G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

10  פורום הקו החם של גילה פרץ

 

יסמין שואלת הקניית הרגלי שינה טובים
מאיזה גיל מומלץ להתחיל להקנות את ההרגלים הללו? תודה
גיל-גולה עונה
היי יסמין,
התשובה נחלקת לשני חלקים:

לאחר תקופת ההסתגלות של התינוק לעולם בגיל 3 חודשים זה הזמן לסגל לתינוק סדר יום שהוא ההתחלה להקניית הרגלי שינה. בשלב הזה חשוב שלתינוק היו 2-3 שנות יום ושגרת ערב קבועה לפני השינה, שאת ההרדמה מומלץ לעשות בין השעות 18:30-20:00.

בשלב השני, בגיל 5 חודשים זה הזמן להתחיל ללמד את התינוק הירדמות עצמאית. בגיל הזה ישנה בשלות פיסיולוגית של התינוק ויכולת שלו להירדם לבד וללא עזרה פעילה של ההורים (להרדמה בנדנוד, על הידיים, בהנקה, בקפיצה על כדור פיזיו וכו...) הבשלות הפיזיולוגית היא הפרשה של הורמון השינה בכמות מספיקה שתאפשר לתינוק להירדם לבד וללא עזרה. תינוק שיודע להירדם לבד ילמד גם די מהר לישון לילה שלם.

   מיכל שואלת על קשיים בהרדמות יום

היי ,

הבן שלי בן חודשיים, ישן טוב בלילה (בד"כ 5 שעות ואז עוד שני מחזורים של שעתיים) בלילה אני מניקה והוא נרדם בלי בעיה. הבעיה היא ביום, כל הרדמה היא מלחמה.. קשה לזהות את סימני העייפות, לפעמים מפהק חמש דקות אחרי שמתעורר, לפעמים מתחיל לקטר אבל אחרי קצת על הידיים חוזר לשחק יפה, אני משתדלת להתחיל לנסות להרדים אחרי בערך שעה וחצי ערות, אבל הוא "דלוק" לגמרי.

בדרך כלל הוא הולך ונעשה יותר ויותר בכיין, מנדנדת על הידיים ומציעה ציצי לסירוגין, אחרי בערך ארבעים דקות כאלה בסוף נרדם, בדרך כלל מלווה בבכי צרחות למרות שהוא על הידיים, כשאני מנסה להניח במיטה שלו הוא צורח בשנייה שאני מניחה אותו ובועט ברגליים (ישן רק על הבטן אם זה רלוונטי). כל הסיפור הזה ארבע פעמים ביום.. הגב שלי שבור וגם קשה לי מאוד נפשית עם כל הבכי הזה, ואני מניחה שגם הוא סובל.. איך ניתן לשנות/לעזור לו? או להמשיך ככה כי זה מוקדם מדי ללמד אותו משהו אחר? תודה

גיל-גולה עונה

היי מיכל,

מהתיאור שלך נשמע שהבן שלך מגיע כל פעם להרדמה בעייפות יתר ומאד מתקשה להירדם. לא ציינת מה משך השינה בכל פעם שישן במשך היום מה שעשוי לבהיר את הסיבה לעייפות שלו, לכן בשלב הזה ובגלל שאת מתקשה לזהות סימני עייפות ונשמע שמרווחי ערות של שעה וחצי הם ארוכים מדי עבורו, נסי להרדים אותו לאחר שעה של ערות. זה עשוי לשפר בשלב הזה את משך ההרדמות ולצמצם את הקושי שיש לו להירדם ולך להרדים אותו.

נשמע גם שבמשך היום הקושי יותר גדול מהלילה כי גם כך הפרשת הורמון השינה באופן טבעי מעטה בגיל הזה ויותר מכך מעטה יותר בשעות היום.

לכן חשוב להרדים בחדר. חשוך את יכולה לעשות לו מעט עיסוי לפני כדי לעזור לו להיכנס לשינה וגם לשיר לו שיר רגוע.
יתכן שבשלב הזה אף עדיף להרדים בעגלה ולהיעזר בנענוע שלה כדי לעזור לו להירדם מבלי שתצרכי להניח במיטה מה שגורר התעוררות וקושי נוסף.
חשוב להבין שכל העצות כאן הן מתאימות לגילו הצעיר ולקראת 4 חודשים יש להתחיל ולהשתית הרגלי שינה טובים יותר ובגיל 5 חודשים ועם התפתחות היכולת שלו להירדם בכוחות עצמו ללמד אותו הירדמות עצמאית ולנתק גורמי תלות אם קיימים.

בהצלחה!

הילה שואלת על הרדמות יום

היי, בני בן שלושה חודשים, ישן באופן סביר במהלך הלילה- לרוב מתעורר רק כדי לינוק.

לעתים לא נרדם לגמרי בהנקות של הלילה, אבל מרדים עצמו לבד.

הקושי העיקרי הוא במהלך היום. אני משתדלת לזהות סימני עייפות ולהשכיב לפי חלונות שינה והוא אכן נרדם יפה בעריסה שלו, אבל מתעורר קבוע אחרי 40 דק' ולא ניתן להחזיר אותו לישון פרט להרדמה במנשא שעוזר לו להירדם מחדש.

נוצר מצב שבו הוא נראה עייף. רוב היום. אשמח לעצה.... כבר ניסיתי לשבת לידו ולהחזיר לישון איך שמתעורר, אבל זה לא הועיל...

תודה מראש, הילה.

גיל-גולה עונה

היי הילה,

תינוקות רבים בגיל הזה אינם מצליחים להאריך בשינה מעבר למחזור שינה אחד (40 דק') לכן עצתי לך כדי שבנך לא יהיה בעייפות במרבית היום, היא הקפדה של הרדמתו כל שעה וחצי מרגע שהתעורר. גם אם את מתקשה לראות סימני עייפות יזמי הרדמה לאחר כל שעה וחצי של ערות. הקפידי שההרדמה תהיה בחדר חשוך עם עדיפות לעריסה שלו. עם הזמן וכשאר בנך יגדל שנתו תתבסס והא ילמד לישון במשך היום לפרקי זמן ארוכים יותר.

ויקי שואלת על האכלות לילה
היי, התינוק שלי בן חודש וחצי. אחרי שחזרנו מבית החולים הוא ישן 3 שבועות בערך בעגלה אתנו בחדר, והצלחתי תוך ימים ספורים להרגיל אותו למיטתו בחדר שלו. הוא היה ישן רצוף 3-4 שעות ומתעורר לאכול וחוזר לישון. יש לנו טקס חזרה לשינה בו אחרי האוכל אני מרימה אותו לגרפס, מביאה מוצץ, כמה דק' הוא עליי כדי שהאוכל ירד, מחליפים מהר חיתול ונשכבים במיטה. הוא מרדים את עצמו לבד בלי מוצץ. לפני יומיים הוא התעורר שעתיים אחרי האכלה ולא רציתי לפוצץ אותו אז נתתי מוצץ והוא נרדם לבד. יום אחרי התחלתי להאכיל אותו בכמות גדולה יותר של תמ"ל וראיתי שהוא מפתח מרווחים גדולים יותר בין בקבוק לבקבוק. מאז בלילה הוא מתעורר כל שעה. הוא קצת בוכה, אני לוקחת להרגיע, מביאה מוצץ ומחזירה. כל שעה בערך זה חוזר. מה קרה לו? תודה מראש, אמר עייפה ומיואשת.

גיל-גולה עונה

היי ויקי ,

אני מודה שלא ממש הבנתי את השתלשלות העניינים כמו שתיארת בשאלתך. מצד אחד רשמת שהעלית את כמות האוכל וזה יצר מרווחים גדולים יותר בין האכלה להאכלה ומצד שני בנך התחיל להתעורר כל שעה במשך שעות הלילה.

עם זאת ברור שתינוקות גדלים ומתפתחים וזה טומן בחובו שינויים רבים לאורך הזמן. הורים רבי מספרים על כך שהתינוק בתחילה רק ישן ואבל עם הזמן מתחילים יותר התעוררויות ליליות.

אני מציעה שבשלב זה תקפידי מאד בזמן ההתעוררויות רק להרגיע ולהחזיר מידית למיטה שלו, לשמור על מרווחי האכלה קבועים ולא להתפתות להאכיל אותו בכל התעוררות.

דאגי שבזמן שהוא מתעורר החדר יהיה חשוך גם בזמן שאת מאכילה או מחליפה חיתול וכן דאגי מידי יום לצאת אתו לטיול בחוץ כדי לסנכרן את השעון הביולוגי שלו ולהעביר את מרב שעות השינה לשעות הלילה. אם תקפידי על כל אלה אני מאמינה שהמצב שאת מתארת יחלוף ושהמצב יחזור לקדמותו.

בהצלחה.

ליאת שואלת על שינה של לילה שלם
בני בן ה 6.5 חודשים מתעורר המון פעמים בלילה. לרוב מתעורר אחרי שעה/שעה וחצי של שינה. הוא לא אוכל בלילה וישן בחדר שלו. יש לו סדר יום קבוע וביום הוא ישן את מספר השעות הרצוי - שתי שנות של שעה וחצי ושינה של 40 דקות עד שעה. יש לו טקס שינה קבוע והוא הולך לישון בסביבות 7. הוא זריז מאוד מבחינה מוטורית ומאז שלמד להתהפך בגיל 3.5 חודשים, הפסיק לישון לילות שלמים. מה ניתן לעשות?

גיל-גולה עונה

היי ליאת,

כדי לבדוק מה מעיר את בניך יש צורך לבדוק כיצד הוא נרדם לרב זה מאפשר להבין היכן טמונה הבעיה.
עם זאת אני ממליצה לך לבדוק אם לבנך יש טונוס שרירים גבוה (ניתן לבדוק אצל רופא התפתחותי, פיזיותרפיסטית או מלווה התפתחותית מאבחנת).
תינוקות בעלי טונוס שרירים גבוה מתקשים לעיתים לישון לאורך זמן גם הירגעות וכניסה לשינה קשה להם, זה דומה לקושי לכבות מערכות.

אם זה אכן הבעיה ההמלצה לעזור לבינך להירגע ולהירדם לאורך זמן ע"י הרבה עיסויים לפני השינה ומגע עמוק מה שעוזר להרפיית השרירים והשריית רוגע לשינה עמוקה.

בהצלחה.

רותם שואלת על משבר ה 4 חודשים

היי,
הבן שלי בן 4 חודשים היה נרדם באופן עצמאי ומדי פעם על הידיים שהיה גזים וכאבי בטן.

כבר חודש הוא סובל מערנות יתר אני מנסה לזהות סימני עייפות וישר להרדים ונרדם רק בידיים בנענוע או קפיצות וששש. שש.. וטפיחות על גב או ישבן. ניסיתי להשכיב במיטה עם חיתול כמו פעם, שהיה נרדם וזה לא עובד, הוא מזיז רגליים וידיים מהר ומושך מוצץ ומשתולל או בוכה או סתם פשוט ערני צוחק משתולל עד שבוכה מעייפות יתר גם שמנסה להרדים במיטה ככה.

אני מתארת לעצמי שזה משבר גיל 4 חודשים.

אבל גם ביום שישן נרדם רק לחצי שעה עד 40 דק וקם ואני מנסה להחזיר לשינה רצופה הוא מתעורר לגמרי או יונק קצת ולפעמים חוזר לעוד חצי שעה (לא נרדם בהנקה).

הוא גם באופן קבוע אחרי טקס שינה ב 7 נרדם וקבוע קם אחרי שעה אוכל שוב ומרדימה שוב לוקח זמן... וניסיתי להזיז שעות שינה. גם קם הרבה בלילה כל שעתיים גג שלוש ובעיקר לפנות בוקר, שפעם היה קם כל 4 5 שעות.

מה ניתן לעשות תודה רבה וסליחה על החפירה אני נואשת חח

גיל-גולה עונה

היי רותם,

אכן נשמע שבנך הגיע למשבר גיל ה4 חודשים. במקביל את מתקשה לזהות את סמני העייפות שלו (לעיתים קרובות ישנו קושי לזהות סימני עייפות אצל תינוקות בגילאים הצעירים) והוא מגיע לעייפות יתר מה שגורר אחריו הרדמות קשות לכן המלצתי להרדים במשך היום כל שעתיים גם אם אנך מזהה סימני עייפות מובהקים.
הרדימי במיטה ובחדר חשוך. את התזזיתיות יתר את יכולה להרגיע בעזרת 5-10 דק' של עיסוי מרגיע לפני השינה שיעזור לו להירגע ולשקוע לשינה ארוכה וטובה יותר.

לגבי התעוררות לאחר ההרדמה לשנת לילה, זה בדרך כלל קורה כאשר טקס השינה אינו בנוי נכון ובנך מזהה את ההרדמה בשעה 19:00 כמו הרדמה נוספת לשנת יום. לכן אני ממליצה לך לקרוא את המאמר הבא ולערוך בטקס את השינויים הנחוצים או להתייעץ איתי טלפונית ולקבל הדרכה בנושא.

התעוררויות הלילה יכולות גם הן לנבוע ממשבר גיל ה-4 חודשים או מעיפות יתר שבנך סוחב משנות יותר קצרות מדי ואולי חוסר בשעות שינה הנחוצות לגילו.

סתיו שואלת על שינה של לילה רצוף
יובלי שלי בת שמונה חודשים, היא הייתה ישנה מצוין ולילות שלמים מגיל חודשיים ועד גיל חצי שנה.
בחודשיים האחרונים היא מתעוררת כול לילה כפעמיים עד 3 פעמיים נסינו הכול ... עמדתי לידה, שתתה מים, חיבקתי, שרתי, היא עדיין מתעוררת חשבנו שהיא רעבה אבל גם זה לא כי ההפרשים בין השעות לא הגיוניים חשוב לציין שהיא נרדמת בצורה עצמאית במיטה, בחדר שלה, ללא עזרה של כלום לא בקבוק, לא ידיים, עצמאית לחלוטין.
מה לעשות? אני במקצועי גננת מכירה את השיטות אך כלום לא עובד עד עכשיו אשמח לעזרה :)

גיל-גולה עונה
התשובה לבעייתך נעוצה בעובדה שבלילה את מנסה דברים רבים כדי שביתך תירדם ובדרך הזו יוצרת לה ענין רב בהתעוררות ולמעשה גם מקבעת אותה, כך שהיא חוזרת להתעורר מידי לילה.
כשהיא מתעוררת את שרה או מחבקת, נותנת מים וכו.....ויובל מצפה בכל לילה לראות מה יקרה עכשיו במשך ההתעוררות שלה.
כדי ללמד אותה לחוזר לישון עליך לדאוג להרגיע אם היא בוכה ולאחר מכן לצאת מהחדר כדי לאפשר לה להירדם לבד ממש כמו שהיא יודעת ועושה בתחילת הלילה…. בהצלחה!!!

עדנה שואלת על ריפלוקס הרדמה עצמאית ולקיחת מוצץ עצמאית
גילה שלום,
הבת שלי בת שלושה חודשים וחצי, אני מניקה בלבד ויש לה ריפלוקס.
לפני כחודש התחילה עם צינון קשה מלווה חרחורים וקוצר נשימה שבעקבותיו התחלתי להרדים אותה (כחלק מטקס השינה) עלי בהנקה עם תפיחות וקריאות ששש... כיום, אם אני לא מבצעת את כל השלבים הללו היא חסרת מנוחה ומסמנת לי עם הראש מה רצונה.
מדי פעם לאחר ההנקה, כאשר אני רואה שההנקה הפכה למוצץ אני מנתקת את הפה ושמה לה מוצץ, הכול תוך כדי שינה אלא אם היא לא מוכנה ורוצה להמשיך לינוק.
בצורה זו היא ישנה עלי על הבטן ונושמת טוב ללא בעיות לילה שלם, אני מאכילה אותה אכילת חלום וכך אינה פולטת כלל.
לקראת הבוקר, כאשר אני קמה, אני משכיבה אותה בעריסה על הבטן והיא ממשיכה לישון עוד כשעתיים - שלוש.
במהלך היום היא נרדמת עלי באותו אופן וישנה רק על הידיים. אם אני מנסה להניח אותה, היא מתעוררת מיד או לאחר 15 - 30 דק' מקסימום, פרקי השינה שלה רבים וקצרים והיא פולטת המון.
למרות שאני נהנית מכך, ברור לי שהרגל זה לא תקין ועלי לשנות זאת.
השאלה שלי היא איך אני משנה את ההרגל שיצרתי מבלי לפגוע בה ולגרום לה טראומה או לגרום לה לבכי היסטרי (אני לא מסוגלת לעמוד בבכי שלה)?
בנוסף, איך אני מרגילה אותה לשמור על המוצץ בפה ולא להפיל אותו כל הזמן? מה זאת אומרת לקחת מוצץ לבד (היא עדיין לא מחזיקה אותו)?
תודה מראש,
עדנה


גיל-גולה עונה
עדנה שלום,
נשמע שאכן יצרת הרגל שבשלב הזה בה לתת מענה לריפלוקס ולבעיות הנשימה של ביתך ובעיקר להעניק לה שקט נפשי, עם זאת ברור גם לכך שהרדמה עליך, לאורך לילה שלם, אינו יכול להימשך לזמן ארוך כי לא יתכן שביתך תישן רק עליך ובשלב מסוים היא תצטרך ללמוד לישון במיטה. 
לשאלתך איך אפשר לעשות שינויי מבלי שהוא יגרור בכי?
זה לרב אינו אפשרי וכל תינוק יבכה שיילקח ממנו משהו שהוא רגיל אליו, זו תגובה טבעית ולרב אינה גורמת לטראומה אם במהלך הטמעת המצב את תומכת את הבכי ונותנת לו מענה. גידול תינוקות ומאוחר יותר ילדים והחינוך שאנחנו נקנה להם לרב יגרור בכי.
בכי אינו דבר רע הוא מאפשר לתינוק להתמודד עם קושי, לעבד אותו ומשם לגדול ולהתבגר. הקושי שהבכי יוצר לרב נמצא אצל ההורה ולא אצל התינוק הבוכה, שבשלב הזה זו שפתו ודרכו להביע את עצמו.
לגבי המוצץ, אם היא שומטת את המוצץ זה אומר שהיא אינה רוצה אותו ולכן אין דרך לגרום לה לקחת משהו שהיא אינה רוצה בו. תינוקות נולדים עם ריפלוקס מציצה וכמו שהיא מוצצת את השד היא מסוגלת למצוץ מוצץ. כרגע נראה שאינה חפצה בו. (יתכן שהיא תיקח בשלב מאוחר יותר, כאשר תגמלי אותה מהנקה -כי תינוקות יונקים רבים נוטים לא לקחת מוצץ). לקיחת עצמאית של מ
וצץ אפשר להתחיל ללמד רק מגיל 4-5 חודשים.

ורד שואלת על התעוררויות ליליות ולימוד לקיחת מוצץ
שלום.
הבת שלי בת ארבעה חודשים אוטוטו והשינה על הפנים, של שתינו.
מהיום שנולדה היא מתעוררת לפחות פעמיים לאכול אבל רוב הלילה פשוט נופל המוצץ וזה פשוט קשה.
במשך היום היא נרדמת הרבה, כמעט אחרי כול ארוחה אבל לרב שעה גג חצי שעה.
מה עושים?
דוגמה: אתמול אכלה בתשע ומשכה לראשונה עד 2 בבוקר אבל התעוררה שוב בארבע וכול הזמן קיטרה ...החלפתי לה אבל המשיכה עד שנרדמה עד שש.
חברים ומכרים אומרים שילדם ישנם לילות שלמים ...זה מתסכל, מה עושים?


גיל-גולה עונה
הי ורד,
תינוקות רבים בגיל 4 חודשים עדין לא ישנים לילה שלם זה מאד משתנה מתינוק לתינוק. עם זאת נשמע שביתך תלויה באכילה ע"מ להירדם. ובשלב הראשון עליך לנתק את ההקשר שנוצר בין אוכל לשינה וללמד אותה להירדם באופן עצמאי וללא עזרה (אפשרי מגיל 5 חודשים).
במקביל יש אפשרות מגיל 4 חוד' ללמד תינוק לקחת מוצץ לבד גם בלילה וכדי לעזור לך ללמד את ביתך לקחת מוצץ באופן עצמאי את מוזמנת להירשם לסדנה החינמית שלי ולצפות בשיעור מס. 5. כאשר תלמד לקחת מוצץ לבד היא לא תעיר אותך על מנת להחזיר לה מוצץ.
בנוסף גבשי סדר יום מסודר והקפידי להרדים את ביתך כאשר את מזהה סימני עייפות ככל שתישן טוב יותר במשך היום כך גם שנת היום שלה תשתפר.
בהצלחה!

דרור שואלת על חלון ערות בלילה
שלום.
בני בן ה 9 חודשים נרדם הירדמות עצמית גם ביום וגם בלילה לאחר טקס שינה קבוע.
אך כאשר מתעורר בלילה לא מצליח לחזור לישון לבד. רק באמצעות מגע ולחישות ש
לי. מאז שהפסקתי להניק בגיל חצי שינה החלטתי לא להרגיל לבקבוק בלילה ובאמת הצלחתי, לא מקבל בקבוק לפני השעה חמש בבוקר.
כאשר מתעורר בלילה לוקח לו המון זמן לחזור לישון בין שעה לשעה וחצי. בסוף נרדם על ידי מגע ולחישות .

זה קורה פעם אחת כל לילה ומעבר לזה שנתו רצופה. מה ניתן לעשות על מנת לצמצמם את חלון הערות הזה וכמובן להעלימו לגמרי.
תודה וחג שמח.


גיל-גולה עונה
הי דרור,
נשמע שבנך פיתח תלות בהרדמה ע"י מגע ולחישות ועם הזמן העזרה הזו שאת נותנת בלילה כדי להרדים אותו כבר פחות אפקטיבית ולכן זה לוקח זמן רב כדי שיחזור לישון.
כדי לסגור את חלונות הערות עליך ללמד אותו להירדם בכוחות עצמו גם בהתעוררויות האלה, ממש כמו בראשית הלילה ,מבלי לעזור בכך.
ראשית עליך פחות להתערב בהרדמה רק להרגיע בכי ולתת לו את הזמן להירדם לבד.
יתכן שבמס. לילות ראשונים זה ייקח זמן ארוך אבל את תראי הטבה מידי לילה ולבסוף הוא יפסיק להתעורר.
בהצלחה!

bottom of page