G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

 2 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

מירית שואלת על הקניית הרגלי שינה טובים
היי,
יש לי תינוקת בת ארבעה חודשים שלא ישנה טוב בלילה. היא לא מעוניינת באוכל, הארוחה האחרונה בשמונה בערב ולרוב היא נרדמת בנדנוד הלול עם חיתול.
ביום ההירדמות שלה קלה ומהירה יותר באופן עצמאי. בלילה היא זזה המון מצד לצד ומתקשה לחזור לישון. מה ניתן לעשות?

גיל-גולה עונה
הי מירית,
ראשית מהתיאור שלך נראה שהבת שלך תלויה בנדנוד הלול, כדי להירדם ולכן בכל התעוררות בלילה היא אינה יודעת לחזור לישון בכוחות עצמה ונדרש לתת לה עזרה שוב ושוב כדי שתחזור לישון.
שנית יש לבדוק את התנאים הפיזיים שיתכן שאינן נוחים לביתך וגורמים לה להיות לא נינוחה בלילה והכונה למיקום הלול, הקירבה שלו לקיר חיצוני או ליד דלת, יתכן שקר לה או חם לה מדי או יש משהו בסביבתה שמשרה עליה אי נוחות וגורם לה לזוז הרבה במיטה מבלי יכולת להירגע ולהירדם.
אני מציעה להתחיל בהקניית הרגלי שינה טובים וללמד אותה להירדם באופן עצמאי גם בהרדמת הלילה ובמקביל לבדוק האם אין משהו בסביבתה שמקשה עליה את ההירדמות.

הילה שואלת על תלות בבקבוק
היי גילה,
בתי בת ה-3 שבועות התחילה לפני יומיים לישון למשך זמן של שעה-שעה וחצי במהלך היום, בלילה ישנה 3 שעות בממוצע.
כמו כן, אוכלת 60-90 ופולטת 10-30% מהמזון שהיא אוכלת (מטרנה + שאיבות של חלב), היא אוכלת ובוכה לאוכל בכל פעם שהיא מתעוררת ולכן אני חוששת שהיא מעמיסה על עצמה - מוצץ היא לא מקבלת. אם היא מוצצת ולא יוצא חלב היא בוכה, רק בקבוק מרגיע אותה.
היא בד"כ נרדמת אחרי ה"גרפס" והתהליך חוזר חלילה.
* האם מדובר בתקופה חולפת?
* האם מדובר בבעיה?
* מה המלצותיך
תודה
הילה תודה 

גיל-גולה עונה
הילה שלום,
מהתיאור שנתת כאן נשמע שעליך לבדוק אם ביתך אינה סובלת מהריפלוקס.
תינוקות שפולטים חלק מהאוכל שנאכל, סובלים לעיתים מחוסר בשלות של מערכת העיכול (הסוגר הטבעתי שנמצא בין הושט לקיבה שאחראי לכך שהמזון לא יחזור חזרה מהקיבה לוושט). כאשר הסוגר אינו מתפקד טוב המזון חוזר לוושט והיות שהתוכן הקיבה הופך לחומצי זה לעיתים זה גורם למעין צרבת הגורם לכאב, בנוסף לפליטה והדבר נרגע עם אכילה נוספת). לרב המערכת מבשילה בשנת החיים הראשונה.
לכן המלצתי פני לרופא הילדים שלך ובדקי אפשרות להגיע לרופא גסטרולוג המטפל בבעיה שיבדוק אם יש צורך לתת תרופה שתסייע לה בתופעות שתיארת.
 

לימור שואלת הקניית הרגלי שינה טובים והלימוד הירדמות עצמאית
גילה שלום,
הבן שלי בגיל 6 חודשים עוד יומיים. בזמן האחרון כאשר אני משכיבה אותו לישון במיטתו הוא מתחיל לבכות, אני עומדת על ידו ומרגיעה אותו כל עוד הוא במיטה אך זה לא מצליח והוא נכנס לבכי הסטרי מה שמאלץ אותי להרים אותו. כאשר הוא נרגע אני שוב משכיבה אותו על המיטה אך הבכי שוב מתחיל ולא ניתן להרגיע אותו ואם כן אז זה רק לכמה שניות ואז שוב בוכה.
חשוב לציין כי כבר בגיל 3 חודשים התחלתי להקנות לילד שיגרה, כלומר טקס שינה. לילה אחד הילד התחיל לבכות והבנתי ממה שקראתי שכאשר הילד בוכה צריך להרים אותו ולהרגיע אותו וכשנרגע להחזיר אותו למיטה, אך אני עשיתי טעות והמשכתי להחזיק את הילד גם כאשר כבר נרגע והעברתי לו מסר אחר.
עכשיו אני לא יודעת איך לצאת מזה הילד לא מצליח להירדם לבד במיטה כמו שהיה נרדם לוקח לו 40 דקות ולעיתים שעה וגם אז עם הרבה בכי.
הדרך היחידה היא להשאיר אותו במיטה כשהוא בוכה בכי היסטרי ואת זה אני לא רוצה לעשות בכדי לא לפגוע בו.

גיל-גולה עונה
לימור היקרה,
מקריאת שאלתך אני רואה כי את מבינה מה עליך לעשות כדי ליידד את בנך עם המיטה.
הטעות שעשית בהחלט ניתנת לתיקון וכל עוד תמשיכי לעשות את מה שאת עושה בעקביות וברוגע בנך לבסוף ילמד לישון במיטה יירדם בה בלילה ויתעורר בה בבוקר.
לעיתים התהליך אינו קל אבל כל עוד את שם להרגיע כשהוא בוכה את לא תפגעי בו אלא רק תעבירי את המסר הנכון: "עכשיו לילה, אתה עייף וישנים במיטה".
בהצלחה!

סיגלית שואלת על מעבר להרדמות עם מטפלת
הבת המתוקה שלי בת 5.5 חודשים ותכף אחזור לעבודה. בזמן שלא אהיה תטפל בה מטפלת פרטית בביתנו.
יש לי בעיה קטנה: היא רגילה להירדם על הידיים במשך היום, ולי לא הייתה בעיה עם זה אבל אני יודעת שהמטפלת לא תרדים אותה על הידיים לצערי, והייתי רוצה להרגיל אותה להירדם במיטה שלה על מנת לחסוך בכי מיותר שלה כשאני לא אהיה. אני חייבת לציין שבמשך הלילה היא ישנה רצוף 555. הבעיה היא רק במשך היום.
ניסיתי להניח אותה במיטה אך כמובן שהיא בוכה, אני מרימה מרגיעה ומכניסה שוב למיטה ככה מספר פעמים עד שלבסוף היא נרדמת, אבל לקראת הפעם האחרונה היא בוכה גם על הידיים ואני רואה שזה גורר תסכול מצידה, ממש לא רוצה לגרום לבת שלי תסכול. מה נכון לעשות? אשמח לעצה. תודה


גיל-גולה עונה
הי סיגלית, ביתך רגילה להירדם על הידיים אבל היא עוברת בקרוב למטפלת שלא תנהג כמוך ולכן את מנסה לשנות את המצב לפני ואינך מצליחה.  ראשית הרדמה על הידיים הוא הרגל לא טוב, שעדיף להיפטר ממנו כמה שיותר מהר, כי במהרה את עלולה לגלות שגם על הידיים לא קל להרדים וזה לוקח זמן רב.
שנית ישנן מטפלות מאד מנוסות שעשויות לעשות את השינוי הזה עבורך במיומנות רבה כך שזה לטובה (איני מכירה את המטפלת שלך כך שעליך לבדוק שזה המצב).
אם הפחד שלך שביתך תהיה מתוסכלת אז צר לי לומר לך שאי אפשר לגדל ילדים ללא תסכולים. תסכולים הם חלק בלתי נפרד מהחיים ומהדרך ללמוד דברים חדשים וגם להקנות הרגלים חדשים שעשויים להיות טובים יותר עבורה.

אלנה שואלת על משבר 4 חודשים
שלום, התינוק שלי בן חמישה חודשים, עד לפני חודש היה ישן לילה שלם, 7-8 שעות (בלי להתעורר בכלל). מגיל 4 חודשים התחיל להתעורר כל 3 שעות ומבקש לאכול. חוזר לישון רק אחרי הנקה.  איך מחזירים אותו לישון לילה שלם?
תודה


גיל-גולה עונה
הי אלנה, גם שאלתך נוגעת במשבר גיל הארבע חודשים. המשבר מטריד אימהות רבות ושאלות רבות במדור נוגעות אליו. בנך התחיל להתעורר בגיל ארבע חודשים במשך הלילה בגלל סיבות רבות שאינן קשורות לרעב אבל את פרשת את זה כרעב והתחלת להניק בכל התעוררות. כרגע נוצר כבר הרגל חדש בו בנך למד לינוק בהתעוררויות הליליות.
כשתינוק גדל נוצרים לעיתים צרכים חדשים ויש תינוקות שיבקשו לאכול בלילה. מה שעליך לוודא שאינך מניקה על מנת להרדים. אם כשהוא מסיים לאכול הוא נכנס ער למיטה ונרדם אזי סביר שהוא קם מתוך רעב ויש להאכיל בין פעם לפעמיים בלילה.
בהצלחה!

אנסטסיה שואלת על קשיים בהרדמות 

יש לי בת מדהימה. בת 4 חודשים. ב-3 השבועות האחרונים היא נרדמת בצרחות, ולוקח המון זמן להרדים אותה על הידיים בעמידה. ביומיים האחרונים זה החמיר כי היא מתעוררת באמצע הלילה בצרחות אימים ורק אחרי שאנחנו מדליקים אור והיא מזהה אותנו אז היא נרגעת ונשארת ערה עוד שעה שעתיים, איך אפשר לעזור לה?

מה אפשר לעשות כדי שלא תתעורר באמצע הלילה.

גיל-גולה עונה

אנסטסיה שלום,
מעט קשה לענות על שאלתך כי חשוב לבדוק אם בסמוך להתחלת הצרחות שאת מתארת קרה משהו שעלול היה להשפיע על השינה של ביתך.
בשלב זה אני מציעה לך לקחת אותה לבדיקה אצל הרופא כדי לשלול בעיה רפואית שגורמת לכאב כל שהוא שעלול להיות הסיבה לכך. אם בעיה רפואית תישלל אזי יש לעשות תחקור עמוק יותר לאיתור הבעיה. אני הייתי בודקת האם היא ישנה מספיק לגילה והאם זה אינו נובע מעייפות יתר שעלולה לגרום לכך. מוזמנת לפנות אלי טלפונית.

 

אפרת שואלת על בכי בהרדמות
משבר גיל 4 חודשים התחיל... סה״כ במשך היום הכול מעולה ונרדם עצמאית וגם בלילה, אבל כבר מספר פעמים השבוע שאני מניחה (הנקה מלאה) במיטה אחרי טקס שינה, כשאני מניחה פתאום מתחילה סירנה, רק בלילה, של צרחות מה שמעולם לא היה...
כרגע מרימה, מרגיעה ומניחה שוב וחוזר חלילה עד למצב של ייאוש שלו וניסיון להירדם זה בסדר?  צריך לפעול אולי בדרך אחרת.


גיל-גולה עונה
הי אפרת, הדרך בה את נוהגת היא הדרך ללמד את בנך שישנים במיטה אבל עם התייחסות לבכי שלו.
כשהוא בוכה את מרימה ומרגיעה ולאחר מכן מחזירה למיטה ע"מ שלמד להירדם בה.
זו בהחלט הדרך והמסר נקלט תוך כמה ימים אם נוהגים בעקביות.
בהצלחה!

אפרת ממשיכה לשאול על התעוררויות ליליות לאוכל

בהמשך לשאלתי על משבר גיל 4 חודשים של הבייבי, שאלה נוספת שיש לי: ממצב של לילות שלמים של שינה, קם אחרי 6 שעות לאוכל וחוזר לישון ואז קם כל שעתיים לאוכל... אני פשוט בכל פעם שקם מנסה מוצץ וכשלא רוצה, נותנת הנקה... והוא חוזר לישון. האם זה נכון?? האם יש עדיפות להתעקש על מוצץ??  מה יגרום למשבר הזה להיגמר סוף סוף?

גיל-גולה עונה

הי אפרת,
משאלתך ניתן ללמוד על איך הפרשנות שלנו לתגובות של ילדינו יוצרת הרגלים חדשים לרב פחות טובים.
בנך התחיל להתעורר בגלל משבר גיל ה-4 חודשים, אבל את התעוררויות האלה את פרשת כרעב ונתת לו לינוק.
עם הזמן מס. ההתעורוריות גדל וזה הפך עבורו להרגל שקשה לו בלעדיו. הוא למד לחזור לישון בעיקר עם הנקה. כרגע כשאת מנסה לתת מוצץ הוא מסרב.  היות שאת לא מתעקשת להחזיר לישון אלה בסופו של דבר מניקה, הוא הבין שאם שהוא לא ייקח מוצץ יגיע בסופו של דבר הציצי והוא יוכל לחזור לישון.
עליך למפות את ההתוררויות מריב וכאלה שיש התעורררויות שבהם מתקשה להירדם ללא ההנקה. מה שחשוב לשמור על מרווחי הנקה הדומים לאלה של היום ובמקביל לדאוג החזיר בסיום ההנקה למיטה כשעדין ער ונרדם במיטה. בשאר ההתעוררויות החזירי לישון ללא אוכל. בגיל הזה הגיוני 1-3 הנקות בלילה.
בהצלחה!

אפרת ממשיכה לשאול
משיכה לשאול שאלה נוספת לגבי משבר גיל 4 חודשים. בלילה כשהבייבי קם אחרי 6 שעות שינה אני מניקה ואז כשקם כל שעתיים במשך הלילה נותנת ומתעקשת על מוצץ. העניין הוא שכשאני נותנת חיתול ומוצץ הוא באמת מנסה לישון ולהירדם (ישן על הגב בלבד) , ממולל את החיתול ונרדם ואז הידיים מתחילות ליפול לצדדים והוא מתעורר וחוזר חלילה, עד למצב של בכי מכך שזה מעיר אותו שוב ושוב. אני כבר מגיעה למצב שמנסה להוריד לו את הידיים אט אט בעצמי כדי שלא יתעורר. מה עושים??? ואגב, מתי המשבר הזה ייגמר כבר ??


גיל-גולה עונה
הי אפרת,
שאלה מעניינת ,מצב שאני מתקלת בו פעם ראשונה. אני מציעה שכדי לפתור את הבעיה נסי להרגיל אותו לישון על הצד כך יהיה לו קל להחזיק את החיתול והידיים לא יפלו עם ההרדמה והרפיית השרירים.
בכדי לפתור את בעיית הקימה למוצץ אני מציעה לך ללמד אותו לקחת מוצץ לבד, זה תהליך שניתן ללמד כבר מגיל 4 חודשים. 

דיאנה שואלת על תלות בעזרה בהרדמה
שלום
בתי בת 4 חודשים עוד, בהנקה מלאה.
אין לא סדר יום מובנה של ממש.  בגדול די חוזר על עצמו. מתחילה עכשיו לבנות משהו בהתאם לצרכיה.
הלילה הוא זירת קרב, עושים לה אמבטיה סביב 7 בערב יונקת ואז מנסה להרדים בידיים על כדור בד"כ נרדמת וברגע שעוברת למיטה בכי.
שוב ושוב מרימה ומרדימה עד שנרדמת ואחרי חצי שעה מתעוררת ושוב ושוב מרימה ומכניסה למיטה.
לבסוף נרדמת בין השעה 10-12 בלילה ואנחנו מותשים...
בלילה מתעוררת 4 פעמים בערך, 2 אוכל ו2 למוצץ. בבוקר אוכלת וחוזרת לישון עד בערך 11.
איך לעזור לה ללכת לישון יותר מוקדם ולישון טוב?


תודה
גיל-גולה עונה
הי דיאנה,
אני מתארת לי שההרדמה על הכדור התחילה מתקופת כאבי הבטן והפכה עם הזמן להרגל. הטעות שהורים רבים עושים היא שהם מרדימים על הכדור במקום רק להרגיע.
כיום ביתך לא יודעת להירדם במיטה אלא רק על הידיים תוך קפיצה על הכדור כאשר היא מתחילה להירדם וכנראה לפני שהיא שוקעת לשינה עמוקה את מעבירה למיטה מה שגורם לה להתעורר ולבכות כי לפני שהספיקה להירדם את מעירה אותה שוב ושוב. גם תינוק שנרדם על הידיים ומתעורר לאחר זמן מה במקום אחר נבהל, הוא לא מבין כיצד הגיע לכאן ובדרך הזו המיטה הופכת להיות מקום לא אהוב המקום בו תמיד היא מתעוררת בבהלה.
כדי לשנות את המצב עליך לגמול אותה מהרדמה על הידיים וללמד אותה להירדם במיטה שלה כך שאם היא מתעוררת הדבר אינו מבהיל אותה. אם יש לך קושי ליצור את השינוי את יכולה להיעזר בהדרכה של יועצת שינה.

רחל שואלת על תלות של אוכל לשינה
יש לי תינוק בן 5 חודשים שקם בלילה שלוש ולפעמים גם 4 פעמים לבקבוק זה יכול להיות רק כמה מציצות בקטנה ממש כמו מוצץ וחוזר לישון אני רוצה לדעת מה לעשות כדאי להפסיק את זה הוא לא מוכן לקחת מוצץ ניסיתי את כל המוצצים וכל השיטות לא מוכן.
אשמח לקבל תשובה תודה מראש.


גיל-גולה עונה
הי רחל,

משאלך ניתן להבין שבנך אוכל בקבוק כדי להירדם ולא בגלל שהוא רעב. זהו גורם תלות שיש לו ומצביע בברור שהוא אינו יודע להירדם באופן עצמאי. בכל התעוררות שלו בלילה הוא זקוק שוב ושוב "לגורם המרדים - הבקבוק" כדי לחזור לישון וכמובן שזה מצריך אותך לקום שוב ושוב כדי להחזיר אותו לישון. כדי להתגבר על המצב הזה יש למעשה  ללמד את בנך הירדמות עצמאית ולנתק את הקשר של אוכל-שינה שיש לו כרגע.
 

ארין שואלת התעוררות אחרי טקס שינה
היי, יש לי תינוק בן 5 חודשים, מגיל קטן לא הרגלתי אותו לישון בידיים, תמיד הייתי מניחה אותו לאחר יניקה במיטה והיה נרדם אלא אם כן היה נרדם תוך כדי היניקה!
כיום הוא מקבל בקבוק תחליף חלב עם דייסה בשעה 20:00 בערב ונרדם כעבור 3 שעות מתעורר ויונק ולאחר מכן כל שעה וחצי מתעורר בלילה.
איך אפשר למצוא לזה פתרון?

תודה


גיל-גולה עונה
ארין היקרה, כל הכבוד על כך שאת מקפידה על הרגלי טובים לבניך.
לעיתים קרובות ההתעוררויות לאחר טקס השינה מתרחשות כאשר טקס השינה המקדים את ההרדמה בערב אינו בנוי היטב ולא מעביר את המסר הנכון: שנגמרה פעילות היום ועכשיו הולכים לשנת לילה. כדי להציע לך פתרון להתעוררויות התכופות יש לקבל עוד מידע על דרך ההרדמה בערב ובכל התעוררות במשך הלילה.

bottom of page