G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

5 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

זויה שואלת על קשיי הירדמות
שלום רב
בני בן  4 חודשים, מזה שבועיים מתקשה הירדם לבד. כל הירדמות שלו כרוכה בבכי רב שבמהרה הופך לצרחות , חשוב לציין כי פעם היה נרדם לבד ללא בעיה.
קראתי שיש לגלות סימני עייפות אצל הילד ולהתחיל בתהליך ההרדמה וכך אנו עושים.
ביום, אני לוקחת את הצעצועים מניחה לו את הטיטול טטרה (לא לוקח מוצץ).
אך יכול לעבור גם שעתיים שלוש שהוא ערני מאז שהוא קם.
במשך הזמן הזה הוא רוטן ומנסה להירדם לבד אך כשכבר עובר הרבה זמן והוא נורא עייף הוא מתחיל לצרוח ואז הדבר היחיד שמרגיע אותו, וגם לא באופן מידי, זה נענוע חזק של המיטה או עריסה.
לאחרונה גם בטיול בחוץ הוא נורא ערני ומשמיע קולות התלהבות וכשנהיה עייף מתחיל לבכות ומתקשה להירדם ולמרות תנועת העגלה הוא בוכה בכי היסטרי עד שאני עוצרת ומנענעת במהרה את העגלה במקום.
מלחיץ אותי גם שזה לא יטלטל אותו..
כך קורה בכל הירדמות ביום ובלילה
אשמח לקבל את חוות דעתך :)


גיל-גולה עונה
הי זויה,
את חווה עם בנך את משבר 4 חודשים. המשבר מאופיין בקושי להירדם שנובע בעיקר מפרץ גדילה (ראי תשובתי להילה בהמשך).
נשמע שלמרות שאת מנסה להבין מתי בניך עייף את מפספסת את סימני העייפות הראשונים וכאשר את מנסה להרדים אותו הוא כבר נמצא בעייפות יתר שמקשה עליו את ההירדמות וגוררת בכי וצרחות.
בשלב ראשון נסי ליזום שינה כל כשעתיים לערך ובכך למנוע הגעה לעייפות יתר.
אם את חוששת שהנענוע ששל המיטה והעגלה שאת נותנת כדי לעזור להרדים חזקים מדי ועלולים להוות בעיה נסי למצוא דרך אחרת ע"מ לעזור להרדים ניתן ללטף, לטפוח ללחוש ששש וגם להניח את היד במגע עמוק.
בהצלחה.

אליסיה שואלת על שינויי בהרגלי השינה

שלום, הבן שלי הוא בן כמעט 8 חודשים, עד לפני חודש חודשיים לערך הוא היה אוכל מסודר ובלילה כשהיה עייף הייתי מניחה אותו במיטה והיה נרדם לבד עם מובייל. בתקופה האחרונה הוא לא מוכן לאכול לפני השינה לדוגמא-היה יום מסוים שהוא אכל דייסה בשעה 13:30 וב3 אכל מעדן וכשהגיע השעה 20:00 והילד היה אחרי מקלחת הכנתי לו בקבוק ולא היה מוכן לאכול . וככה כבר כמה ימים... היום כבר תקופה שהוא נרדם רק כאשר אני מרדימה אותו עלי בידיים, כי כשאני מניחה אותן במיטה לישון הוא ממש צורח והיסטרי. אני רוצה לדעת מה אפשר לעשות כדי לשנות את זה??

גיל-גולה עונה

אליסיה שלום,
ראשית אני הייתי בודקת למה בנך מסרב לאכול. זה נשמע משהו שמחייב ברור ובדיקה והייתי פונה לרופא הילדים או אחות טיפת חלב.
בהקשר לשינה נשמע שבנך היה רגיל להירדם עם הבקבוק כגורם עזר, היות שהיום הוא מסרב לאכול בקבוק אז נתת עזרה אחרת להרדמה וזאת  הרדמה על הידיים.
היות שבניך אינו יודע להירדם באופן עצמאי וללא עזרה ברגע שאת מניחה במיטה זה גורר בכי והיסטריה וזה צפוי .
כדי לשנות זאת את צריכה באופן מדורג לנתק אותו מהרדמה על הידיים וידודו עם המיטה שלו ולאט לאט ללמד אותו להירדם באופן עצמאי.
דאגי להשכיב במיטה לאחר טקס שינה כשהוא רגוע ואם הוא בוכה הרימי להרגיע חזרי על הפעולה ככל שיידרש עד שילמד להירדם במיטתו.
בהצלחה!!!

 

מריאנה שואלת החלפת הרדמות עם גורם תלות בהרדמה עצמאית
שלום :)
ביתי היא בת חמישה חודשים , והיא ביתנו הראשונה.
הילדה נרדמת אך ורק על כדור פיזיו ובמהלך היום היא ישנה בעיקר על הידיים, אם שמים אותה במיטה היא ישנה גג למשך חצי שעה.
בלילה הא ישנה במיטה שלה , הייתה תקופה שהייתה ישנה לילה שלם, עכשיו מתעוררת מספר פעמים לרוב להרגעה למשך מספר דק והאכלה אחת . משתדלים להרדימה בשמונה אך הרבה פעמים היא מתנגדת להירדמות....ואני כבר לא מדברת על הניסיון להירדם לבד.
מה עושים , אנחנו די מיואשים


גיל-גולה עונה
הי מריאנה,
המצב שאת מתארת מצביע על כך שביתך עדין לא למדה להירדם באופן עצמאי והיא זקוקה לעזרה כמו הקפיצות על הכדור או אכילת הבקבוק.
ככל שהתינוק תלוי יותר בעזרה ע"מ להירדם כך האפקטיביות של העזרה יורדת עם הזמן מה שמאריך את ההרדמות ,מגדיל את מס. ההתעוררויות ואף לעיתים גורר התנגדות לשינה .כדי לפתור את הקושי וכדי להגיע ללילות של שינה וכן הארכת שנות היום עליך לנתק את גורמי התלות ולהתחיל ללמד את ביתך להירדם במיטה שלה .בתחילה החליפי את ההרדמה על הידיים תוך כדי קפיצות בהרדמה במיטה עם מעט עזרה וליטופים ועם הזמן צמצמי את העזרה כדי שתלמד להירדם בכוחות עצמה וללא עזרתכם.
בהצלחה!

יוליה שואלת איך מלמדים הרדמה עצמאית
שלום,
בתי בת 10 חודשים. מאז גיל 3 חודשים ישנה במיטה בחדר נפרד. לא היו בעיות שינה אף פעם. תמיד ישנה מ20:00 בערב עד 8:00 - 9:00 בבוקר. היום היא ישנה שני פרקי זמן ביום, פעם אחד בסביבות 10:30 עד 11:30 בערך ופעם נוספת בסביבות 15:00 עד 16:00. במיטה שלה היא יכולה לישון שעה ויותר, בטיול היא ישנה בעגלה רק חצי שעה בלבד.
הבעיה או לא בעיה היא שהיא חייבת שאני אעמוד לידה עד שהיא נרדמת. גם ביום וגם בערב. אם אני יוצאת לפני שהיא נרדמה היא ממש בוכה עד היסטריה.
השאלה האם לתת לה את זה. במהלך הלילה היא לא מתעוררת בדרך כלל. וגם אם כן אז פעם אחד בערך בשעה 22:00 ומספיק לי לעמוד לידה 5 דקות והיא נרדמת שוב. אם זה תלות. מה צריך לעשות נכון על מנת שיהיה אפשר לשים אותה במיטה ולצאת מהחדר? המון תודה וסליחה על האורך.


גיל-גולה עונה
הי יוליה,
זו אכן תלות וגם אם עכשיו זה לוקח לה זמן קצר להירדם בדר"כ עם הזמן האפקטיביות של העזרה יורדת ועם הזמן, זמן ההרדמה מתארך גם  אם אין שינוי ביתר  ההרדמה.
לכן כדי לקדם את ההירדמות העצמאית של ביתך עליך לצמצם בהדרגה את הנוכחות שלך בחדר.
מידי כמה ימים התרחקי מעט מהמיטה עד שתגיעי לעמוד ליד הדלת. לאחר מכן ולאחר שאת רואה כי ביתך מחפשת אותך פחות ופחות צאי מהחדר וחזרי רק במקרה של בכי ע"מ להרגיע.
בהצלחה!!!

דנה שואלת איך ללמד הירדמות עצמאית
שלום!
הקטנה שלי בת חמישה וחצי חודשים, נרדמת במיטה על הבטן באמצעות טפיחות קלות ולחישות.
לפעמים מתנגדת לשינה אך לבסוף נרגעת. היא נרדמת בדרך כלל בין 19:00-20:00 בערב.
האם השיטה הזו מתאימה לגיל הזה?
איך אפשר ללמד אותה להירדם לבד בדרך שבה אני נוהגת היום?? בלילה כשמתעוררת היא לוקחת מוצץ בעזרתי וחוזרת לישון.
תודה רבה!!
שירי

גיל-גולה עונה
הי דנה,
זו בהחלט שיטה שמתאימה לגיל של ביתך עם זאת אם לעיתים ישנה התנגדות לשינה זה אומר שאת מעט מפספסת ומכניסה אותה לישון מאוחר מדי והיא נמצאת בעיפות יתר.
כדי ללמד אותה להירדם לבד צמצמי את העזרה של המגע והטפיחות לאט לאט ולאחר מכן כשתלמד שליון ללא עזרתך  צמצמי את הנוכחות שלך בחדר עד שתלמד להירדם לבד.
בהצלחה!!

חן שואלת על שיטת הרם הורד
שלום, ביתי תהיה בת 4 חודשים בעוד כשבוע, והחלטתי לנסות עליה את שיטת "הרם הורד" על מנת ללמד אותה להירדם לבד (משומה באופן פתאומי מתקשה מאוד להירדם אפילו על הידיים).
אני מנסה ליישם את השיטה כבר 5 ימים, לרבות שינה ביום, ואני מרגישה שזה לא מתקדם- לעיתים נרדמת כעבור 40 דקות , חצי שעה, או רבע שעה- ואילו היום (היום החמישי) נתקלתי בקושי מיוחד, לקח לי שעה שלמה להרדים אותה.... מתי אני אמורה לראות תוצאות?
יתכן והיא חווה פשוט רגרסיה? מתי הרגרסיה צפויה לעבור? האם תעבור מעצמה? אני ממש מתוסכלת זהו תהליך מאוד קשה שדורש טוטליות...
אודה על התייחסותך


גיל-גולה עונה
הי חן, תודה על שאלתך.
את חווה עכשיו עם ביתך את משבר ה4 חודשים. זה משבר אופייני לגיל והסבר מפורט על המשבר וסיבותיו תוכלי לקרוא בתשובתי לשאלתה של הילה בהמשך.
לגבי שיטת ההרם הורד, מניסיוני השיטה עוזרת ומביאה לקיצור זמן ההרדמה תוך כ 3 ימים לכל היותר ,אבל את השימוש בשיטה יש לשלב עם אמצעים להרגעה , בכדי שביתך תלמד לישון במיטה אם זאת יש לבחון עוד גורמים כמו שעות ההרדמה , תנאי ההרדמה וכו...
שילוב נכון של כל הגורמים עשויים לקדם את השינה של ביתך וללמדה לישון במיטה.

 נגה שואלת על לימוד לקיחת מוצץ באופן עצמאי
שלום
בני בן 7 חודשים נירדם במיטה שלו לשנות יום ולילה כאשר אני מניחה לו מוצץ ביד או ליד הפה שלו ואז הוא תופס אותו ומכניס אותו לפה ונירדם הוא ישן לילה רצוף ומתעורר פעם אחת לינוק הוא לא אוכל מוצקים.
אני רוצה ללמד אותו לקחת את המוצץ לבד אבל לא כל כך יודעת מאיפה להתחיל?
כרגע אני מניחה אותו במיטה אחרי טקס שינה על הבטן הוא מתחיל לסובב את הראש מצד לצד אם אני אשים לו מוצץ בפה הוא ייקח אותו ויירגע אם אני יניח לו את המוצץ ביד הוא יכניס אותו עצמאית אבל אם אני יניח את המוצץ ליד הראש שלו וינסה לכוון אותו לקחת הוא מתרגז. לפעמים אם אני מניחה את המוצץ ממש ליד הפה שלו שהוא ירגיש אותו הוא ישלח יד ויכניס אתו לפה יירגע ויירדם. אז איך אני ממשיכה מפה שלא תיווצר לו תלות
תודה
חג שמח
נגה


גיל-גולה עונה
הי נגה ,
כדי ללמד את בינך לקחת מוצץ לבד את צריכה להתחיל את התהליך הלימוד במשך היום ואז להתקדם ולעשות אותו דבר גם בלילה.
צעד ראשון זה להפסיק לתת לו  מוצץ לפה, אלא להושיט לו ליד כדי שייקח ויכניס לפה לבד.
כשאת רואה שהוא רכש  את המיומנות ויודע  לעשות את הפעולה ביום, אז כשאת מכניסה אותו למיטה הושיטי לו ליד שייקח ויכניס לפה ועשי זאת בכל פעם שהוא מתעורר בלילה למוצץ.
לאחר מכן מתקדמים  עוד שלב אותו גם מתרגלים ביום והוא הצבעה על המוצץ ובכך הוא לומד  לקחת אותו לבד מהמשטח ולאחר שלמד לעשות זאת עוברים לעשות זאת בערב ובלילה לבסוף מתעלמים מהמוצץ....
בהצלחה.

רינת שואלת גורמי תלות בהרדמות ולימוד הרדמה עצמאית
היי לך.
אני אימא צעירה לתינוק בן 10 חודשים. פעלתן במיוחד פיקח וחייכן.
יש לו סדר יום קבוע ארוחות וזמני שינה. ואינו קם לאכול בלילה. בחודש  האחרון נתקלתי בשתי בעיות:
1.  חרדת נטישה חמורה בהירדמות במיטה בלילה. הוא צורח כשאני יוצאת מהחדר וכשאני יושבת לידו נעמד וחושב שזה זמן משחק. לבסוף אני יוצאת ונכנסת עד שהוא מתעייף ונרדם עם ליטוף ושמיכה. ואז מתחילות התעוררויות כל שעה וחצי בלילה שלא נגמרות עד שאני ניגשת ללטף ולהרגיע.
2. בעיה נוספת במהלך היום הוא נרדם בעגלה. לא חשבתי שזו בעיה כל עוד בלילה הוא במיטה אבל צצה בעיה חדשה כי בקרוב הוא אמור להיכנס למעון ונאמר לי שעליו ללמוד להירדם לבד במזרון במהלך היום. מצד אחד אמרו לי שעד גיל שנה זה צורך ולא פינוק מצד שני אני מפחדת שבגיל שנה זה יהיה מאוחר מדי...אני בלחץ ובחששות מה יהיה עם כניסתו למעון ואיך לעזור לו ללמוד לישון לבד? לתת לו לבכות?..
ובמהלך היום הוא לא מצליח במיטה ובעגלה מתנתק מכל הגירויים ונרדם בשנייה. מה לעשות?.. לעצתך אודה . אימא חדשה   


גיל-גולה עונה
הי לך רינת, אימא חדשה,
לגבי הבעיה הראשונה שהעלית, השאלה היא האם את נתקלת בתופעות דומות של חרדת נטישה גם בחלקים אחרים של היום מלבד בהרדמות?
אם כן, אז בנך אכן חווה תופעה טבעית של חרדת נטישה שאופיינית לגיל ושנגרמת מכך שהוא גדל ומזהה את האנשים המטפלים בו וכל עזיבה שלהם יוצרת חרדה שהם נעלמים .
כדי לטפל בתופעה ניתן לעשות פעולות כמו משחקי קוקו במשך היום או להמשיך לדבר אתו גם כשאת מתרחקת ממנו כדי שיבין שאת לא נעלמת לו. אם התופעה מתרחשת רק בלילה לפני השינה אז זו אינה חרדת נטישה אלא בכי שנובע מחוסר יכולת שלו להירדם באופן עצמאי והוא זקוק לנוכחותך בחדר ע"מ להירדם.
הדברים מתקשרים לבעיה השנייה שהעלית והיא ההרדמה היומית בעגלה, האם בזמן ההרדמה בעגלה את נוהגת לנדנד אותה? האם העגלה תמיד נמצאת לידך בזמן ההרדמה?  אם כן זה אומר שבנך תלוי במס. גורמים ע"מ להירדם: בנענוע ובנוכחות והוא דורש זאת גם בלילה.
לגבי הכניסה למעון האם הדרישה ללמד אותו לישון באה מצוות המעון או אלה דברים שאת שומעת מסביב?
הרבה ילדים לומדים עם הכניסה למעון לאחר תקופת הסתגלות, לעשות את מה שהם רואים מסביבם.
כמובן שגם פעולות שאת תעשי ללמד את בנך לישון ללא עזרה יסיעו לכך ולשינה שלו בכל שעות היום והלילה.
לגבי המשפט שמדבר על צורך ולא על פינוק, זה אינו מתיחס לשינה אלא למתן מגע קירבה והרמה על הידיים בזמן העיירות.
מגיל 5 חודשים תינוקות מסוגלים להירדם בכוחות עצמם ואם  גיל חולף והם אינם רוכשים את המיומנות הזו אז יש ללמדם  וזאת ע"י ניתוק גורמי התלות.
בהצלחה.

הילה שואלת משבר 4 חודשים והרדמה עצמאית

אהלן, ראיתי את האופציה לשלוח שאלות אז מרשה לעצמי -תודה.
דן בן 4 חודשים. הנקה מלאה. עוד מעט אשלב בקבוק כשאחזור לעבוד. עד לא מזמן ישן רצוף עד 5-6 בבוקר (מ 7-8 בלילה) ובשבועיים האחרונים החל לקום ב 4 ועכשיו ב3 יונק וחוזר לישון במיטה שלו כאשר אני מנדנדת את המיטה כדי שיירדם.
ככה גם בהרדמה אחרי הטקס שינה. מנדנדת ונרדם וגם ביום הוא ישן באמבטיה בעגלה כי יש 2 קומות. מנדנדת ונרדם אבל מתעורר כל 5 - עד 20 דקות, וגם לאחרונה מלווה בצרחות שלא רוצה לישון למרות שאני רואה בעיניים שלו שהוא עייף...
סה"כ ישן כשעתיים בבוקר. שעתיים בצהרים ולפעמים מצליח לי גם כחצי שעה על הציצי לפני המקלחת כדי שלא יגע גמור.
שאלתי האם לזרום עם משבר גיל ה 4 ורק בגיל 5 חודשים להתחיל ללמד אותו הרדמות עצמית? או לשנות כבר עכשיו משהו? ואיך מלמדים הרדמות עצמית?
תודה! ושבת שלום

גיל-גולה עונה

הי הילה,
ראשית איני יודעת מה כוונתך בלזרום עם משבר הארבע חודשים .סביב גיל ארבעה חודשים מתקיימת אצל התינוק התפתחות מוטורית, קוגניטיבית ותקשורתית מוגברת. התינוק מגלה את העולם הוא ער לזמנים יותר ארוכים , מגלה את הקשר שבין פעולה ותוצאה,   מכיר את הוריו  ומושיט ידיו לחפצים ואף אוחז בהם, מגלה עניין רב בכל מה שסביבו .ביחד עם הגדלת מרווח השעות בין הארוחות וההסתגלות לכך, קיבלנו תינוק שמתחיל לבחון את הסביבה וגם את צרכיו ורצונותיו בלילות ובימים, מה שדורש ממנו אנרגיה מרובה - שמוצאת שחרור בזמן שבו אמורים לישון, וכן התלהבות טבעית מההתפתחות שמקשה עליו לשחרר ולהירדם.
הנה כמה טיפים שיעזרו לך ולדן לעבור את המשבר :

  • הפחיתי גירויים מסביבו כדי לא להציף אותו ולהקשות עליו להירגע ולהירדם.

  • השתיתי סדר יום.

  • השכיבי בזמן היום בלילה. זהי את העייפות והשכיבי מידית לישון ובערב הרדימי לא יאוחר משעה 20:00 .הקפידי על הרדמה במיטה ובחדר חשוך גם ביום מה שעוזר להפרת הורמון השינה.

  • הימנעי מהאכלות לילה שלא היו עד עכשיו.

הירדמות עצמאית היא ניתוק העזרה שאת נותנת כדי להירדם ,כלומר עליך ללמד אותו להירדם  ללא: נענוע העגלה, על הידיים או תוך כדי אכילה. יש ללמד אותו להירדם במיטה כאשר את מתחילה לזהות את העייפות שלו  ובחדר חשוך. בערב יש להקפיד על טקס שינה שגרתי וקבוע כדי שיבין שעכשיו הגיע זמן לשנת לילה ארוכה. בהצלחה!!!

מיכל שואלת על השינה של ביתה בת ה 3.5 חודשים
שלום..
ביתי בת 3 חודשים וחצי
נולדה בשבוע 36 להריון קשה ולידה קשה וארוכה במשקל 2500..
אוכלת רק הנקה מלאה (ניסיונות לתחליפי חלב נגמרו באינסוף שעות הקאה ובאשפוז להשגחה. ניתן לה סימילאק ונוטרילון פרטי ג׳וניור)
נכון להיום אני מקפידה על טקס שינה של מקלחת אוכל ואז נרדמת מעשר בלילה תוך כדי הנקה ואני מעבירה למיטה שלה וישנה עד 4/5 לפנות בוקר.. ההנקה של ההרדמות ארוכה בדרך כלל 45 דקות (סביב זה) ובהפסקות עד שנרדמת חזק.. כשמתעוררת לפנות בוקר אני מאכילה אותה ושוב היא שוקעת בשינה..
האם זה נורמלי? להמשיך להאכיל אותה כשמתעוררת בבכי לפנות בוקר? האם ישנה מספיק שעות? האם הטקס שינה שלי תקין? יש לציין שעולה יפה במשקל.


גיל-גולה שואלת
היי מיכל,
ביתך הגיע כבר לגיל שבו אפשר להתחיל להשתית הרגלי שינה טובים.
השלב הראשון בהשתת הרגלי שינה, הוא הנהגת טקס השינה, שעושה הפרדה ברורה בין פעילויות היום לשנת הלילה.
טקס השינה צריך להיות שיגרתי וקבוע ולהתנהל באותה דרך כל יום. טקס השינה משמש כהקדמה להרדמה ורצוי לא להרדים במהלכו .
לפי התיאור שלך בשאלה לא נהוגה הפרדה בין טקס השינה להרדמה ואת נוהגת להרדים את ביתך תוך כדי הנקה, כך שההנקה משמשת כגורם מרדים .זה מצב שאינו רצוי היות שבדרך זו ביתך לא תלמד להירדם ללא הנקה ונוצרת התניה של אוכל-שינה.
תינוקות צריכים ללמוד לישון ללא גורמי עזר. לכן עליך לנתק את ההרדמה מההנקה לדאוג שבטקס השינה היא תינוק על מנת לאכול לפני השינה ולאחר מכן לכבות את האור ולהכניסה למיטתה כדי שתלמד להירדם ולישון בה באופן עצמאי.
הדבר נכון גם להאכלה לפנות בוקר זה הגיוני שבגילה היא תתעורר בשעה הזו לאכול אבל ההנקה לא אמורה לשמש כגורם מרדים. עליה לאכול ולאחר שמסיימת לינוק ובעודה ערה להיכנס למיטה ולהירדם בה מחדש .
תינוק בגילה של ביתך צריכה לישון כ 16-15  שעות שינה ביממה. את יכולה לערוך רישום של שנות היום ושנת הלילה ולבדוק אם היא ישנה מספיק לגילה.

bottom of page