top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

גל שואלת על איך ללמד הירדמות עצמאית

היי גיל-גולה,

יש לי ילדה בת 4 חודשים, סקרנית מאוד, שמאוד מתקשה לישון בכל שעה...

עד היום היא נרדמה רק על הידיים וברכב ומהיום החלטתי ללמד אותה להירדם לבד אבל אני קצת לא יודעת איך לגשת לעניין.

הלילה העברתי אותה למיטה בחדר נפרד והצלחתי להרדים אותה תוך כדי נדנוד המיטה ללא ידיים...

הבעיה שלי היא שמאוד מאוד קשה לי להרדים אותה במהלך היום...היא מתעוררת אחרי חצי שעה בערך בבכי או לפעמים ללא בכי ופשוט ערנית אבל אני מזהה שהיא עדיין עייפה בעקבות פיהוקים שלה.

אני מתקשה להחזיר אותה לישון אחרי שהיא התעוררה ואני מניחה שהיא מתעוררת בגלל מחזור שינה.

אני מאוד מנסה להקפיד בסדר יום קבוע ועדיין על הידיים יכול לקחת לה בין 20 דקות לשעה להירדם.

אני מותשת וכל היום אני סביב ההרדמות האלו כדי לוודא שהיא לא מגיעה לעייפות יתר.

חשוב לציין שאני מתחילה להרדים אותה ישר כשאני מזהה סימני עייפות אך לרוב היא קמה משינה בעודה עייפה במהלך היום.

בלילה היא ישנה טוב באופן יחסי ואיננה יונקת, אבל יש לילות שהיא מתעוררת ב3 בבוקר ואני לא מצליחה להחזיר אותה לישון ליותר מחצי שעה.

אשמח לדעת איך להתחיל ללמד ילדה סקרנית מאוד להירדם לבד ואיך להפסיק את כדור השלג של העייפות המצטברת שלה.

גיל-גולה עונה

גל שלום,

גיל 4 חודשים הינו גיל מוקדם מדי ע"מ להתחיל ללמד הירדמות עצמאית. הבשלות הפיזיולוגית מגיעה רק בגיל 5 חודשים ויתכן שבגיל הזה היא עדין זקוקה לעזרתך בהרדמות.
עם זאת נשמע שהתחלת בצעדים נכונים ואת יכולה להרדים אותה במיטה משלה עם עזרה פעילה שלך. עליך להיות סבלנית ולתת לה את הזמן להסתגל לשינויי כך שזמן ההרדמה במיטה יתקצר והיא תלמד שישנים רק במיטה.
לגבי שנות היום, שנות קצרות של כ 30 דק מאד אופניים לגיל הזה, זה משתפר עם הזמן וככל שתגדל ותלמד להירדם ללא עזרה כך השנות-יום שלה יתארכו והיא תזדקק לפחות שנות במשך היום. עם זאת הקפידי להרדים במיטתה בחושך ובדרך זהה לזו שאת מרדימה בלילה, הרדימי כל שעה וחצי.
בהצלחה.

לירון שואלת הרדמות עם תלות בהנקה

הבת שלי בת 8 חודשים עם תלות להרדמות בהנקה. כשאני מנסה לנתק אותה מהתלות הזו זה מגיע לצרחות עד כדי הקאה. זה יכול להימשך כ-4 שעות בכי. נורא קשה לנתק את הקשר הזה ולכן מייאוש היא כבר עברה לישון איתי במיטה. זקוקה לעצות איך לעשות את המעבר להירדמות עצמאית ליותר קל. מציינת שמנתקת אותה כשהיא עוד ערנית משכיבה במיטה לוחשת שששש וטופחת קלות, כשהיא צורחת אחרי כמה דקות מרימה מרגיעה ומחזירה שוב, ושוב הסבב מתחיל. זקוקה לעוד טיפים. והאם היא צריכה לאכול בלילה? היא לא אוכלת טוב במשך היום ... יש לה מטפלת חדשה והיא בהסתגלות והיא לא אוכלת אצלה הרבה. היא באחוזון נמוך מבחינת משקל. היא רק יונקת, אין בקבוקים ואין מוצץ. לוקחת אצבע.

גיל-גולה עונה

לירון שלום,

נשמע שאכן לבת שלך תלות מוחלטת בהנקה להרגעה וגם להרדמה. נשמע שניסית לעשות צעדים נכונים כדי לנתק אותה מהנקה כגורם מרדים אבל כנראה שהבכי שבר אותך ובכך חיזק יותר את התלות שלה בהנקה. המעבר שלה למיטה שלך רק העמיק את התלות במקום להתחיל ללמד אותה הירגעות והירדמות כמו שהיא כבר מסוגלת לעשות בגילה.
לרב תינוקות שיונקים הרבה בלילה מורידים מהארוחות ביום וברגע שמורידים את הנקות הלילה, צריכת המזון במשך היום עולה.

תינוק אינו מוותר על אוכל בגלל גמילה מארוחות ליליות ונכון להוריד את האכלות הלילה ולא לחכות שתאכל יותר ביום כדי לגמול אותה מאכילות הלילה.

מכאן שעליך להיות יותר עקבית ונחושה ע"מ ללמד אותה להיגמל מהנקה כגורם מרדים ולהתחיל ללמד אותה הירדמות עצמאית. לצערי אין כאן טיפ. שיגרום לשינוי מידי, רק הבנה והכלה שלך לקושי שלה מהגמילה. כל גמילה היא קשה ואני מציעה לך להיעזר בגורם מקצועי כדי להתמודד עם הקושי שהגמילה יוצרת וע"מ לתת תמיכה וידע כדי להצליח בתהליך.
לשאלתך, בגיל 8 חודשים תינוק ששומר על האחוזון שלו וכאשר אין הנחיה רפואית מפורשת שיש להמשיך בהאכלות לילה, יכול להיגמל מהאכלות לילה ולישון לילה שלם.
בנוסף זה גיל שבו היא יכולה ללמוד הירגעות באופן עצמאי ואצבע מרגיעה ממש כמו מוצץ ונתונה לשליטתה המוחלטת, כך שזו אינה בעיה כלל וכלל.

     שרית שואלת על איך לגמול בהרדמה ממגע

בני בן 6 חודשים נרדם לבד תוך כדי שאני אוחזת בידיו. הבעיה היא שלאחר שהוא נרדם ואני מנסה להוציא את ידי מידו הוא מעיר את עצמו על ידי תזוזת ידיים ושפשוף עיניים בדרך עם הידיים הוא גם מפיל את המוצץ ומתעורר. ניסיתי להמשיך ולאחוז בידו במשך חצי שעה ואפילו שעה אחרי ההרדמות (אמרתי אולי אחרי שיכנס לשינה עמוקה יפסקו התזוזות) אך לצערי הוא עדיין מעיר את עצמו עם הידיים ברגע שאני מרפה מהאחיזה, לכן בלית ברירה הוא ישן איתי במיטה כאשר אני והוא ישנים ואני אוחזת בידו. רציתי לדעת למה זה נובע והאם קיים פתרון לבעיה?

גיל-גולה עונה

שלום שרית,

ראשית עם בנך נרדם תוך כדי שאת אוחזת בידו אזי יש כאן תלות במגע בינכם וזו אינה הרדמה עצמאית. זו לרב הבעיה כשיש תלות בהרדמה. בנך מבין שלאחר הוא נרדם היד שלך נעלמת וזה גורם לו להיות בדריכות ולכן הוא לא שוקע לשינה עמוקה אלא מעיר את עצמו.

כדי לפתור את הבעיה עליך ללמד את בנך להירדם ללא תלות בגורם חיצוני כלומר ללא מגע ואחיזת ידיך וכמובן ללא נוכחות שלך לידו אם ליד מיטתו. רק בדרך הזו הוא ידע להיות רגוע ולהירדם מבלי להיות דרוך ובציפייה לבדוק כל הזמן האם את שם והאם את מרפה מהמגע ונעלמת לו. אם את מתקשה להבין כיצד ללמד אותו הירדמות עצמאית , מומלץ להיעזר בעזרה מקצועית של יועצת שינה.

 יסמין שואלת על הדרך ללמד הירדמות עצמאית

שלום גילה,

בני בן שנה. מגיל 5 חודשים לימדתי הרדמה עצמית על ידי יציאה מהחדר וכניסה להרגיע כאשר היה זקוק לכך עד שלבסוף היה נרדם. מגיל 8 חודשים לא הצליח יותר להירדם כך ועזר לו שאשב עמו ואלטף אותו כדי להירגע ואז היה נרדם. כיום שיטה זו כבר לא עוזרת. החלטתי שאני רוצה להוריד בגורמי התלות בי וניסיתי להוריד את מינון הנוכחות שלי ואף לצאת מהחדר ולתת לו לבד אך הוא מאוד אנרגטי, ישר נעמד וצוחק או יושב ומשחק עם עצמו. כל כמה דקות אני נכנסת, מרגיעה, משכיבה מכסה ויוצאת אך שוב נעמד וצוחק עם עצמו. תהליך כזה יכול לקחת שעה, שעה וחצי עד שאני מחליטה שאני שמה לזה סוף נכנסת ויושבת לידו ומלטפת ושרה לפחות חצי שעה עד שהוא נרדם. כיצד אני מלמדת אותו להירדם לבד? אציין כי עדין ישן שנת אחר צהרים (17-18) ואני מכניסה אותו למיטה בערך בשמונה. איני מצליחה להוריד לו את שנת האחר צהרים משום שהוא מקטר מאוד ומבקש אותה. האם עלי להרדים לשנת הלילה מוקדם יותר ולנסות לוותר עליה? תודה

 

איציק

גיל-גולה עונה

יסמין שלום,

קודם כל חשוב להבין מדוע נוצרה רגרסיה בגיל 8 חודשים. תינוק שיודע להירדם לבד לרב אינו מאבד את יכולת הזו אלא אם כן נוצרו הרגלים חדשים פחות טובים.

כדי לחזור וללמד אותו הירדמות עצמאית עליך להתחיל להוריד בהדרגה את גורמי התלות וללמד אותו להירדם בלעדיהם. בשלב הראשון צמצמי את העזרה של הליטופים ולמדי אותו להירדם ללא מגע ולאחר מכן צמצמי את נוכחותך בחדר בהדרגה ע"י התרחקות מהמיטה עד לשלב בו את מכניסה למיטה ויוצאת מהחדר ונכנסת רק אם יש צורך להרגיע מבלי להישאר מעבר לכך.

שנת אחר הצהרים שמתחילה בשעה 17:00 לרב עשויה לשבש את הרדמת הערב ולכן חשוב לבדוק כמה ישן בשנות היום האחרות.
שנת אחה"צ לא צריכה להתחיל מאוחר יותר מהשעה 16:00-16:30 ולארוך לא יותר מ30-45 דק. 

במצב הזה אכן כדאי לבדוק האם אפשר להקדים את שנת אחה"צ או לוותר עליה ולהקדים את שעת ההרדמה לשנת לילה.

בהצלחה