G-D4S2VMBK9Z
top of page
Girl Pointing Up

12 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

הילה שואלת על גמילה מעיטוף

הבן שלי בן 5 שבועות הוא לא מצליח לישון ללא עיטוף הוא מעיר את עצמו עם הידיים על הפנים ובגלל זה אני עוטפת אותו הייתי מאוד רוצה להפסיק עם העיטוף ושהוא יוכל לישון בלעדיו כולם אומרים לי להפסיק לעטוף ולהרגיל אותו לישון בלי לא כל כך יודעת עם זה נכון ואיך לעשות זאת.
אשמח לעזרה.
תודה

גיל-גולה עונה

היי הילה,

תודה על שאלתך.

עיטוף זה אמצעי לעזור לתינוק שרק נולד להרגיש מוגן ועטוף כמו ברחם ונותן מענה לכך שיש תינוקות שרפלקס מורו גורם להנפת הידיים מה שלעיתים מקשה על התינוק לישון. עם זאת יש להשתמש העיטוף לכל היותר ב 3 החודשים הראשונים של התינוק שהם התקופה שהוא זקוק לה ע"מ להסתגל לחיים מחוץ לרחם. בשלב הזה לרב נעלם ריפלקס מורו והתינוק יכול להסתגל להירדמות ללא עיטוף.
ראשית עליך להבין שעם הסרת העיטוף לבנך יהיה תקופת הסתגלות להירדמות ללא העיטוף כך שעליך להבין שזה לא יקרה בבת אחת ואז זקוקה למעט סבלנות כדי לאפשר לשינוי להתרחש.
את יכולה להיעזר ב:
1. בעיסוי לפני השינה כדי להרגיע א הגוף ולמנוע את הנפת הידיים.
2. צמצמי את המרחב שמסביבו עם יצירת קן מסביבו עם מגבת גדולה מגולגלת או נחשוש.

ספיר שואלת על השפעת עייפות יתר 

הבת שלי בת 4 חודשים יש לה סדר יום מקלחת בשעה קבועה אוכל ואז הולכת לישון .

אני שמה אות והיא נרדמת אני לא מרדימה לא בידיים לא בעגלה ולא בנדנודים.

ביומיים האחרונים אני שמה אותה במיטה אחרי מקלחת ואוכל והיא ממש עייפה היא נרדמת לי באמצע האוכל מרוב שהיא עייפה איך שאני מניחה אותה במיטה היא מתחילה לבכות ומתקשה לישון למה?

גיל-גולה עונה

היי ספיר,

תודה על שאלתך.

אם את רואה שביתך עייפה כבר בזמן האכלה וכמעט נרדמת לך זה אומר שאת מרדימה אותה בשעה מאוחרת מדי. בגלל שהיא נכנסת לישון בשעה שבה היא עוברת לעייפות יתר היא מתקשה להירדם וזה מתגבר בגלל שהיא מתחילה להירדם בידיים שלך תוך כדי אכילה והמעבר למיטה מעיר אותה ומקשה עליה לחזור לישון.
הקדימי את שעת ההרדמה וודאי שהיא לא מגיעה למצב שהיא נרדמת בהאכלה אלא נכנסת למיטה כשהיא ערה ובעייפות המתאימה.

בהצלחה!!

לידיה שואלת על גמילה מעיטוף

שלום,

כחלק מטקס השינה אנחנו עוטפים את התינוק בטטרה.

זה מאוד מרגיע אותו ועוזר להירדם.

ככה הוא לא שורט את עצמו באוזניים ולא משתולל עם הידיים והרגליים.

הבעיה התחילה כשהוא למד להתהפך מהגב לבטן. הוא בן חצי שנה.

אני חוששת שזה לא בטיחותי העיטוף הזה. אנחנו משאירים לו יד אחת או שתיהן לא עטופות וטטרה שכבה אחת. עדיין, יש חשש לסכנת חנק.

כיצד ניתן לגמול מעיטוף בטטרה? תודה.

גיל-גולה עונה

היי לידיה,

תודה על שאלתך.

עיטוף היא דרך לעזור לתינוק שנולד להיות בתנאים שדומים לאלה שהיו לא ברחם ובכך להירגע ולהירדם. העיטוף גם עוזר כאשר התינוק מעיר את עצמו בגלל רפלקס מורו
העיטוף מומלץ עד גיל 3 חודשים.
לרב עד גיל 3 חודשים רפלקס מורו נעלם התינוק גדל ומסתגל לתנאים מחוץ לרחם ולאט לאט לומד גם להירגע בעזרת הוריו ומאוחר יותר לומד להרגיע את עצמו.
בכדי שזה יקרה יש לתת לו את התנאים כדי שזה יתפתח והעיטוף בהחלט מפריע לכל התהליכים האלה להתפתח.
אני מציעה שתסירי את העיטוף. את יכולה לעזור לגוף שלו להירגע לפני ההכנסה למיטה ע"י זה שתעשי לו מסג' להרגעה. עם ההכנסה למיטה המשיכי בנתינת מגע להרגעה כמו ליטוף, נענוע טפיחות וכו'.... לימדי מה הכי אפקטיבי עבורו.
לאחר שילמד להירדם במיטה ללא עיטוף ועם עזרתך צמצמי אותה עם הזמן ולמדי אותו להירדם לבד.

בהצלחה.

רנין שואלת על התעוררויות בשנת לילה

הבת שלי כיום היא בת שנתיים ו-3 חודשים.

כבר חודש ימים מתעוררת בלילה מספר פעמים (לפעמים 6 פעמים), לא יודעים את הסיבה מה השינוי הזה.

לפני זה היא הייתה ישנה כל הלילה ופתאום זה השתנה. אשמח לעזרה.

* היא מאז ומתמיד ישנה בחדר שלה באותה מיטה (לא השתנה משהו בחודש האחרון).

* אני בהריון אבל לא יודעת אם זה משפיע עליה ובגלל זה היא מרגישה שיש משהו שונה.

גיל-גולה עונה

היי רנין

תודה על שאלתך.

אני מבינה שלהרגשתך דבר לא השתנה ובכל זאת ישנה נסיגה משמעותית בשינה של הבת שלך. ע"מ לענות לך יש לעשות ברור מקיף וזאת כדי להבין מה עלולה להיות הסיבה לשינוי.
זה בהחלט מצב ידוע שהורים חשים נסיגה בשינה למרות שלהרגשתם לא השתנה דבר, אבל אם ביתך תלויה בגורם כל שהוא ע"מ להירדם אפילו רק נוכחות שלכם בחדר עד שהיא נרדמת זב עלול עם הזמן ליצור התעוררויות בלילה ע"מ לבדוק אם אתם עדין יושבים שם.

אפשרות נוספת להתעוררויות התכופות יכולה להיות נעוצה ברווח שהיא מפיקה מכל התעוררות כזו כמו למשל חיבוק או נשיקה, הוצאה מהמיטה וישיבה עליך עד נרדמת וכו..

אפשרות שלישית בהחלט יכולה להיות נעוצה בעובדה שאת בהיריון מה שעלול לעלות בה חשש לשינוי, בגלל חששות שאולי לך יש לגבי נושאים רבים שמשתנים לאחר כניסה של ילד נוסף למשפחה.

אפרת שואלת על קשיים בהרדמות היום

בת 3 חודשים ישנה מעולה בלילה (לפעמים גם 8 שעות רצוף מתעוררת לאכול וחוזרת לעוד 3 או 4 שעות).
ביום נאבקת ומשתוללת כשמנסה להרדים וגם אחרי שנרדמת מתעוררת אחרי מחזור שינה אחד ולא נרדמת שוב.
אני מזהה סימני עייפות ומתחילה בהרדמה אבל יכולה להרדים במשך שעה שלמה שמלווה בבכי רב ולפעמים גם כשנרגעת היא לא מצליחה לישון ורק זזה מצד לצד. ברור לי שעוד מוקדם לסגל עצמאות בשינה אבל היום הפך להיות ממש קשה. הצילו :)

גיל-גולה עונה

היי אפרת,

ראשית מעולה שהיא ישנה ברציפות בלילה.
השאלה שלך מחדדת בצורה מאד ברורה את הקושי של הרדמות היום הנובע מהשוני בהפרשת הורמון השינה בערב לבין שעות היום. במשך היום ההורמון מופרש בכמות פחותה מאשר בלילה ולכן קשה יותר להרדים לשינה בשעות היום.
מכאן ע"מ לקדם את הרדמות היום הקפידי להרדים כל שעה - שעה וחצי גם את עדין לא מזהה סימני עייפות. יתכן שאת מזהה את הסימנים כשהיא כבר בעייפות יתר ולכן מאד מתקשה להירדם ושנית הקפידי על הרדמה בחדר חשוך, במיטה שלה ולא במקומות אחרים בבית. חושך גם אם הוא מלאכותי עוזר להפרשת ההורמון ובכך להרדמה.
לגבי ההרדמה, נסי לעזור לה בכל דרך ע"מ להירדם: טפיחות, נענועים, יד במגע עמוק על הגב או המהומים .ראי מה הכי יעיל והשתמשי בו.
אם היא ישנה מחזור שינה אחד אל תנסי להחזיר לישון כשהיא מתעוררת, אלא תני לה להיות ערה לשעה שעה וחצי ואז הרדימי שוב.
בהצלחה.

אסף שואל על חרדת נטישה

היי,

רציתי להתייעץ, יש לי ילד בן 7 חודשים, בשבועיים האחרונים אם אין מישהו לידו הוא פשוט ממש מתחיל לבכות בכי מתמשך ומייגע.

ברגע שמישהו מגיע, הוא יירגע שוב.

איך אפשר להיגמל מהתלות הזאת, להגיע למצב שגם אם שניה מישהו לא לידו הוא לא נכנס ישר להיסטריה?

גיל-גולה עונה

היי אסף,

מהתיאור שלך נשמע שהבן שלך הגיע לשלב בו תינוקות מפתחים חרדת נטישה (לעיתים גם חרדת זרים. זה שלב בו הוא גדל ומתפתח ומזהה אתכם ההורים כמטפלים הקבועים שלו אבל במקביל הוא עדין לא פיתח קביעות אובייקט ובכל פעם שאתם נעלמים מטווח הראיה שלו הוא נכנס לחרדה שמה לא תחזרו ולכן מתחיל לבכות.
זה שלב התפתחותי תקין ולא תלות כמו שתיארת.
כדי לצמצם את הקושי שלו חשוב מצד אחד למצוא את האיזון בתגובה שלכם. מצד אחד חשוב לא להתעלם היות והחשש שלו מאד אמיתי ומצד שני לא להגיב בצורה שעלולה לאשש את הפחד והחשש שלו.

החרדה תיעלם ככל שהוא יגדל ולבינתיים אתם יכולים לעזור לו להתגבר על הפחד ע"י משחקי קוקו שמלמדים אותו שגם מה שנעלם מעינייו חוזר וע"י זה שכל פעם שאתם מתרחקים ממנו ויוצאים מטווח ראייתו להמשיך לדבר איתן כך שישמע אתכם ויבין שלא נעלמתם.

בהצלחה!

עופרה שואלת על תלות של הירדמות באחזקת "חלק מאימא"

היי,

יש לי ילדה בת 7 חודשים, היא נרדמת במיטה אבל רק אם היא מחזיקה לי את היד.

ניסיתי לתת לה שמיכי או חפץ מעבר יחד עם היד שלי ואז בהדרגה להישאר רק עם השמיכי אבל היא מסרבת להחזיק את זה יחד עם היד שלי.

מה עליי לעשות

יעל

גיל-גולה עונה

היי יעל,

לפי תיאורך אכן נשמע שיש מספר הקשרי שינה שביתך תלויה בהם ע"מ להירדם: הירדמות בהנקה והירדמות במנשא. הירדמות בלילה יותר קלה היות שבאופן טבעי הגוף מפריש הורמון שינה שעוזר לה להירדם אבל במשך היום ההפרשה קטנה יותר ולכן את נתקלת בקושי בהרדמות. כמו כן הרדמות במקום אחד והעברה לשינה במקום אחר לרב יוצרת בעיה היות שההעברה לעיתים מעירה וגם ההתעוררות במקום אחר מזה שנרדמה בו יוצר בהלה ולרב תינוקות במצב הזה מפתחים קושי להירדמות במיטה כי המיטה נחווית כמקום לא נעים.
על מנת לטפל בבעיה עליך ללמד את ביתך להירדם ולקום במיטה שלה ורצוי ללא גורמי תלות אלא באופן עצמאי. חשוב שחווית ההירדמות שלה במיטה תהייה נעימה.
הרדמה לפי סימני עייפות חשוב, וניסיון להרדים לפני שהיא עייפה בהכרח גם גוררת אחריה חוויה לא נעימה. מפני שכניסה למיטה וניסיון להירדם כשלא עייפים לרב אינה אפשרית וגוררת הרדמות ארוכות וקשות.

לאור בקושי שאת לווה אני מציעה לך להיעזר באשת מקצוע שתלווה איתך את התהליך ותעזור בהכוונה כיצד ללמד את בתך להתיידד עם המיטה ולהירדם בה לבד וללא עזרתך.

יעל שואלת על קושי בהרדמות היום

היי גילה,
בתי בת 6.5 חודשים. מגיל חודש וחצי ישנה לילה שלם ( נרדמת כל לילה עם הנקה לאחר טקס שינה). הבעיה שלנו הינה ביום.

ביום קשה חי מאוד להרדים אותה. אני מרדימה ביום או עם הנקה או עם מנשא ( לאחרונה היא נרדמת יותר מהר במנשא) לאחר שנרדמת במנשא אני מניחה אותה במיטה.

ישנם ימים שיש לה תנומות של 20 דק- 30דק. וישנם ימים שיש לה גם תנומות של שעה וחצי במהלך היום.

כשאני מנסה להרדים במיטה היא מייללת ולעיתים בוכה. או שהיא בועטת בשמיכה ומוציאה מין גל כזה של אגרסיות.

אני לא מצליחה להרדים אותה במיטה. ניסיתי גם לשים אותה במיטה קצת לפני שאני מזהה סימני עייפות אבל זה לא עוזר לי.

לרוב אני מנסה להרדים אותה לאחר שעתיים של ערות. לגבי יציאות מהבית- אין סיכוי שהילדה נרדמת בעגלה. גם אם זה אומר שהיא ערה 4 ואפילו 5 שעות. שזה ממש קשה. אשמח לעצתך.

תודה מראש,

יעל

גיל-גולה עונה

היי יעל,

לפי תיאורך אכן נשמע שיש מספר הקשרי שינה שביתך תלויה בהם ע"מ להירדם: הירדמות בהנקה והירדמות במנשא. הירדמות בלילה יותר קלה היות שבאופן טיבעי הגוף מפריש הורמון שינה שעוזר לה להירדם אבל במשך היום ההפרשה קטנה יותר ולכן את נתקלת בקושי בהרדמות. כמו כן הרדמות במקום אחד והעברה לשינה במקום אחר לרב יוצרת בעיה היות שההעברה לעיתים מעירה וגם ההתעוררות במקום אחר מזה שנרדמה בו יוצר בהלה ולרב תינוקות במצב הזה מפתחים קושי להירדמות במיטה כי המיטה נחווית כמקום לא נעים.
על מנת לטפל בבעיה עליך ללמד את ביתך להירדם ולקום במיטה שלה ורצוי ללא גורמי תלות אלא באופן עצמאי. חשוב שחווית ההירדמות שלה במיטה תהייה נעימה.
הרדמה לפי סימני עייפות חשובה, וניסיון להרדים לפני שהיא עייפה בהכרח גם גוררת אחריה חוויה לא נעימה. מפני שכניסה למיטה וניסיון להירדם כשלא עייפים לרב אינה אפשרית וגוררת הרדמות ארוכות וקשות.

לאור בקושי שאת לווה אני מציעה לך להיעזר באשת מקצוע שתלווה איתך את התהליך ותעזור בהכוונה כיצד ללמד את בתך להתיידד עם המיטה ולהירדם בה לבד וללא עזרתך.

הדר שואלת גמילה מעיטוף ומהרדמה על הידיים

היי!

הקטנה שלי בת 5 וחצי חודשים ורגילה להירדם על הידיים בעמידה עם נענוע ו"שששש" - קיצר מתו"ק (עשתה שיעורי בית ;))

בדרך כלל אנחנו מניחים אותה במיטה ועושים לה עיטוף ולרוב היא ישנה כל הלילה חוץ מהתעוררויות של נפילת מוצץ.

רציתי לדעת איך לגמול מהרדמה על הידיים ולקדם הרדמה עצמאית, איך לגמול מעיטוף ואיך ללמדה להחזיר מוצץ לפה לבד או לחילופין לגמול מהתלות במוצץ לשם הרדמה (מה שאני מקווה שיגרום לכך שתוכל להפסיק להתעורר בין מחזורי שינה בגלל שהמוצץ נפל)?

מקווה שלא הגזמתי תודה רבה!

הדר

גיל-גולה עונה

היי הדר,

אכן נשמע שיש כאן הרבה הקשרי שינה שביתך תלויה בהם ע"מ להירדם ויש לעשות ניתוק מכל הגורמים האלה ע"מ שתוכלי להגיע איתה להרדמה עצמאית.
יש להבין שכל תהליך כדי יוצר סוג של קושי ויש צורך בזמן הסתגלות למצב החדש שלעיתים מלווה בבכי.
זה מצב צפוי ומובן וע"מ שיצליח עלייך לתמוך בקושי ולהכיל אותו ע"י הרגעה עד שמשך הבכי יתקצר והיא תתרגל למצב החדש.
אני הייתי מתחילה מהורדת העיטוף, לדעתי אין צורך בעיטוף מעבר לגיל 3 חודשים, שלב שני להרגיל אותה למיטה שלה כשעדין תרדימי עם עזרה של נענוע או ששש ובלשלב האחרון להוריד את העזרה ולהרדים אותה ללא עזרה ולאט לאט לצמצם גם הנוכחות שלכם בחדר.
זה אכן תהליך ארוך שדורש נחישות ובעיקר עקביות ואני ממליצה לך לשקול ליווי מקצועי כדי שיעזור לך לעבור את המשימה.
לגבי המוצץ ההמלצה היא לא לגמול ממוצץ אלא ללמד אותה למצוא אותו לבד ולקחת בכוחות עצמה. זה תהליך שאפשר להתחיל ללמד כבר מגיל 4 חודשים משלב שבו היא תופסת עצמים ומכניסה לבד לפה.

בהצלחה!

גל שואלת לימוד של הירדמות עצמאית

היי גיל-גולה,

יש לי ילדה בת 4 חודשים, סקרנית מאוד, שמאוד מתקשה לישון בכל שעה...

עד היום היא נרדמה רק על הידיים וברכב ומהיום החלטתי ללמד אותה להירדם לבד אבל אני קצת לא יודעת איך לגשת לעניין.

הלילה העברתי אותה למיטה בחדר נפרד והצלחתי להרדים אותה תוך כדי נדנוד המיטה ללא ידיים...

הבעיה שלי היא שמאוד מאוד קשה לי להרדים אותה במהלך היום...היא מתעוררת אחרי חצי שעה בערך בבכי או לפעמים ללא בכי ופשוט ערנית אבל אני מזהה שהיא עדיין עייפה בעקבות פיהוקים שלה.

אני מתקשה להחזיר אותה לישון אחרי שהיא התעוררה ואני מניחה שהיא מתעוררת בגלל מחזור שינה.

אני מאוד מנסה להקפיד בסדר יום קבוע ועדיין על הידיים יכול לקחת לה בין 20 דקות לשעה להירדם.

אני מותשת וכל היום אני סביב ההרדמות האלו כדי לוודא שהיא לא מגיעה לעייפות יתר.

חשוב לציין שאני מתחילה להרדים אותה ישר כשאני מזהה סימני עייפות אך לרוב היא קמה משינה בעודה עייפה במהלך היום.

בלילה היא ישנה טוב באופן יחסי ואיננה יונקת, אבל יש לילות שהיא מתעוררת ב3 בבוקר ואני לא מצליחה להחזיר אותה לישון ליותר מחצי שעה.

אשמח לדעת איך להתחיל ללמד ילדה סקרנית מאוד להירדם לבד ואיך להפסיק את כדור השלג של העייפות המצטברת שלה.

גיל-גולה עונה

גל שלום,

גיל 4 חודשים הינו גיל מוקדם מדי ע"מ להתחיל ללמד הירדמות עצמאית. הבשלות הפיזיולוגית מגיעה רק בגיל 5 חודשים ויתכן שבגיל הזה היא עדין זקוקה לעזרתך בהרדמות.
עם זאת נשמע שהתחלת בצעדים נכונים ואת יכולה להרדים אותה במיטה משלה עם עזרה פעילה שלך. עליך להיות סבלנית ולתת לה את הזמן להסתגל לשינויי כך שזמן ההרדמה במיטה יתקצר והיא תלמד שישנים רק במיטה.
לגבי שנות היום, שנות קצרות של כ 30 דק מאד אופניים לגיל הזה, זה משתפר עם הזמן וככל שתגדל ותלמד להירדם ללא עזרה כך שנות-היום שלה יתארכו והיא תזדקק לפחות שנות במשך היום. עם זאת הקפידי להרדים במיטתה בחושך ובדרך זהה לזו שאת מרדימה בלילה, הרדימי כל שעה וחצי.
בהצלחה.

bottom of page