G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

 14 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

ספיר שואלת על התעוררויות תכופות בלילה

היי ,
התינוקת שלי מתעוררת כל כמה דקות מסתכלת שמישהו נמצא לידה וחוזרת לישון אם היא לא רואה מישהו היא מתעוררת בבכי ברגע שמישהו מגיע היא מיד מניחה ראש ונרדמת חזרה..
היא בת 9 חודשים מה אפשר לעשות?
זו חרדת נטישה?
היא איתי 24/7 אני חד הורית ואנחנו על הזמן יחד.

גיל-גולה עונה

היי ספיר,

תודה על שאלתך.

אני מניחה שהתינוקת שלך רגילה להירדם בתחילת הערב עם הנוכחות שלך בחדר. את יוצאת כשהיא כבר נרדמה לגמרי.
כשהיט מתעוררת ולא מוצאת אותף ליד, היא בוכה ואז כשאת נכנסת היא חוזרת לישון למעשה עם התנאים שהיא רגילה אליהם.
לרב תינוק שמבין שכל הזמן "נעלמים" לו מגביר את התעוררויות הבדיקה שלו, ולא מאפשר לעצמו ממש לשקוע לשינה עמוקה וכל הזמן נמצא במצב דרוך של בדיקה אם לא נעלמו לו שוב.
לבעיה מהסוג הזה יש פתרון אחד...והוא ללמד אותה להירדם ללא הנוכחות שלך בחדר, כך כשהיא תתעורר היא תדע לחזור לישון בלעדיך.
לרב תינוק שלומד להירדם באופן עצמאי גם לומד לשקוע לשינה עמוקה ולומד לישון באופן רצוף שינה איכותית וטובה.

נטלי שואלת גמילה מאכילת לילה

היי,

ביתי הייתה ישנה לילה שלם מגיל שבוע וחצי עד גיל חודשיים וחצי ומאז היא קנה לאכול פעמיים בלילה אך מחזירים לישון לילה שלם?

גיל-גולה עונה

היי נטלי,

תודה על שאלתך.

תינוקות קטנים לאחר הלידה לעיתים ישנים שעות רבות גם 20-22 שעות.

לאחר הם גדלים (ומסתגלים לעולם) נוצר צורך לאכול גם במשך הלילה.
כל עוד היא לא נרדמת בהנקה ולא משתמשת בהנקה ע"מ לחזור לישון, זה מעיד שהיא זקוקה להאכלות לילה לשם גדילה והתפתחות.

שרה שואלת איך מלמדים הירדמות עצמאית

היי ,
יש לי תינוק בן חצי שנה שעד לפני כמה שבועות ישנתי אתו במיטה מכיוון שהוא יתעורר כל שעה שעתיים והעדפתי להניק אותו ושיירדם לידי, ושלא יצטרך כל שעה להחזיר אותו לעריסה ,אבל כבר קשה לי כי הוא משתלט לי על המיטה וגם אני לא רוצה שיהיה תלוי בי, אז החלטתי להאכיל אותו מלא לפני השינה ושיירדם עליי ואז אני מעבירה אותו לעריסה, הבעיה היא שהוא ממשיך להתעורר בלילה, הוא מתעקש שאני ייקח אותו אליי למיטה , הוא לא מצליח להירדם בלי שאני יאכיל אותו והוא לא רעב הוא מוצץ שניה ונרדם אז ניסיתי לתת לו בקבוק והוא לא רוצה, בשבוע האחרון אני נותנת לו בקבוק לידו ונותנת לו לבכות עד שהוא נרדם וזה די פוחת מיום ליום אבל אני רוצה שגם ילמד להרדים לא מתוך בכי, אני גם לא אוהבת שהוא בוכה כי אני גם לא ישנה וגם כואב לי על זה שהוא בוכה אז אני לא מרוויחה כלום, מה אני אמורה לעשות?
ואיך אני מרגילה אותו לישון רצוף מבלי להתעורר כל שעתיים.

גיל-גולה עונה

היי שרה,

תודה על שאלתך.

לפי התיאור שלך יצרת מערכת של הרגלים עם הבן שלך במשך כחצי שנה שכרגע את מתקשה לשנות. הדבר טבעי ולתינוקות שרגילים לדבר מסוים קשה להתרגל לדברים חדשים מבלי שזה יגרור בכי. לכן הקפידי לתת לו מענה לבכי, ומצאי מה הדרך שמרגיעה אותו שלא קשור להנקה ע"מ להרגיע אותו ברגעי הקושי שלו.
קחי בחשבון ששינוי הרגלים לא ניתן ליצור בזמן קצר וזה תהליך שלוקח זמן ורצוי לעשות אותו בצורה מדורגת על מנת שהשינוי לא יקשה עליו ויכניס אותו למצוקה רגשית גדולה. כדי להגיע למצב שלא יתעורר כל שעתיים עליך ללמד אותו להירדם באופן עצמאי ללא עזרה וללא גורמי תלות חיצוניים רק ככה השינה מתבססת והופכת להיות למשכי זמן רציפים.
בהצלחה.

ליאת  שואלת על התעוררות ארוכה בלילה

היי ,

תינוק בן שנה וחודשיים שבחודשיים האחרונים לא ישן טוב בלילות (נרדם במיטתו אבל קם בבכי אחרי שעתיים-שלוש ולא נרגע עד שלא מעבירים אותו למיטתנו לשינה משותפת) זה מתאים לי לחרדת נטישה ולצורך שלו להיות צמוד אליי גם במהלך היום....
השינה שלו מאד נפגעה בחודשיים האחרונים. הוא יכול להתעורר פתאום באמצע הלילה ולהיות ער למשך שעה-שעתיים (אמנם במיטה אבל ערני לגמרי) דיי מתוסכלים ולא מצאתי באינטרנט פתרון.

גיל-גולה עונה

היי ליאת,

תודה על שאלתך.

אני מתרשמת שהבעיה היא במקום אחר. אני לא מכירה תינוק שמתעורר בגלל חרדת נטישה זה עלול לגרום בעיה בהרדמה אבל לא בשינה. לדעתי הבעיה מורכבת משני אלמנטים.
1. יש מצב שהבן שלך נרדם כשאת בחדר (ויתכן עם עזרה שלך - לא פירטת את העניין) ומתעורר בלילה כשאת לא שם ולכן נוצרת בהלה.
2. נשמע שהוא אינו ישן מספיק ונמצא בעייפות יתר מה שלפעמים הוא האחראי לחלונות הערות הארוכים שתיארת בשמך הלילה.
הפתרון לבעיה שאת מתארת היא ללמד את הבן שלך להירדם באופן עצמאי מה שיבטיח שינה יותר איכותית וטובה כשבמקביל יש לוודא שהוא ישן במשך היום והלילה מספיק שעות במותאם לגילו.
ממליצה לך על ליווי מקצועי שעשוי לעזור לך לעשות תהליך אפקטיבי שבסופו הבן שלך יידע להירדם עצמאית וישן שינה איכותית.
מוזמנת לדבר איתי אם תהליך כזה מעניין אותך.

מור שואלת על הרדמה בגיל חודשיים

בני בן חודשיים משנולד לא מצליח להירדם לבד. עד עכשיו היה נרדם רק בידיים והבנתי את הצורך למגע. יש לי עוד ילד בבית ולפעמים קשה להרדים אותו רק על הידיים . בשבועיים האחרונים מנסה שיירדם במיטה באמצעות מגע טפיחות ונדנוד וזה לוקח הרבה זמן.
לפעמים הוא מסרב להירדם ואחרי חצי שעה מפספס את החלון שינה ורק בוכה צורח ולא מצליח להירדם גם לא על הידיים.
מה עושים?? מה אני מפספסת?
תודה מראש

גיל-גולה עונה

היי מור,

תודה על שאלתך.

יש תינוקות רבים שמתקשים להירדם בחודשים הראשונים במיוחד שאין להם יכולת פיזיולוגית לעשות הרדמה עצמאית והם זקוקים לעזרה רבה על מנת להירדם.
עם זאת יש אפשרות לסייע בהירדמות ע"י יצירת תנאים מתאימים לפני ההרדמות וכמובן הבנת העייפות ומתי יש צורך להשכיב לישון ע"מ להגיע להרדמה רגועה וקצרה.
את מוזמנת להיעזר במדריך האלקטרוני שלי שייתן לך את כל האינפורמציה שאת זקוקה לה ע"מ להשתית הרגלי שינה טובים כבר מהגיל של הבן שלך. המדריך כולל תכנית פעולה בחמישה צעדים שתוכלי ליישם כבר מעכשיו.
אפשר לרכוש את המדריך בקישור המצורף http://www.gilgula.com/ebook

ניצן שואלת על הקשר אוכל-שינה

הילד שלי בן 5 חוד ולצערי כן יש קשר בין האכלה להרדמה. איך עושים את ההפרדה במהלך הלילה?
תודה.

גיל-גולה עונה

היי ניצן,

תודה על שאלתך.

אכן שאלה חשובה ומאד מהותית.
כדי לנתק את הקשר בין האכלה להרדמה הקפידי לא להאכיל ע"מ להרדים.
אל תאכילי בחדר חשוך לפני שאת מכניסה לישון, הקפידי לדבר אתו ולשמור על קשר עין בזמן האכלה.
בלילה הקפידי לנתק את בניך מהבקבוק/ שד ברגע שהוא מתחיל להתנמנם ולפני שנרדם והקפידי להכניס למיטה כשעדין ער ע"מ שיירדם במיטה, ולא עליך בזמן האוכל.
בהצלחה.

עדי שואלת על שנות היום

בתי בת 3 חודשים. ישנה לילה מ2130-5/6. ארוחת תמ"ל אחרונה בד"כ לקראת 20:00 ולפניה/אחריה מקלחת (תלוי בשעת הארוחה). האם שעת ההשכבה מאוחרת? היא מנמנמת בידיים ולפעמים אף נרדמת ואז מועברת למיטה שלה.
במהלך היום תנומותיה קצרת לפעמים 20/30/40 דקות. תלוי בשעה ביום. מרגיש לי שהיא ישנה טוב וזה מספיק לה אבל אולי אפשר להקדים השכבה בלילה?
ואם כן מה עליי לעשות עם הארוחה האחרונה? מקווה שברור.
תודה

גיל-גולה עונה

היי עדי,

תודה על שאלתך.

אכן בגיל 3 חודשים תינוק אמור לישון כ 16 שעות. אכן הרגשתך נכונה והרדמה בשעה 21:30 מאד מאוחרת לגילה. בגיל לידה עד שנתיים תינוקות אמורים להתחיל שנת לילה בין השעות 18:30-20:00 וזאת לאחר טקס שינה שכולל: מקלחת, האכלה וטקס שינה מהיום שמאותת לתינוק שמעכשיו מתחילה שנת הלילה.
לא ציינת האם יש עוד האכלות במשך הלילה מלבד ההאכלה בשעה 20:00. ואם היא אוכלת ב 20:00 מדוע ההרדמה היא רק לאחר כשעה וחצי מאוחר יותר.

ורד שואלת על הירדמות עצמאית

בני בן 4 חודשים, מתקשה לישון במהלך היום נרדם רק כל הידיים ומתעורר תוך חצי שעה גג, אני מנסה להרדים עוד פעם דרך ליטופים וששש ולא עוזר רק אם שוב מרדימה בידיים ורק מדי פעם הוא חוזר לישון לעוד חצי שעה.
לאחרונה גם הרדמות בידיים אינה כל כך מרגיעה הוא בוכה ומתעצבן (למרות שמרדימה לפני עייפות יתר), יש לציין שהוא עייף רוב היום מחוסר שינה, מאוד מנסה להקפיד על סדר יום קבוע ושקט מוחלט בזמן ההרדמות וכלום לא עוזר.
בלילה יש טקס שינה והוא נרדם על הידיים בסביבות שבע וחצי מתעורר רק לאכול כל 4 או 5 שעה בערך. האם באמת אפשר ללמד תינוק בגילו להירדם לבד??

גיל-גולה עונה

היי ורד,

תודה על שאלתך.

בגיל 4 חודשים תינוק עדין לא מסוגל להירדם באופן עצמאי.
היכולת הפיזיולוגית להרדמה עצמאית מתפתחת רק בגיל 5-6 חודשים.
עם זאת נראה לי שנוצר אצלו קושי להרדמה על הידיים, זה עלול לקרות שתינוקות מפתחים עמידות לעזרה בהרדמה והיא כבר לא עובדת ועוזרת בהרדמה.
אני ממליצה לך ללמד אותו להירדם במיטה שלו ולהעניק את העזרה להרדמה במיטה. אני מאמינה שהרדמה במיטה תשפר באופן משמעותי את ההרדמה שלו והוא יהיה פחות עייף.
בהצלחה

קטי שואלת על גמילה מעיטוף

היי,
היי, הבת שלי בת כמעט בת 4.5 חודשים, היא נרדמת ביום באופן עצמאי במיטה שלה עם עיטוף (מגיעה לעייפות יתר וקשה לה להרפות) ומוצץ. קראתי שכאשר הם נרדמים עצמאית הם מחברים מחזורי שינה. מדוע היא אינה מחברת מחזורי שינה לבד? ישנה 40- 80 דקות מתעוררת ואני מרימה אותה לנדנוד קל ומחזירה למיטה להמשך שינה (ניסיתי לתת לה לחבר לבד עם ליטוף והחזרת מוצץ אבל לא הצלחתי)
תודה, קטי

גיל-גולה עונה

היי קטי,

תודה על שאלתך.

לצערי לא רשמת האם את מדברת על שנת הלילה ומדובר ביקיצות דחופות במשך שנת הלילה.
עיטוף הוא טכניקה שמומלצת רק עד גיל 3-4 חודשים ונועדה לדמות תנאים דומים אלא ברחם אבל בסיום 4-3 חודשי החיים הראשונים לרב התינוק מסתגל לחיים מחוץ לרחם ואינו זקוק לעיטוף ולכן ואני ממליצה לך להתחיל בגמילה מהעיטוף.
לגבי עייפות יתר היא בהחלט יכולה להיות הסיבה לאיכות שינה ירודה.  השאלה מדוע היא מגיעה להרדמות בעייפות יתר? עייפות יתר יכולה לגרום להתעוררויות תכופות בלילה ולכן מומלץ להרדים אותה לפני ההגעה לעייפות יתר תוך הקפדה על שנות יום מספקות ותאומות לצרכי הגיל שלה.
דבר נוסף לעיתים תינוקות מתעוררים בלילה עקב יצירת תלות בתגובה כל שהיא של ההורים בהתעוררות. לכן כדי לתת לך תשובה עלי לקבל פרטים נוספים שכרגע חסרים בשאלה שלך.

בלה שואלת על משבר שינה בעקבות התהפכות

שלום,

הבת שלי בת 6 חודשים, מאד קשה להרדים אותה.
כל פעם שאני מניחה אותה על הגב היא ישר מתהפכת על הבטן עד שהיא מתעייפת ואז אני הופכת אותה וזה חוזר מס' פעמים.
היא לא יודעת לישון על הבטן מה. עלי לעשות?

גיל-גולה עונה

היי בלה,

תודה על שאלתך.

לעיתים קרובות התפתחות מוטורית יוצרת משברים בשינה. את מתארת מצב שבו ביתך שלמדה להתהפך מהגב לבטן מתהפכת כשמוכנסת למיטה ואז מצד אחד נוצר מצב שבו הלא לא יודעת לחזור באופן עצמאי לגב ומצד שני לא יודעת להירדם על הבטן.
במצב הזה אפשר לנקוט בשני דרכי פעולה: 1. לעבוד אתה במשך היום ולקדם אותה בלמידת ההתהפכות מהבטן לגב כשי שתוכל לבחור באיזה תנוחה נח לה להירדם ולא תיכנס למצב של מצוקה.
2. לאפשר ללמוד להירדם על הבטן. זה בהחלט מיומנות נרכשת. כל פעם שהיא בוכה הרימי אותה להירגע ולאחר שנרגעת החזירי חזרה למיטה אבל שוב לשינה על הבטן עד שתצליח להירדם ואז תוכל למעשה לישון גם על הבטן.
בהצלחה.

קרן שואלת על לימוד של הירדמות עצמאית

אני מנסה להרגיל את הבת שלי להירדם במיטה שלה ולא תוך כדי הנקה או בידיים. התהליך גורם לבכי רב. זה ייצור אצלה טראומה? זה יגרום לה לחוסר בטחון בעתיד? זה עלול לפגוע בהתפתחות שלה??

גיל-גולה עונה

היי קרן,

תודה על שאלתך.

בשאלתך לא פירטת באיזו דרך את מנסה ללמד את ביתך להירדם במיטה כך שאין לי דרך לענות על החששות שלך.
אני יכולה לנסות להיענות לבכי שלה תוך כדי הקניית הרגלים חדשים, ואם את אינך יודעת כיצד לעשות זאת מנסי להיעזר באשת מקצוע שתלווה אותך ותיתן לך את הידע המתאים על מנת ליצור את השינוי ולהרגיל אותה להירדם עצמאית.
בהצלחה.

bottom of page