G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

11 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

גל שואלת על איך ללמד הירדמות עצמאית

היי גיל-גולה,

יש לי ילדה בת 4 חודשים, סקרנית מאוד, שמאוד מתקשה לישון בכל שעה...

עד היום היא נרדמה רק על הידיים וברכב ומהיום החלטתי ללמד אותה להירדם לבד אבל אני קצת לא יודעת איך לגשת לעניין.

הלילה העברתי אותה למיטה בחדר נפרד והצלחתי להרדים אותה תוך כדי נדנוד המיטה ללא ידיים...

הבעיה שלי היא שמאוד מאוד קשה לי להרדים אותה במהלך היום...היא מתעוררת אחרי חצי שעה בערך בבכי או לפעמים ללא בכי ופשוט ערנית אבל אני מזהה שהיא עדיין עייפה בעקבות פיהוקים שלה.

אני מתקשה להחזיר אותה לישון אחרי שהיא התעוררה ואני מניחה שהיא מתעוררת בגלל מחזור שינה.

אני מאוד מנסה להקפיד בסדר יום קבוע ועדיין על הידיים יכול לקחת לה בין 20 דקות לשעה להירדם.

אני מותשת וכל היום אני סביב ההרדמות האלו כדי לוודא שהיא לא מגיעה לעייפות יתר.

חשוב לציין שאני מתחילה להרדים אותה ישר כשאני מזהה סימני עייפות אך לרוב היא קמה משינה בעודה עייפה במהלך היום.

בלילה היא ישנה טוב באופן יחסי ואיננה יונקת, אבל יש לילות שהיא מתעוררת ב3 בבוקר ואני לא מצליחה להחזיר אותה לישון ליותר מחצי שעה.

אשמח לדעת איך להתחיל ללמד ילדה סקרנית מאוד להירדם לבד ואיך להפסיק את כדור השלג של העייפות המצטברת שלה.

גיל-גולה עונה

גל שלום,

גיל 4 חודשים הינו גיל מוקדם מדי ע"מ להתחיל ללמד הירדמות עצמאית. הבשלות הפיזיולוגית מגיעה רק בגיל 5 חודשים ויתכן שבגיל הזה היא עדין זקוקה לעזרתך בהרדמות.
עם זאת נשמע שהתחלת בצעדים נכונים ואת יכולה להרדים אותה במיטה משלה עם עזרה פעילה שלך. עליך להיות סבלנית ולתת לה את הזמן להסתגל לשינויי כך שזמן ההרדמה במיטה יתקצר והיא תלמד שישנים רק במיטה.
לגבי שנות היום, שנות קצרות של כ 30 דק מאד אופניים לגיל הזה, זה משתפר עם הזמן וככל שתגדל ותלמד להירדם ללא עזרה כך השנות-יום שלה יתארכו והיא תזדקק לפחות שנות במשך היום. עם זאת הקפידי להרדים במיטתה בחושך ובדרך זהה לזו שאת מרדימה בלילה, הרדימי כל שעה וחצי.
בהצלחה.

לירון שואלת הרדמות עם תלות בהנקה

הבת שלי בת 8 חודשים עם תלות להרדמות בהנקה. כשאני מנסה לנתק אותה מהתלות הזו זה מגיע לצרחות עד כדי הקאה. זה יכול להימשך כ-4 שעות בכי. נורא קשה לנתק את הקשר הזה ולכן מייאוש היא כבר עברה לישון איתי במיטה. זקוקה לעצות איך לעשות את המעבר להירדמות עצמאית ליותר קל. מציינת שמנתקת אותה כשהיא עוד ערנית משכיבה במיטה לוחשת שששש וטופחת קלות, כשהיא צורחת אחרי כמה דקות מרימה מרגיעה ומחזירה שוב, ושוב הסבב מתחיל. זקוקה לעוד טיפים. והאם היא צריכה לאכול בלילה? היא לא אוכלת טוב במשך היום ... יש לה מטפלת חדשה והיא בהסתגלות והיא לא אוכלת אצלה הרבה. היא באחוזון נמוך מבחינת משקל. היא רק יונקת, אין בקבוקים ואין מוצץ. לוקחת אצבע.

גיל-גולה עונה

לירון שלום,

נשמע שאכן לבת שלך תלות מוחלטת בהנקה להרגעה וגם להרדמה. נשמע שניסית לעשות צעדים נכונים כדי לנתק אותה מהנקה כגורם מרדים אבל כנראה שהבכי שבר אותך ובכך חיזק יותר את התלות שלה בהנקה. המעבר שלה למיטה שלך רק העמיק את התלות במקום להתחיל ללמד אותה הירגעות והירדמות כמו שהיא כבר מסוגלת לעשות בגילה.
לרב תינוקות שיונקים הרבה בלילה מורידים מהארוחות ביום וברגע שמורידים את הנקות הלילה, צריכת המזון במשך היום עולה.

תינוק אינו מוותר על אוכל בגלל גמילה מארוחות ליליות ונכון להוריד את האכלות הלילה ולא לחכות שתאכל יותר ביום כדי לגמול אותה מאכילות הלילה.

מכאן שעליך להיות יותר עקבית ונחושה ע"מ ללמד אותה להיגמל מהנקה כגורם מרדים ולהתחיל ללמד אותה הירדמות עצמאית. לצערי אין כאן טיפ. שיגרום לשינוי מידי, רק הבנה והכלה שלך לקושי שלה מהגמילה. כל גמילה היא קשה ואני מציעה לך להיעזר בגורם מקצועי כדי להתמודד עם הקושי שהגמילה יוצרת וע"מ לתת תמיכה וידע כדי להצליח בתהליך.
לשאלתך, בגיל 8 חודשים תינוק ששומר על האחוזון שלו וכאשר אין הנחיה רפואית מפורשת שיש להמשיך בהאכלות לילה, יכול להיגמל מהאכלות לילה ולישון לילה שלם.
בנוסף זה גיל שבו היא יכולה ללמוד הירגעות באופן עצמאי ואצבע מרגיעה ממש כמו מוצץ ונתונה לשליטתה המוחלטת, כך שזו אינה בעיה כלל וכלל.

     שרית שואלת על איך לגמול בהרדמה ממגע

בני בן 6 חודשים נרדם לבד תוך כדי שאני אוחזת בידיו. הבעיה היא שלאחר שהוא נרדם ואני מנסה להוציא את ידי מידו הוא מעיר את עצמו על ידי תזוזת ידיים ושפשוף עיניים בדרך עם הידיים הוא גם מפיל את המוצץ ומתעורר. ניסיתי להמשיך ולאחוז בידו במשך חצי שעה ואפילו שעה אחרי ההרדמות (אמרתי אולי אחרי שיכנס לשינה עמוקה יפסקו התזוזות) אך לצערי הוא עדיין מעיר את עצמו עם הידיים ברגע שאני מרפה מהאחיזה, לכן בלית ברירה הוא ישן איתי במיטה כאשר אני והוא ישנים ואני אוחזת בידו. רציתי לדעת למה זה נובע והאם קיים פתרון לבעיה?

גיל-גולה עונה

שלום שרית,

ראשית עם בנך נרדם תוך כדי שאת אוחזת בידו אזי יש כאן תלות במגע בינכם וזו אינה הרדמה עצמאית. זו לרב הבעיה כשיש תלות בהרדמה. בנך מבין שלאחר הוא נרדם היד שלך נעלמת וזה גורם לו להיות בדריכות ולכן הוא לא שוקע לשינה עמוקה אלא מעיר את עצמו.

כדי לפתור את הבעיה עליך ללמד את בנך להירדם ללא תלות בגורם חיצוני כלומר ללא מגע ואחיזת ידיך וכמובן ללא נוכחות שלך לידו אם ליד מיטתו. רק בדרך הזו הוא ידע להיות רגוע ולהירדם מבלי להיות דרוך ובציפייה לבדוק כל הזמן האם את שם והאם את מרפה מהמגע ונעלמת לו. אם את מתקשה להבין כיצד ללמד אותו הירדמות עצמאית , מומלץ להיעזר בעזרה מקצועית של יועצת שינה.

 יסמין שואלת על הדרך ללמד הירדמות עצמאית

שלום גילה,

בני בן שנה. מגיל 5 חודשים לימדתי הרדמה עצמית על ידי יציאה מהחדר וכניסה להרגיע כאשר היה זקוק לכך עד שלבסוף היה נרדם. מגיל 8 חודשים לא הצליח יותר להירדם כך ועזר לו שאשב עמו ואלטף אותו כדי להירגע ואז היה נרדם. כיום שיטה זו כבר לא עוזרת. החלטתי שאני רוצה להוריד בגורמי התלות בי וניסיתי להוריד את מינון הנוכחות שלי ואף לצאת מהחדר ולתת לו לבד אך הוא מאוד אנרגטי, ישר נעמד וצוחק או יושב ומשחק עם עצמו. כל כמה דקות אני נכנסת, מרגיעה, משכיבה מכסה ויוצאת אך שוב נעמד וצוחק עם עצמו. תהליך כזה יכול לקחת שעה, שעה וחצי עד שאני מחליטה שאני שמה לזה סוף נכנסת ויושבת לידו ומלטפת ושרה לפחות חצי שעה עד שהוא נרדם. כיצד אני מלמדת אותו להירדם לבד? אציין כי עדין ישן שנת אחר צהרים (17-18) ואני מכניסה אותו למיטה בערך בשמונה. איני מצליחה להוריד לו את שנת האחר צהרים משום שהוא מקטר מאוד ומבקש אותה. האם עלי להרדים לשנת הלילה מוקדם יותר ולנסות לוותר עליה? תודה

גיל-גולה עונה

יסמין שלום,

קודם כל חשוב להבין מדוע נוצרה רגרסיה בגיל 8 חודשים. תינוק שיודע להירדם לבד לרב אינו מאבד את יכולת הזו אלא אם כן נוצרו הרגלים חדשים פחות טובים.

כדי לחזור וללמד אותו הירדמות עצמאית עליך להתחיל להוריד בהדרגה את גורמי התלות וללמד אותו להירדם בלעדיהם. בשלב הראשון צמצמי את העזרה של הליטופים ולמדי אותו להירדם ללא מגע ולאחר מכן צמצמי את נוכחותך בחדר בהדרגה ע"י התרחקות מהמיטה עד לשלב בו את מכניסה למיטה ויוצאת מהחדר ונכנסת רק אם יש צורך להרגיע מבלי להישאר מעבר לכך.

שנת אחר הצהרים שמתחילה בשעה 17:00 לרב עשויה לשבש את הרדמת הערב ולכן חשוב לבדוק כמה ישן בשנות היום האחרות.
שנת אחה"צ לא צריכה להתחיל מאוחר יותר מהשעה 16:00-16:30 ולארוך לא יותר מ30-45 דק. 

במצב הזה אכן כדאי לבדוק האם אפשר להקדים את שנת אחה"צ או לוותר עליה ולהקדים את שעת ההרדמה לשנת לילה.

בהצלחה

 איציק שואל על התעוררויות לשם אכילה

היי.

הבן שלי בגיל חודש וחצי, הוא במשקל של 5 קילו ויחסית גבוה לגילו 54+. הבעיה שלי קשורה לתזונה, הוא מקבל נוטרילון, במינון של 120 במרווחי זמן של בין 3.5 ל 4 שעות. הבעיה שלפעמים גם אחרי סיום של 120 הוא עדיין מראה סימני רעב עם הידיים בפה, וגם דורש לאכול לאחר מרווחי זמן קצרים של שעתיים וחצי. כמובן זה גורם לו להיות ער

בלילות ובעיות שינה. מה ניתן לעשות בנושא הכמות ובתכיפות, תודה, איציק

גיל-גולה עונה

היי איציק,

שאלתך מתייחסת לענייני תזונה ואיני מומחית בתזונת תינוקות. למיטב ידעתי בגילאים האלה נהוג להאכיל לפי דרישה וגם מרווחי זמן של שעתיים וחצי הם בסדר גמור אבל כמובן תוכלו להתייעץ עם רופא הילדים או אחות טיפת חלב.
כמו כן בגיל הזה אנחנו עדין לא מגדירים התעוררויות לאוכל כבעיות שינה.

אינה שואלת על התעוררות בוקר מוקדמת
,שלום

בתי נעמה בת 8 חודשים. בדרך כלל הולכת לישון בסביבות 18:30-19, ומתעוררת פעמיים לאכול בסביבות 12 בלילה ו3 בלילה. האמת אין זמנים קבועים אבל תמיד פעמיים. מתעוררת סופית ב6 בבוקר ולפעמים אינה רעבה ורוצה כבר להתחיל את היום. בזמן אחרון מתעוררת פעם אחד בסביבות 23 ופעם שניה ב5 בבוקר. אוכלת ואינה נרדמת. מבחינתי 5  השעה בבוקר זה עדין אינו זמן להתחיל את היום. מה ניתן לעשות? שלפחות תתעורר ב6:00, אידיאלי זה 7:00 אבל אני מסכימה גם ל

6:00

גיל-גולה עונה

היי אינה,

התעוררות מוקדמת בבוקר היא בעיה נפוצה של הורים רבים. עם זאת יש לבדוק כמה את מס. השעות שביתך ישנה ביממה ולראות אם היא ישנה מספיק לגילה לעתים התעוררות מוקדמת מעידה על עייפות יתר ועל מחסור בשעות שינה ויש לטפל בבעיה ע"י בדיקת סימני עייפות והרדמות לשנות יום ולילה בהתאם. נקודה נוספת היא לבדוק אם בגילה יש עדין צורך בשתי האכלות ליליות אם בכלל. אם היא עולה במשקל יפה ואוכלת מוצקים במשך היום אז יש מקום לשקול גמילה מהאכלות הלילה.
בכדי לטפל בהתעוררות המוקדמת את יכולה להיעזר במאמר הבא המטפל בבעיה: מדוע ילדים מתעוררים מוקדם בבוקר.
אם את זקוקה להדרכה מקצועית מוזמנת ליצור איתי קשר

 נועה שואלת על שנות יום קצרות
בני בן 9 חודשים תמיד קם אחרי מחזור שינה אחד בצהריים. איך אפשר להאריך לו את השינה הזו.

גיל-גולה עונה

היי נועה,

אני אענה על שאלתך בשני חלקים: ראשית שנת צהרים של שעה בגיל הזה היא בהחלט מספקת כמובן כפוף לכך שהוא ישן ביממה לפחות 14 שעות.

עם זאת הארכת שינה ניתן לעשות ע"י החזרה שלו לישון ברגע שמתעורר, יש למור על חדר חשוך ללא דיבורים ומבלי להוציא אותו מהחדר. אם את מחליטה להרדים שוב יש לעשות זאת עד שנרדם בלי להישבר כי הוצאתן מהחדר מבלי שיירדם וישן לפחות חצי שעה ילמד אותו שאם לא נרדמים יוצאים מהחדר ורב הסיכויים שהניסיון לא יצליח. ככל שתצליחי פעמים רבות יותר לעשות זאת כך גופו יתרגל לישון לתקופת וארוכה יותר והוא לא יתעורר לאחר שעה.

בהצלחה!

רינת שואלת על השפעת ריפלקס מורו על ההרדמה

תינוק בן 6 שבועות, מספר דקות לאחר שנרדם מזיז את הידיים ממש חזק ומתעורר מזה... אי אפשר לעשות לו עיטוף כי הוא אוהב את הידיים ליד הפנים וזה מעצבן אותו... למה זה קורה ואיך ניתן לעזור?

גיל-גולה עונה

היי רינת,

התופעה שאת מתארת היא רפלקס מוֹרוֹ (Moro)

תינוקות נולדים עם מגוון של רפלקסים (המכונים "תגובות ראשוניות"). חלקם מופיעים ממש עם הלידה, ונעלמים לאחר מספר חודשים, ואחרים מופיעים בגיל מאוחר יותר. לכל אחד מהרפלקסים יש השפעה על התינוק ויש חשיבות להתנהגות שלנו כהורים ביחס אליהם.

הרפלקס הבולט ביותר עם לידה הוא רפלקס מורו, המכונה רפלקס הבהלה. הרפלקס הזה מתבטא בכך שהתינוק פורש ידיים ורגליים ומתכווץ כולו כתגובה לבהלה, לרעשים פתאומיים, לכאב פתאומי, לתחושת נפילה ועוד. הוא מופיע בלידה ולרוב נעלם בסביבות גיל שלושה-ארבעה חודשים, אך שרידים של הרפלקס יימצאו גם בגיל שמונה חודשים.תגובת הרפלקס מתרחשת בעיקר כאשר התינוק שכוב על הגב, פתוח אל העולם וחשוף לכל גירוי. הרבה פעמים תלווה הבהלה בבכי רם בעיקר בתחילת הדרך.

אכן ההמלצה לצימצום השפעת הרפלקס על התעוררות התינוק ע"י שימוש בטכניקת עיטוף התינוק או שימוש בשמיכת עיטוף.
חשוב להבין שהיפלקס עובר מעצמו לקראת 3-4 חודשים עד אז את יכולה להימנע מתנועות חדות ורעשים חזקים כדי למנוע את הבהלה שגוררת את הפעלת הריפלקס.

עולא שואלת שאלה נוספת על הרדמה עצמאית

תודה רבה לך,

יש לי עוד שאלה ברשותך: איך אני יכולה ללמד אותה להירדם לבד בלי העזרה שלי.

היא נרדמת רק תוך כדי נענוע על הידיים וזה מאוד מעייף.

גיל-גולה עונה

כדי ללמד הירדמות עצמאית צריך לעשות זאת באופן מדורג כל כמה ימים להוריד מעט עזרה לחכות שתתרגל למצב החדש ואז לצמצם שוב את העזרה כדי תגיעו לבסוף למצב שתישן במיטה שלה לבד.
יש לקחת בחשבון שהשינויים עלולים לגרור לבכי ולכן חשוב בכל שלב להרים ולהרגיע ולא להשאיר אותה בוכה במיטה ללא מענה. אבל עם זאת להישבר מהבכי ולחזור להרדים שוב על הידיים. השינוי דורש עקביות רבה ונחישות כל פעם שנשברים וחוזרים להרגלים הישנים זה עלול להביא להחמרה במצב ובעיקר בבכי. כי במצבים בהם לא נוהים בצורה אחידה נוצר בלבול שגורר לרב יותר בכי והתעקשות.
במצבים כאלה אני ממליצה להיעזר באשת מקצוע שלווה את התהליך ואתכם כדי להגיע לתוצאה הרצויה.
בהצלחה!!

עולא שואלת על התעוררויות לילה

שלום לך יש לי תינוקת בת 8 חודשים היא ישנה כמעט כל הלילה אבל מתעוררת מס. פעמים במשך הלילה כאילו משהו לא נעים לה. מה זה אומר?

גיל-גולה עונה

היי עולא,

התעוררויות במשך השינה בלילה היא טבעית מתרחשת לרב בסיום מחזורי השינה. היא קורית לכולם. הבעיה מתחילה כאשר התינוק לא יודע להחזיר את עצמו לישון באופן עצמאי כי הוא מקבל עזרה להירדמות כמו תוך כדי אכילת בקבוק, או בעזרת נענוע על הידיים או בעגלה או בכל דרך אחרת ואז הוא נזקק לעזרה הזו בכל התעוררות כזו בלילה. כדי שבתך תפסיק להתעורר בלילה עליך ללמדה להירדם לבד וללא עזרה ואז לנעשה בכל יקיצה טבעי ת כזו במשך השינה היא תחזור לישון לבד. ואת אפילו לא תרגישי שהתעוררה.

bottom of page