G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של העמוד

  8 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

מור שואלת על שגרת ערב מומלצת
שלום רב,
ביתי בת חודשיים וחצי, במהלך היום היא ישנה די טוב, ערה כשעה-שעה וחצי ואז נרדמת למשך 40 דקות עד שעה וחצי. כאשר מגיעה שעת ההשכבה, היא נרדמת רק לחצי שעה ושוב מתעוררת למשך שעה, ואז נרדמת לרבע שעה וחוזר חלילה. היא נרדמת לחלוטין ונכנסת לשנת הלילה שלה רק בסביבות 23:30 וישנה עד 4 בבוקר, מתעוררת לאכול וחוזרת לישון עד 8 בבוקר. ב-8 אנחנו מתחילות את היום. מה ניתן לעשות על מנת להתחיל את שנת הלילה מוקדם יותר? אנחנו עושים טקס שינה, מקלחת ולאחר מכן עיסוי ובכל זאת הילדה נרדמת ומתעוררת כמעט מיד לאחר מכן.
תודה רבה

גיל-גולה עונה
הי מור,
נשמע שהבעיה שאת מתארת היא חוסר סנכרון של יום ולילה עם השעון הביולוגי שלי ביתך.
הגוף שלה מזהה שעכשיו לילה רק לקראת השעה 23:30 ועד אז היא ממשיכה לישון שנות יום קצרות ולהקיץ מהם עד שהיא שוקעת לשנת לילה לקראת חצות.
המלצתי היא להקפיד מידי יום לחשוף אותה לאור השמש, כלומר יש לצאת אתה מידי יום לטיול מומלץ בשעות הבוקר ולוודא שלא תירדם במשך הטיול. כאשר מגיע הערב ואת מכניסה אותה לשנת לילה (שעות מומלצות להרדמה הם בין 18:30-20:00) לאחר טקס שינה הקפידי שהחדר יהיה חשוך היטב בכדי לעזור להפרשה של הורמון השינה.
בנוסף אני ממליצה שטקס השינה יכלול עוד פעילות קטנה שתבדיל אותו בבירור מכל שנות היום. לאחר עיסוי, אמבטיה והאכלה הקפידי לשיר שיר רגוע קבוע לאחר מכן לכבות את האורות ולהכניס אותה לשנת לילה.
בהצלחה!!!

ענבל שואלת על התעוררויות בכי
גילה שלום,
ביתי בת שנה וחודשיים. נרדמת באופן עצמאי ללא בעיות. הולכת לישון בסביבות שבע וחצי בערב ומתעוררת בסביבות שש וחצי-שבע בבוקר.
במהלך היום היא ישנה בדרך כלל פעמיים כאשר בכל פעם בין שעה לשעה וחצי. גם ללא בעיות הרדמות.
אז איפה הבעיה? בהתעוררות. בערך מגיל 4 חודשים, היא החלה להתעורר בבכי היסטרי בכל יקיצה (צהרים, בוקר וכו).
מה עושים? למה ההתעוררויות שלה כל כך בוכיות?
אני אציין שכאשר היא מתעוררת (כאמור בבכי הסטרי) אני מדברת אליה בעודי בדרך לחדרה ("בוקר טוב מתוקה". "אני באה אלייך" וכדומה). משתדלת לעשות את זה בנינוחות וברוגע וכאשר מגיעה אליה תמיד מחייכת אליה בניסיון להרגיעה ולקבל חיוך חזרה... לעיתים היא נרגעת מיד כשהיא רואה אותי ולעיתים גם כאשר אני מרימה אותה היא עדיין בהיסטריה של בכי.
אם זה משנה - היא לא אוכלת במהלך הלילה ולרוב ישנה רצוף... (לפעמים יש בכי קל ונרגעת לבד ולפעמים ניגשים אליה לחיבוק או מוצץ והיא חוזרת לישון מיד).
מגיל 8 חודשים היא ישנה בחדר נפרד.
רק לאחרונה התחילו לצאת השיניים.
תודה מראש!
ענבל

גיל-גולה עונה
הי ענבל,
אני מתרשמת שלביתך הרגי שינה טובים והיא נרדמת באופן עצמאי וישנה את השעות המומלצות לגילה.
עם זאת התופעה שאת מתארת היא תופעה מוכרת, ישנם תינוקות שמתעוררים מהשינה בבכי הסטרי. זה לרב קשור לטמפרמנט של התינוק אך אין הרבה מה לעשות בנידון מעבר למה שאת עושה.
ככל שתמשיכי להגיב ברוגע ולא תילחצי מהבכי כך עם הזמן ביתך תלמד גם להרגיע את עצמה והתופעה תיעלם.

סתיו שואלת על משבר שינה 
יובלי שלי בת שמונה חודשים, היא הייתה ישנה מצוין ולילות שלמים מגיל חודשיים ועד גיל חצי שנה.
בחודשיים האחרונים היא מתעוררת כול לילה כפעמיים עד 3 פעמיים נסינו הכול ... עמדתי לידה, שתתה מים, חיבקתי, שרתי, היא עדיין מתעוררת חשבנו שהיא רעבה אבל גם זה לא כי ההפרשים בין השעות לא הגיוניים חשוב לציין שהיא נרדמת בצורה עצמאית במיטה, בחדר שלה, ללא עזרה של כלום לא בקבוק, לא ידיים, עצמאית לחלוטין.
מה לעשות? אני במקצועי גננת מכירה את השיטות אך כלום לא עובד עד עכשיו אשמח לעזרה :)


גיל-גולה עונה
התשובה לבעייתך נעוצה בעובדה שבלילה את מנסה דברים רבים כדי שביתך תירדם ובדרך הזו יוצרת לה ענין רב בהתעוררות ולמעשה גם מקבעת אותה כך שהיא חוזרת להתעורר מידי לילה.
כשהיא מתעוררת את שרה או מחבקת, נותנת מים וכו.....ויובל מצפה בכל לילה לראות מה יקרה עכשיו במשך ההתעוררות שלה. כדי ללמד אותה לחוזר לישון עליך לדאוג להרגיע אם היא בוכה ולאחר מכן לצאת מהחדר כדי לאפשר לה להירדם לבד ממש כמו שהיא יודעת ועושה בתחילת הלילה ..... בהצלחה!!!
 

עדנה שואלת על הדרך ליצור הרגלי שינה טובים
גילה שלום,
הבת שלי בת שלושה חודשים וחצי, אני מניקה בלבד ויש לה ריפלוקס.
לפני כחודש התחילה עם צינון קשה מלווה חרחורים וקוצר נשימה שבעקבותיו התחלתי להרדים אותה (כחלק מטקס השינה) עלי בהנקה עם תפיחות וקריאות ששש... כיום, אם אני לא מבצעת את כל השלבים הללו היא חסרת מנוחה ומסמנת לי עם הראש מה רצונה.
מדי פעם לאחר ההנקה, כאשר אני רואה שההנקה הפכה למוצץ אני מנתקת את הפה ושמה לה מוצץ, הכל תוך כדי שינה אלא אם היא לא מוכנה ורוצה להמשיך לינוק.
בצורה זו היא ישנה עלי על הבטן ונושמת טוב ללא בעיות לילה שלם, אני מאכילה אותה אכילת חלום וכך אינה פולטת כלל.
לקראת הבוקר, כאשר אני קמה, אני משכיבה אותה בעריסה על הבטן והיא ממשיכה לישון עוד כשעתיים - שלוש.

במהלך היום היא נרדמת עלי באותו אופן וישנה רק על הידיים. אם אני מנסה להניח אותה, היא מתעוררת מיד או לאחר 15 - 30 דק' מקסימום, פרקי השינה שלה רבים וקצרים והיא פולטת המון.
למרות שאני נהנית מכך, ברור לי שהרגל זה לא תקין ועלי לשנות זאת.
השאלה שלי היא איך אני משנה את ההרגל שיצרתי מבלי לפגוע בה ולגרום לה טראומה או לגרום לה לבכי היסטרי (אני לא מסוגלת לעמוד בבכי שלה)?
בנוסף, איך אני מרגילה אותה לשמור על המוצץ בפה ולא להפיל אותו כל הזמן? מה זאת אומרת לקחת מוצץ לבד (היא עדיין לא מחזיקה אותו)?
תודה מראש,
עדנה


גיל-גולה עונה
עדנה שלום,
נשמע שאכן יצרת הרגל שבשלב הזה בה לתת מענה לריפלוקס ולבעיות הנשימה של ביתך ובעיקר העניק לה שקט נפשי, עם זאת ברור גם לכך שהרדמה עליך לאורך לילה שלם אינו יכול להימשך לזמן ארוך כי לא יתכן שביתך תישן רק עליך ובשלב מסוים היא תצטרך ללמוד לישון במיטה. 
לשאלתך איך אפשר לעשות שינויי מבלי שהוא יגרור בכי?
זה לרב אינו אפשרי וכל תינוק יבכה שיילקח ממנו משהו שהוא רגיל אליו, זו תגובה טבעית ולרב אינה גורמת לטראומה אם במהלך הטמעת אין מצב של כרוך הזנחה ואי מענה לבכי. גידול תינוקות ומאוחר יותר ילדים והחינוך שאנחנו נקנה להם לרב יגרור בכי.
בכי אינו דבר רע הוא מאפשר לתינוק להתמודד עם קושי, לעבד אותו ומשם לגדול ולהתבגר. הקושי שהבכי יוצר לרב נמצא אצל ההורה ולא אצל התינוק הבוכה, שבשלב הזה זו שפתו ודרכו להביע את עצמו.
לגבי המוצץ, אם היא שומטת את המוצץ זה אומר שהיא אינה רוצה אותו ולכן אין דרך לגרום לה לקחת משהו שהיא אינה רוצה בו. תינוקות נולדים עם ריפלקס מציצה וכמו שהיא מוצצת את השד היא מסוגלת למצוץ מוצץ. כרגע נראה שאינה חפצה בו. (יתכן שהיא תיקח בשלב מאוחר יותר, כאשר תגמלי אותה מהנקה -כי תינוקות יונקים רבים נוטים לא לקחת מוצץ). לקיחת עצמאית של מוצץ אפשר להתחיל ללמד רק מגיל 4-5 חודשים.

ורד שואלת על לימוד הרדמה עצמאית ולקיחת מוצץ באופן עצמאי
שלום.
הבת שלי בת ארבעה חודשים אוטוטו והשינה על הפנים, של שתינו.
מהיום שנולדה היא מתעוררת לפחות פעמיים לאכול אבל רוב הלילה פשוט נופל המוצץ וזה פשוט קשה.
במשך היום היא נרדמת הרבה, כמעט אחרי כול ארוחה אבל לרב שעה גג חצי שעה .
מה עושים?
דוגמה: אתמול אכלה בתשע ומשכה לראשונה עד 2 בבוקר אבל התעוררה שוב בארבע וכול הזמן קיטרה ...החלפתי לה אבל המשיכה עד שנרדמה עד שש .
חברים ומכרים אומרים שילדם ישנם לילות שלמים ...זה מתסכל, מה עושים?


גיל-גולה עונה
הי ורד,
תינוקות רבים בגיל 4 חודשים עדין לא ישנים לילה שלם זה מאד משתנה מתינוק לתינוק. עם זאת נשמע שביתך תלויה באכילה ע"מ להירדם. ובשלב הראשון עליך לנתק את ההקשר שנוצר בין אוכל לשינה וללמד אותה להירדם באופן עצמאי וללא עזרה.
במקביל יש אפשרות מגיל 4 חוד' ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד גם בלילה וכדי לעזור לך ללמד את ביתך לקחת מוצץ באופן עצמאי.
בנוסף גבשי סדר יום מסודר והקפידי להרדים את ביתך כאשר את מזהה סימני עייפות ככל שתישן טוב יותר במשך היום כך גם שנת היום שלה תשתפר.
בהצלחה!

דרור שואלת על חלונות ערות
שלום.
בני בן ה 9 חודשים נרדם הירדמות עצמית גם ביום וגם בלילה לאחר טקס שינה קבוע.
אך כאשר מתעורר בלילה לא מצליח לחזור לישון לבד. רק באמצעות מגע ולחישות שלי . מאז שהפסקתי להניק בגיל חצי שינה החלטתי לא להרגיל לבקבוק בלילה ובאמת הצלחתי , לא מקבל בקבוק לפני השעה חמש בבוקר.
כאשר מתעורר בלילה לוקח לו המון זמן לחזור לישון בין שעה לשעה וחצי. בסוף נרדם על ידי מגע ולחישות .
זה קורה פעם אחת כל לילה ומעבר לזה שנתו רצופה . מה ניתן לעשות על מנת לצמצמם את חלון הערות הזה וכמובן להעלימו לגמרי.
תודה וחג שמח.


גיל-גולה עונה
הי דרור,
נשמע שבנך פיתח תלות בהרדמה ע"י מגע ולחישות ועם הזמן העזרה הזו שאת נותנת בלילה כדי להרדים אותו כבר פחות אפקטיבית ולכן זה לוקח זמן רב כדי שיחזור לישון.
כדי לסגור את חלונות הערות עליך ללמד אותו להירדם בכוחות עצמו גם בהתעוררויות האלה, ממש כמו בראשית הלילה ,מבלי לעזור בכך.
ראשית עליך פחות להתערב בהרדמה רק להרגיע בכי ולתת לו את הזמן להירדם לבד.
יתכן שבמס. לילות ראשונים זה ייקח זמן ארוך אבל את תראי הטבה מידי לילה ולבסוף הוא יפסיק להתעורר.
בהצלחה!

לירז שואלת על איך להרדים תאומים
הי גילה,
יש לי תאומים בני 7 וחצי חודשים ולשניהם יש ריפלוקס שמאלץ אותנו להחזיק אותם 20 דק אחרי אוכל במאונך.
ביום זו לא בעיה כי הם לא עייפים ואפשר לשים אותם בטרמפולינה ולשחק.
בלילה אחרי מקלחת ואוכל בשעה שבע וחצי לערך הם נרדמים עלינו לרוב. במהלך היום נרדמים לבד והבת גם בלילה מרדימה עצמה.
הבן לעומת זאת מסרב להירדם לבד וגם בידיים לא פשוט. בנוסף מתעורר לאכול בסביבות 12-1 וגם באופן קבוע מתעורר לפנות בוקר סביב השעה ארבע וממש קשה להחזירו לישון, לא בליטוף, לא בנדנוד ולא בידיים...
ואני גם מנסה למנוע מצב שהוא יבכה כדי שלא יעיר את אחותו.
מה את מציעה לשיפור המצב? כי אנחנו פשוט מותשים...


גיל-גולה עונה
נשמע שהקושי שלכם נובע מכך שהתאומים שלך נרדמים בערב על הידיים ,עדין מתעוררים לאכילות לילה ובנך מתעורר בשעה מוקדמת ומסרב לחזור לישון.
כדי ל שפר את המצב , ראשית עליכם לוודא שהם לא יירדמו על הידיים בשלב טקס השינה ,יתכן שזה קורה בגלל שעת השכבה מאוחרת. לכן ודאו שהם עדין ערים עם ההכנסה למיטה בערב ואם יש צורך הקדימו את שעת ההרדמה.
לגבי האכלות הלילה ,כדי לגמול את בנך מהאכלות הלילה את יכולה להיעזר בהדרכה הבאה .
הקושי להחזיר את בנך לישון בבוקר   עלול להיגרם או מעיפות יתר(אינו ישן מספיק לגילו) או מציפייה שיש לו עם ההתעוררות ויכול  לנובע מכך שאת מנסה למנוע את ההתעוררות של אחותו (ובכך מקבעת את ההתעוררות שלו).
כמובן שהמצב עשוי להשתפר מאד כאשר תלמדי את ילדיך הרדמות עצמאית .כרגע יש להם צורך בעזרה כדי להירדם  וככל שחולף הזמן העזרה מאבדת את האפקטביות שלך ולכן  אתם מרגישים קושי הולך וגדל להרדים אותו בכל דרך שאתם מנסים .
אם אתם מתקשים בהגעה להירדמות עצמאית (זהו תהליך לימודי שלרב אינו קורה לבד )אני מציעה לך להיעזר באשת מקצוע שתדריך אתכם ותלווה את התהליך כך תוכלו להגיע להרדמה עצמאית ולשנת לילה רצופה לכם ולתאומיך.

טל שואלת הקשר בין שנות יום לשנת לילה

היי,
הבן שלי בן 7 וחצי חודשים.. בד"כ ישן ביום בשעות ,9:00-10:00 12:00-13:00, 16:00-16:30 ובד"כ גם ב 18:00 עד 18:45 בערך... לאחרונה אני מושכת אותו ולא נותנת לו להירדם בשעה  18:00 ומתחילה את טקס ההשכבה בשעה 19:00 מקלחת אותו והוא אוכל בערך ב19:30 ונרדם... ומתעורר אחרי שעה ערני מאד.. מתחיל לקשקש.. ולא נרדם עד שעה 22:00 בערך... ומתעורר כל 4-3 שעות לאוכל במהלך הלילה... קשה לי מאד עם זה...
האם אני לא צריכה לתת לו לישון במהלך היום?

גיל-גולה עונה

הי טל,
הסיבה שבנך נרדם בשעה 19:00 ומתעורר אחרי שעה נעוצה בעובדה  שעד לאחרונה בנך היה רגיל לישון בשעה הזו לשנת יום קצרה נוספת.
כדי שבנך ידע להבחין בין שנת יום לשנת לילה עליך לערוך טקס שינה ברור שיבהיר לו שנגמרה פעילות היום ועכשיו הגיע הזמן ללכת לישון שנת לילה ארוכה.אם הוא מתעורר עליך להחזיר לישון .
ההתעורריות במשך הלילה הם מתוך הרגל ומתוך ציפייה לאכילה ועל מנת להגיע לשנת לילה רצופה עליך לגמול אותו מאכילות לילה.
הרעיון שלך לא לתת לא לישון בלילה עלולה להחמיר את התופעות שאת מתארת היות שתינוק בגיל של בנך צריך לישון כ 14 שעות ביממה. תינוק שאינו ישן מספיק שעות לגילו עלול להיכנס למצב של עייפות יתר שגוררת קושי בהרדמות, התעוררויות תכופות במשך הלילה והתעוררות בוקר מוקדמת. תינוק שאינו ישן מספיק לגילו עלול להיות מאד נודניק ונרגן במשך היום ובכך תיפגם ההתפתחות שלו.

אם את חשה קושי לערוך את השינויים הנדרשים אני ממליצה לך על עזרה מקצועית של יועצת שינה.

מיכל שואלת על איך ללמד הרדמה במיטה

שלום גילה,
הבן שלי בן 4 וחצי חודשים. לפני כחודש התחלתי להרדים אותו במיטה שלו, אחרי שמחשיכה את החדר ושרה לו שיר קצר (לפני היה נרדם רק על הידיים).
ברוב המקרים הצלחתי ובשאר עדיין הייתי צריכה להרדים בידיים. בשבועיים האחרונים אנחנו חווים רגרסיה משמעותית, כנראה משבר 4 חודשים. בימים ההרדמות נהיו קשות ורק על הידיים, אין כל זכר למה שלימדתי, ובלילות אחרי טקס שינה נרדם יחסית מהר אבל מתעורר בצרחות נוראיות אחרי חצי שעה ונרגע רק על הידיים. ככה כל לילה בשבועיים האחרונים. לאחר פעמיים כאלו, נרדם שינה עמוקה עד שמתעורר כעבור כמה שעות להאכלה. ממה לדעתך נובעות הצרחות? (טמפ׳ נוחה, לא רעב, חיתול נקי, מנורת לילה קטנה) כמה זמן המשבר והאם אחריו אצטרך להתחיל ללמד הכול מהתחלה? תודה רבה ולילה שקט ;)

גיל-גולה עונה

הי מיכל,

מהתיאור שלך נראה לי שהבעיה  נעוצה דווקא בעובדה שההרדמות לא היו עקביות לפעמים הרדמת על הידיים ולעיתים במיטה וזה מצב מאד מבלבל שלרב גורר רגרסיה.
איני רואה פה קשר למשבר ה 4 חודשים .כי המשבר ה 4 חודשים נובע בעיקרו מפרץ גדילה שגורר תיאבון מוגבר ולעיתים יותר התעוררויות במשך הלילה .הדבר אינו קשור לדרך ההתעוררות כך שיש לחפש במקום אחר את הסיבה לצרחות .
אם את רוצה ליצור שינוי ולהתחיל בהקניית הרגלי שינה  עליך להיות בראש ובראשונה עקבית בדרך ההרדמה. כאשר דרך ההרדמה יהיה אחיד בנך ירגיש בטוח ומכאן הרבה יותר רגוע.

אפרת שואלת על יציאה מהמיטה בהרדמה
שלום רב, יש לי בת בת שנתיים וארבע, ישנה במעון כשעה (בין 13 ל14)
יש לה טקס שינה קבוע מגיל לידה (ארוחת ערב, מקלחת ושינה)
לאחרונה היא מרבה לצאת מהמיטה.
הלו"ז שלה הוא שש וחצי ארוחת ערב, וכו' ובשבע היא נכנסת למיטה, רק שבפועל היא יוצאת לא מעט פעמים.
ניסינו כל מיני שיטות:
לשבת לידה ועם הזמן להוריד את זמן הישיבה לידה
לסגור את הדלת במידה והיא יוצאת
ודבר לא עוזר.
דבר נוסף, לפני כ 5 חודשים נולדה לה אחות שישנה אתה בחדר ואנו שמים אותן לישון ביחד, באותו זמן שלא יגרם מצב שהגדולה מקנאה בקטנה.
מה ניתן לעשות בכדי לעזור לגדולה להירדם בקלות או לפחות שלא תצא מהמיטה.
תודה, אפרת

גיל-גולה עונה
הי אפרת, המצב שאת תיארת הוא מצב מאד נפוץ בילדים בגילאי שנתיים ומעלה.
לרב היציאה החוזרת מהמיטה היא תוצאה של חוסר יכולת להירדמות עצמאית , ודרך לבדוק גבולות שוב ושוב .
הטיפול בבעיה הוא בשני מישורים עליכם ללמד את ביתכם כיצד להירדם עצמאית ובמקביל להתוות מסגרת מאד ברורה של שגרת הערב שבמסגרתה לא יהיה לה צורך לבדוק גבולות(מצב מאד אופני לגילה) שוב ושוב, ופחות לנסות דברים שונים כדי להביא אותה להירדם לבד, מה שקרה עד עכשיו ויצר עבורה מצב מאד מבלבל.

bottom of page