קבועים שיחזרו על עצמם בכל ערב לפני השינה ושטקס השינה יארך עד כ-30 דקות בלבד, לדוגמה: לאחר ארוחת הערב ארוחת ערב, נעניס את התינוק לאמבטיה,עם היציאה נכניס אותו לחדר נלביש בבגדי שינה,  אכילת בקבוק או הנקה, עריכת טקס פרידה מהיום שיכול להיות לשיר שיר לקרוא סיפור או כל טקס אחר המצביע על סיום פעילות היום בסיום נשיקה, חיבוק, כבוי אורות ולישון. כמובן שאפשר להכניס גם זמן עיסוי או מוזיקה שקטה  אך חשוב ביותר לא להכניס זמן משחק ושכל הטקס יתרכז בחדר השינה, בו הילד הולך לישון מרגע ההתארגנות שלאחר האמבטיה. כאשר טקס השינה יהיה קבוע ומובנה התינוק יבין שמדובר בשנת לילה כבר מתחילתו של טקס השינה, הקבוע והמוכר לו, וכשהוא נכנס למיטתו, הוא ישקע בשינה עמוקה כבר מתחילתו של הלילה.

טקס השינה צריך להתנהל כמו משפך? למה הכוונה?
כאשר טקס השינה מתקרב יש להוריד לאט לאט את רמת הפעילות. המטרה שלנו היא להוריד את רמת האדרנלין בדם הילד ולהעלות את רמת המלטונין, ההורמון האחראי על השריית השינה בגופו. את טקס השינה יש להתחיל מרגע שאנחנו מזהים סימני עייפות ראשונים בילד, כך עם הכנסתו למיטה תוך כחצי שעה, זה יבטיח הרדמות מהירה ושינה איכותית. טקס השינה צריך להיות נינוח ולא באווירה לחוצה. האווירה הרגועה עוזרת לילד שלנו להירגע, תנאי חשוב להירדמות. בסיום טקס השינה, שהוא ההקדמה להירדמות, יש להחשיך את החדר לשמור על שקט יחסי ובכך לעודד את הפרשת המלטונין ההכרחי לשינה.

לסיכום
כל משפחה קובעת את אופיו של טקס השינה המתאים לה.לא חשוב מה יכלול טקס השינה במהלכו, חשוב שיהיה קבוע ויחזור על עצמו בכל ערב לפני השינה ויתרכז בחדרו של הילד. הדבר היחידי שנקפיד עליו, שהטקס  לא יכלול זמן משחק, השתוללות או כל פעילות מעוררת אחרת, ונקדה זו מתייחסת גם למקלחת ארוכה הכוללת משחקי מים והשתוללות במהלכה. השגרתיות והחזרתיות של טקס השינה מעניקה לילד את הביטחון לו הוא זקוק על מנת להבין מה בדיוק עומד להתרחש עכשיו ולהבין שבסיום הטקס מגיעה שנת לילה ארוכה מטיבה ומטעינה.

לילה טוב!

bottom of page