G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

 2 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

אלנה שואלת על משבר 4 חודשים
שלום, התינוק שלי בן חמישה חודשים, עד לפני חודש היה ישן לילה שלם, 7-8 שעות (בלי להתעורר בכלל). מגיל 4 חודשים התחיל להתעורר כל 3 שעות ומבקש לאכול. חוזר לישון רק אחרי הנקה.  איך מחזירים אותו לישון לילה שלם?
תודה


גיל-גולה עונה
הי אלנה, גם שאלתך נוגעת במשבר גיל הארבע חודשים. המשבר מטריד אימהות רבות ושאלות רבות במדור נוגעות אליו. בנך התחיל להתעורר בגיל ארבע חודשים במשך הלילה בגלל סיבות רבות שאינן קשורות לרעב אבל את פרשת את זה כרעב והתחלת להניק בכל התעוררות. כרגע נוצר כבר הרגל חדש בו בנך למד לינוק בהתעוררויות הליליות.
כשתינוק גדל נוצרים לעיתים צרכים חדשים ויש תינוקות שיבקשו לאכול בלילה. מה שעליך לוודא שאינך מניקה על מנת להרדים. אם כשהוא מסיים לאכול הוא נכנס ער למיטה ונרדם אזי סביר שהוא קם מתוך רעב ויש להאכיל בין פעם לפעמיים בלילה.
בהצלחה!

אנסטסיה שואלת על קשיים בהרדמות 

יש לי בת מדהימה. בת 4 חודשים. ב-3 השבועות האחרונים היא נרדמת בצרחות, ולוקח המון זמן להרדים אותה על הידיים בעמידה. ביומיים האחרונים זה החמיר כי היא מתעוררת באמצע הלילה בצרחות אימים ורק אחרי שאנחנו מדליקים אור והיא מזהה אותנו אז היא נרגעת ונשארת ערה עוד שעה שעתיים, איך אפשר לעזור לה?

מה אפשר לעשות כדי שלא תתעורר באמצע הלילה.

גיל-גולה עונה

אנסטסיה שלום,
מעט קשה לענות על שאלתך כי חשוב לבדוק אם בסמוך להתחלת הצרחות שאת מתארת קרה משהו שעלול היה להשפיע על השינה של ביתך.
בשלב זה אני מציעה לך לקחת אותה לבדיקה אצל הרופא כדי לשלול בעיה רפואית שגורמת לכאב כל שהוא שעלול להיות הסיבה לכך. אם בעיה רפואית תישלל אזי יש לעשות תחקור עמוק יותר לאיתור הבעיה. אני הייתי בודקת האם היא ישנה מספיק לגילה והאם זה אינו נובע מעייפות יתר שעלולה לגרום לכך. מוזמנת לפנות אלי טלפונית.

 

אפרת שואלת על בכי בהרדמות
משבר גיל 4 חודשים התחיל... סה״כ במשך היום הכול מעולה ונרדם עצמאית וגם בלילה, אבל כבר מספר פעמים השבוע שאני מניחה (הנקה מלאה) במיטה אחרי טקס שינה, כשאני מניחה פתאום מתחילה סירנה, רק בלילה, של צרחות מה שמעולם לא היה...
כרגע מרימה, מרגיעה ומניחה שוב וחוזר חלילה עד למצב של ייאוש שלו וניסיון להירדם זה בסדר?  צריך לפעול אולי בדרך אחרת.


גיל-גולה עונה
הי אפרת, הדרך בה את נוהגת היא הדרך ללמד את בנך שישנים במיטה אבל עם התייחסות לבכי שלו.
כשהוא בוכה את מרימה ומרגיעה ולאחר מכן מחזירה למיטה ע"מ שלמד להירדם בה.
זו בהחלט הדרך והמסר נקלט תוך כמה ימים אם נוהגים בעקביות.
בהצלחה!

אפרת ממשיכה לשאול על התעוררויות ליליות לאוכל

בהמשך לשאלתי על משבר גיל 4 חודשים של הבייבי, שאלה נוספת שיש לי: ממצב של לילות שלמים של שינה, קם אחרי 6 שעות לאוכל וחוזר לישון ואז קם כל שעתיים לאוכל... אני פשוט בכל פעם שקם מנסה מוצץ וכשלא רוצה, נותנת הנקה... והוא חוזר לישון. האם זה נכון?? האם יש עדיפות להתעקש על מוצץ??  מה יגרום למשבר הזה להיגמר סוף סוף?

גיל-גולה עונה

הי אפרת,
משאלתך ניתן ללמוד על איך הפרשנות שלנו לתגובות של ילדינו יוצרת הרגלים חדשים לרב פחות טובים.
בנך התחיל להתעורר בגלל משבר גיל ה-4 חודשים, אבל את התעוררויות האלה את פרשת כרעב ונתת לו לינוק.
עם הזמן מס. ההתעורוריות גדל וזה הפך עבורו להרגל שקשה לו בלעדיו. הוא למד לחזור לישון בעיקר עם הנקה. כרגע כשאת מנסה לתת מוצץ הוא מסרב.  היות שאת לא מתעקשת להחזיר לישון אלה בסופו של דבר מניקה, הוא הבין שאם שהוא לא ייקח מוצץ יגיע בסופו של דבר הציצי והוא יוכל לחזור לישון.
עליך למפות את ההתוררויות מריב וכאלה שיש התעורררויות שבהם מתקשה להירדם ללא ההנקה. מה שחשוב לשמור על מרווחי הנקה הדומים לאלה של היום ובמקביל לדאוג החזיר בסיום ההנקה למיטה כשעדין ער ונרדם במיטה. בשאר ההתעוררויות החזירי לישון ללא אוכל. בגיל הזה הגיוני 1-3 הנקות בלילה.
בהצלחה!

אפרת ממשיכה לשאול
משיכה לשאול שאלה נוספת לגבי משבר גיל 4 חודשים. בלילה כשהבייבי קם אחרי 6 שעות שינה אני מניקה ואז כשקם כל שעתיים במשך הלילה נותנת ומתעקשת על מוצץ. העניין הוא שכשאני נותנת חיתול ומוצץ הוא באמת מנסה לישון ולהירדם (ישן על הגב בלבד) , ממולל את החיתול ונרדם ואז הידיים מתחילות ליפול לצדדים והוא מתעורר וחוזר חלילה, עד למצב של בכי מכך שזה מעיר אותו שוב ושוב. אני כבר מגיעה למצב שמנסה להוריד לו את הידיים אט אט בעצמי כדי שלא יתעורר. מה עושים??? ואגב, מתי המשבר הזה ייגמר כבר ??


גיל-גולה עונה
הי אפרת,
שאלה מעניינת ,מצב שאני מתקלת בו פעם ראשונה. אני מציעה שכדי לפתור את הבעיה נסי להרגיל אותו לישון על הצד כך יהיה לו קל להחזיק את החיתול והידיים לא יפלו עם ההרדמה והרפיית השרירים.
בכדי לפתור את בעיית הקימה למוצץ אני מציעה לך ללמד אותו לקחת מוצץ לבד, זה תהליך שניתן ללמד כבר מגיל 4 חודשים. 

דיאנה שואלת על תלות בעזרה בהרדמה
שלום
בתי בת 4 חודשים עוד, בהנקה מלאה.
אין לא סדר יום מובנה של ממש.  בגדול די חוזר על עצמו. מתחילה עכשיו לבנות משהו בהתאם לצרכיה.
הלילה הוא זירת קרב, עושים לה אמבטיה סביב 7 בערב יונקת ואז מנסה להרדים בידיים על כדור בד"כ נרדמת וברגע שעוברת למיטה בכי.
שוב ושוב מרימה ומרדימה עד שנרדמת ואחרי חצי שעה מתעוררת ושוב ושוב מרימה ומכניסה למיטה.
לבסוף נרדמת בין השעה 10-12 בלילה ואנחנו מותשים...
בלילה מתעוררת 4 פעמים בערך, 2 אוכל ו2 למוצץ. בבוקר אוכלת וחוזרת לישון עד בערך 11.
איך לעזור לה ללכת לישון יותר מוקדם ולישון טוב?


תודה
גיל-גולה עונה
הי דיאנה,
אני מתארת לי שההרדמה על הכדור התחילה מתקופת כאבי הבטן והפכה עם הזמן להרגל. הטעות שהורים רבים עושים היא שהם מרדימים על הכדור במקום רק להרגיע.
כיום ביתך לא יודעת להירדם במיטה אלא רק על הידיים תוך קפיצה על הכדור כאשר היא מתחילה להירדם וכנראה לפני שהיא שוקעת לשינה עמוקה את מעבירה למיטה מה שגורם לה להתעורר ולבכות כי לפני שהספיקה להירדם את מעירה אותה שוב ושוב. גם תינוק שנרדם על הידיים ומתעורר לאחר זמן מה במקום אחר נבהל, הוא לא מבין כיצד הגיע לכאן ובדרך הזו המיטה הופכת להיות מקום לא אהוב המקום בו תמיד היא מתעוררת בבהלה.
כדי לשנות את המצב עליך לגמול אותה מהרדמה על הידיים וללמד אותה להירדם במיטה שלה כך שאם היא מתעוררת הדבר אינו מבהיל אותה. אם יש לך קושי ליצור את השינוי את יכולה להיעזר בהדרכה של יועצת שינה.

רחל שואלת על תלות של אוכל לשינה
יש לי תינוק בן 5 חודשים שקם בלילה שלוש ולפעמים גם 4 פעמים לבקבוק זה יכול להיות רק כמה מציצות בקטנה ממש כמו מוצץ וחוזר לישון אני רוצה לדעת מה לעשות כדאי להפסיק את זה הוא לא מוכן לקחת מוצץ ניסיתי את כל המוצצים וכל השיטות לא מוכן.
אשמח לקבל תשובה תודה מראש.


גיל-גולה עונה
הי רחל,

משאלך ניתן להבין שבנך אוכל בקבוק כדי להירדם ולא בגלל שהוא רעב. זהו גורם תלות שיש לו ומצביע בברור שהוא אינו יודע להירדם באופן עצמאי. בכל התעוררות שלו בלילה הוא זקוק שוב ושוב "לגורם המרדים - הבקבוק" כדי לחזור לישון וכמובן שזה מצריך אותך לקום שוב ושוב כדי להחזיר אותו לישון. כדי להתגבר על המצב הזה יש למעשה  ללמד את בנך הירדמות עצמאית ולנתק את הקשר של אוכל-שינה שיש לו כרגע.
 

ארין שואלת התעוררות אחרי טקס שינה
היי, יש לי תינוק בן 5 חודשים, מגיל קטן לא הרגלתי אותו לישון בידיים, תמיד הייתי מניחה אותו לאחר יניקה במיטה והיה נרדם אלא אם כן היה נרדם תוך כדי היניקה!
כיום הוא מקבל בקבוק תחליף חלב עם דייסה בשעה 20:00 בערב ונרדם כעבור 3 שעות מתעורר ויונק ולאחר מכן כל שעה וחצי מתעורר בלילה.
איך אפשר למצוא לזה פתרון?

תודה


גיל-גולה עונה
ארין היקרה, כל הכבוד על כך שאת מקפידה על הרגלי טובים לבניך.
לעיתים קרובות ההתעוררויות לאחר טקס השינה מתרחשות כאשר טקס השינה המקדים את ההרדמה בערב אינו בנוי היטב ולא מעביר את המסר הנכון: שנגמרה פעילות היום ועכשיו הולכים לשנת לילה. כדי להציע לך פתרון להתעוררויות התכופות יש לקבל עוד מידע על דרך ההרדמה בערב ובכל התעוררות במשך הלילה.

שלומית שואלת על הקניית הרגלי שינה טובים
שלום,
הקטנה בת ארבעה חודשים השבוע,
יש לה קושי בלהרדים את עצמה - היא לא מצליחה למשל לשכב בלול ולהירדם לבד. היא מתחילה להתלונן ולבכות...
בלילה יחסית קל להרדים אותה אבל היא עוברת בידיים קודם כל, נרגעת ואז מונחת במיטה. אני מפחדת שהיא יוצרת תלות בידיים שלי ושלא תצליח להירדם בכוחות עצמה.
איך אני יודעת באיזו שיטה לבחור? מה יתאים לה? תודה,
שלומית


גיל-גולה עונה
הי שלומית,
משאלתך לא הבנתי האם ביתך נרדמת על הידיים או רק נרגעת על הידיים אבל ברגע שנרגעת מונחת למיטה ונרדמת בה לבד.
אם ביתך נרדמת בסופו של דבר במיטה אזי אין בעיה.
אם היא נרדמת על הידיים אז יש ליצור שינוי ע"י הנהגת טקס שינה קבוע ושיגרתי שבסיומו כאשר היא שבעה ורגועה ולא עייפה מדי הכניסי אותה למיטה כדי שתירדם בה.
במהלך טקס השינה, שאותו יש לערוך באור ובאווירה רגועה, שלבי זמן של חיבוקים ונישוקים כך שלביתך יהיה קל יותר לעשות את הפרידה מהיום וממך וללכת לישון רגועה.

שירן שואלת על שעת ההרדמה לשנת לילה
שלום,
בתי בת חודשיים וחצי, תהליך השינה מתחיל בשעה 22:00 שהיא אוכלת תמ״ל או יונקת אני מרגיעה קצת לפני שאני משכיבה אותה במיטה ואז נרדמת בכוחות עצמה ומוצץ בסביבות חצות. היא מתעוררת בסביבות השעה 10 בבוקר, אוכלת בקבוק וישנה שוב לפחות עוד שעתיים לאחר מכן. אני קצת חוששת ששעות השינה האלו יהפכו להרגל מפני שבקרוב אצטרך לחזור לעבודה. האם השעות יסתדרו עם הזמן?
אם לא איך אני יכולה לעשות זאת?


גיל-גולה עונה
הי שירן,
החשש שלך נכון ואכן ביתך גם אם היא נרדמת לבדה וישנה ברצף אינה ישנה בשעות המומלצות לגילה. ההמלצה היא להרדים בשעות שבין 18:30 - 20:00.
התחילי בהנהגת שיגרה בערב של טקס שינה מוכר ידוע וקבוע ע"מ שביתך תבין שנגמרה פעילות היום והגיע שנת הלילה. עשי את טקס השינה בטווח השעות המומלצות כשאת מזהה את תחילת העייפות שלה.

bottom of page