G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

6 פורום ייעוץ שינה לתינוקות

יולי שואלת על התעוררויות ליליות

היי,
הבת שלי התחילה להתעורר באמצע הלילה בעצבים (היא בת 5 חודשים). היא מתקשה לחזור לישון שוב . היא רגילה לישון עם מוצץ וגם כשאני מחזירה לה אותו היא משחקת ומוציאה אותו ומתעצבנת. את השמיכה הורדתי לה כיוון שמושכת אותה על הפנים- ולפעמים הנשימה שלה נהיית כבדה.
מה הסיבה שהתחילה להתעורר בלילה כשבעבר ועד כה הייתה ישנה לילות רצופים?

גיל-גולה עונה
הי יולי,

הסיבה להתעוררויות של בתך יכולה להיות נעוצה במס. סיבות ואין לי דרך לענות לך במדויק ללא קבלת מידע נוסף ותשאול יותר מקיף, עם זאת אעלה כמה אפשרויות :

ראשית יש להבין שכל אחד מתעורר בלילה השאלה אם הוא יודע להירדם באופן עצמאי וזו השאלה לגבי ביתך.

יתכן שהדבר נעוץ במשבר גיל הארבע חודשים.

יתכן שעכשיו כשהלילות הפכו לחמים היא מתעורר כי חם לה את יכולה לבדוק אם היא מזיעה ולנסות לבדוק איך אפשר לקרר את החדר .

לעיתים מיומנות מוטורית חדשה כמו התהפכות מרחשת  גם מתוך שינה וזה מעיר את התינוק כשאינו יודע לחזור לבד לתנוחה בה הוא רגיל לישון.

יש לבדוק כניסה של אור לחדר בו היא ישנה במהלך הלילה מחדרים אחרים בבית או מהחלונות בחדר בו היא ישנה ועוד....

ליזי שואלת על לימוד הירדמות עצמאית

בוקר טוב,
הבת שלנו בת שבעה חודשים ותמיד היו קשיים בהרדמות.
היא כן ישנה לילות מלאים עד שש בבוקר אבל מתקשה להירדם עצמאית. אנחנו מתכננים להתחיל תהליך של לימוד הרדמות עצמאית השאלה שלי היא האם ליישם את העיקרון של הרדמות לפני הלילה גם בהשכבות שלה במהלך היום?!
תודה ויום מקסים, ליזי

גיל-גולה עונה

ליזי שלום,
קודם כל כל הכבוד על ההחלטה להקנות לביתך הרגלי שינה טובים ולהתחיל ללמד אותה הרדמה עצמאית. ותשובתי שלאלתך היא כן ,יש להרדים באותה הדרך בכל הרדמה בערב, בלילה וגם במשך היום.
ביתך צריכה להבין מה הדרך בה היא הולכת לישון וכדי להגיע לכך יש לנהוג בעקביות לאורך כל ההרדמות.
בהצלחה.

 

ליאת שואלת על שינויי שחל בהרדמות

שלום גילה,
אני אימא לתאומות מקסימות בנות 3 וחצי חודשים, עד לפני שבועיים הקטנה הייתה נרדמת בכוחות עצמה ולפתע חל שינוי, נרדמת על הידיים או בנדנדה, ומסרבת למוצץ .
הייתי רוצה להבין קודם איך קורה שפתאום היא לא רוצה מוצץ ואפילו מראה תחושה של גועל, ומה ניתן לעשות? ומה אני עושה לא נכון?
אודה לעזרתך ,ליאת

גיל-גולה עונה

ליאת שלום,
נשמע שביתך הגיעה למשבר ה4 חודשים. בגיל זה הרבה תינוקות עוברים קפיצת גדילה שלעיתים משפיעה על השינה ויוצרת שינוי בהרגלי השינה שהיו עד לנקודת זמן זו. בגיל זה התינוק גדל ולומד להכיר את סביבתו ומסוגל גם לעמוד יותר על דעתו. הבת שלך מצליחה בצורה ברורה   לומר לך שאינה מעוניינת במוצץ. מוצץ היא רק דרך אחת להרגיע תינוקו  ויש תינוקות רבים שאינם לוקחים מוצץ. גם ביתי בחודשים הראשונים מצצה מוצץ ולאחר מכן בכל הזדמנות פלטה אותו מהפה ולקחה אצבע. היא החליטה מה טוב עבורה .לכן אני מציעה לך לכבד את רצונה של ביתך לא למצוץ מוצץ. את עדין יכולה לנסות סוגים אחרים ולראות אם יש סוג שמועדף עליה ואף לנסות את מוצץ הסרבנים אבל אם היא תמשיך להראות לך שאינה מעוניינת אז כבדי את רצונה וחפשי מה הדרך האחרת  שעוזרת לך להירגע לעיתים זו מציצת אצבע, אחזקת חיתול או שמיכה וכו...

מיכל שואלת על שינויי בהרגלי שינה 
בן 3.5 חודשים, תינוק עם ריפלוקס (מטופל) וקצת טונוס מוגבר (בטווח התקין אבל יחסית מוגבר).
מגיל 6 שבועות ועד לפני 10 ימים היה ישן מ 21 ועד 6-7 בבוקר רצוף בלי להתעורר (ניזון מנוטרמיגן, לא ביקש לאכול בלילה ולא התעורר מסיבות אחרות) ובמשך היום היה ישן 3-4 שנות של 40 דקות עד שעה וחצי כל אחת.
מלפני 10 ימים הכול השתבש.
שנות היום - קשה לו מאוד להירדם, בעבר היה נרדם בעריסה עם טפיחות ושששש, עכשיו נרדם רק בידיים ובחלק ניכר מההעברות מתעורר.
שנת הלילה - נרדם ב 21 כרגיל אחרי טקס שינה, ישן עד 12-1 ומאז ועד הבוקר מתפתל במיטה כל הזמן, מן תנועות ידיים כמו "שחיה" במיטה והרבה תזוזות רגליים ואי שקט. אם אני עושה ששש וטפיחות במיטה הוא נרדם לחצי שעה ושוב מתחיל ואם לא מרגיעה הוא מתעורר. כל הזמן הזה של התזוזות הוא לא בוכה והוא בחצי ערות חצי שינה.
אתמול ניסינו להתחיל את הלילה מוקדם יותר ונכנס לשנת לילה ב 7, התעורר ב 1 לאכול, ישן רגוע עד אז, ב 2 נרדם חזרה ואז התעורר שוב ב 5 ומאז התפתל עד הבוקר כשקם לאכול ב 7.
בתכלס כל השינה שלו נהייתה לא רגועה - ביום ובלילה וזה ככה גם בידיים ! ישן רגוע כמה דקות, מתפתל וחוזר חלילה.
השאלה היא מה זה ומה עושים ?
חשבתי על גזים אבל היציאות שלו סדירות ואין התקפי בכי מטורפים, אולי כאבי בטן אחרים ?
יש שאמרו לי שזה יכול להיות קשור לטונוס המוגבר ?(ופתאום זה התחיל להשפיע על השינה בן לילה ?!)
מיואשת...מה עושים ?
תודה


גיל-גולה עונה
הי מיכל,
את מתארת מקרה מאד מעניין ואני יכולה להציע כאן מס. הצעות שעשויות לעזור לך.
ראשית אני הייתי פונה לרופא מומחה להתפתחות תינוקות ובודקת אתו האם התופעה מוכרת ואם כן על מה זה מצביע ואם יש צורך לטפל בזה.
דבר שני נשמע לי שיכולה להיות פה קומבינאציה בין משבר גיל הארבע חודשים וטונוס השרירים הגבוה.
לקראת גיל הארבע חודשים ישנה לעיתים קפיצת גדילה שמובילה לפרץ של אנרגיה שמתבטא בהתעוררויות רבות בלילה ובפעילות מוגברת ,מה שמתחבר לטונוס שרירים הגבוה והנוקשות ויוצר את ההתעוררויות הארוכות במשך השינה והוצאת אנרגיה על ידי הנפת ידיים.
ראשית אני חושבת שבמצב שנוצר, עיסוי עשוי להיות לעזר. עסוי עשוי להוריד את המתח בשרירים להביא להרפיה ולשינה טובה יותר.

הדר שואלת על תלות בהרדמה
מדובר בתינוקת בת 8 חודשים בעוד כמה ימים מגיל חצי שנה החלה לישון בחדרה לבד במיטה בתחילה ב20:30 הייתי מניחה במיטה לאחר אוכל לאחר 10 דק׳ נרדמת יוצאת מהחדר דבר זה הפך לסיוט כל ערב אחרי מקלחת ארוחה הכל אני מניחה במיטה באותה שעה והבעיה העיקרית היא פשוט לא נרדמת מבלי שאני אעמוד ליד המיטה אני לא נכנעת ועומדת אם צריך גם שעה אבל חייבת להפסיק זה לא הגיוני לעבור כל ערב ככה נסיתי להניח לומר לילה טוב לעמוד בכניסה לחדר נסיתי לצאת לתת קצת לבכות ולחזור אף פעם לא הרמתי אותה מהמיטה אך היא לא מוותרת על כך שאני יעמוד ליד המיטה עד שתירדם ובנוסף החלה להתעורר פעם פעמיים בלילה שמה לה מוצץ וחוזרת לישון עד הבוקר מתעוררת סביב השעה 7:00
חייבת עזרה כל הנושא ניהיה מתיש!


גיל-גולה עונה
הי הדר,
המצב שאת מתארת הוא מצב שקורה להורים רבים. עזרה שהם נותנים  להרדמה מביאה בתקופה הראשונית להרדמה מידית ופשוטה והכל נראה בסדר, אבל עם הזמן העזרה (במקרה שלך נוכחות בחדר עד הירדמות) הופכת להיות פחות ופחות אפקטיבית .הורים בדר"כ אינם מבינים מה קרה ומדוע מה שעבד להם עד עכשיו והיה סביר הופך להיות סיוט עם הזמן וגם איכות השינה יורדת וגם אצל ביתך התחילו התעוררויות ליליות שמחיבות אותך להגיע ולעזור לה לחזור לישון .
כדי לשנות את המצב עליך ללמד את ביתך הירדמות עצמאית גם ללא נוכחותך בחדר. יש לבנות את הביטחון שלה שאת נמצאת ושומרת עליה גם אם היא אינה רואה אותך.
השינוי צריך להיעשות בצורה מדורגת ובכל שלב עליך להשיג עוד צעד בדרך ללימוד של הירדמות עצמאית.
בהצלחה.

שרית שואלת על קשיים בשינה
שלום וברכה,
שאלה, ביתי בת חצי שנה.
עד גיל 4 חודשיים ישנה לילה שלם החל מגיל חודש (20:00-8:00 ברצף) החל מגיל 4 חודשיים החלה לקום מספר פעמיים בלילה כאשר בחודש האחרון היא קמה 7-8 פעמים בלילה (היא יכולה להישאר ערה שעה באמצע הלילה במיטה ולהירדם).
יש לציין שנכנסת לישון לבד, לאחר הנקה (מקפידה לנתק אותה טרם ההרדמות) אך קמה החל מהשעה 1:00 ובערך כל שעה.
בנוסף, לפני כחודש התחלנו אתה טעימות, והפסקנו לאחר מספר ימים מכיוון והיא סבלה מגזים רבים, קושי ביציאות וכמובן השפיע על השינה שלה והקשה על ההרדמות. הייתה הטבה במשך השינה לאחר מספר ימים בהם הפסקנו את הטעימות אך שוב החלה לישון פחות טוב..
האם זו הפרעת שינה? האם מדובר בשיניים ולכן לא ישנה טוב? גזים?
נשמח לתגובתך,


גיל-גולה עונה
הי שרית,
נשמע שבעיות השינה של ביתך החלו עם משבר גיל הארבע חודשים והמצב הורע כאשר התחילו הטעימות שגררו חוסר סבילות של מערכת העיכול וכאבי בטן.
רשמתם שהיא נרדמת לבד אבל נשמע שהיא מתנמנמת בערב עם הבקבוק ולא ציינת מה את עושה כדי להחזיר אותה לישון בהתעוררויות הליליות.
יתכן ששם טמונה הסיבה להתעוררויות החוזרות.
אני מציעה לך לעשות איתי ברור מקיף יותר על מנת לקבל תמונה מלאה ותשובה יותר מהימנה לסיבה להתעוררויות שלה .
בנוסף סביר שלא מדובר בשיניים היות ותינוקות מצמיחים שיניים במשך כשנתיים ויותר וזו אינה סיבה לבעיות שינה.
אם לדעתך עדין מדובר בבעיות של מערכת העיכול אז כדאי שתגשי לרופא ע"מ לערוך ברור רפואי ולשלול בעיות כאלה.(מומלץ לגשת לרופא המתמחה בבעיות מסוג הזה גאסטרואונטולוג ).

 יקיר שואל על קשיי שינה לתינוק צעיר

היי שמי יקיר אבא של איתן בן החודש...ובחודש הקצרצר הזה אני ואשתי מתקשים לישון בלילות במיוחד ...לאחר סדר מקלחת והאכלה כאשר הוא נרדם. אנו מניחים אותו במיטה וכל חצי שעה הוא מתעורר כאילו יש לו חיישן למיטה. בטיפת חלב אמרו שבשלושת החודשים הראשונים אין משמעות להרדמה בידיים כי זאת תקופת "פינוק" אך אנו שמים לב לזה שאנו מורידים אותו למיטה הוא מתעורר ואין לו שינה ארוכה ורציפה מה לעשות עזרה בבקשה ;)

גיל-גולה עונה

הי יקיר,

התשובה שקיבלתם בטיפת חלב אכן נכונה, שלושת החודשים הראשונים היא תקופת הסתגלות של התינוק לעולם ולתנאים שבו.

בתשעת החודשים של ההיריון העובר התרגל לישון כאשר האימא הייתה בתנועה וכשהוא מוקף במים חמימים ובחושך.

כשהוא יוצא לעולם עליו להתרגל לתנאים שונים לחלוטין הוא חשוף עכשיו לאור ולרעש ותלוי בהוריו שיזיזו אותו.

רק טבעי שיש צורך לתת מגע ותנועה שיעזרו לו להירדם ולישון ויחקו קצת את התנאים שהיה רגיל אליהם לפני הלידה .מה גם שתינוק בשלב הזה עדין אינו מסונכרן עם היום והלילה היות שברחם היה שרוי רק בחושך והשינה שלו היא במחזורים של כ 2-4 שעות שכל מחזור כולל שינה אכילה ומעט ערות וחוזר חלילה.

 

 מכאן הציפיה שלכם לישון בשלב הזה לילה שלם אינה מסונכרנת עם הצרכים של התינוק שלכם ולעליכם בשלב הראשון להעניק לו את מה שהוא זקוק לו ע"מ להסתגל לתנאים שבחוץ.

מצרפת לכם  כמה טיפים שעשויים לעזור לכם לקדם שנת לילה טובה יותר :

  1. דאגו מידי יום לחשוף אותו לאור השמש כלומר צאו לטיול בחוץ.

  2. דאגו להרדים רק בחושך.

  3. ערכו לפני השינה טקס שינה קבוע ואל תצאו בסיומו מהחדר .טקס שינה יכול לכלול אמבטיה עיסוי הלבשה ואכילה.

  4. לאחר סיום הטקס ועם כיבוי האור בחדר  נמנו אותו על הידיים ומעט לפני שנרדם כשהוא רגוע הכניסו למיטה.

בהצלחה

 

אביה שואלת על הירדמות עצמאית
שלום,
רציתי לדעת איך אוכל לגרום לבני להירדם באופן עצמאי וללא שאצטרך להרדימו בידיים/עגלה וכדומה. תודה


גיל-גולה עונה

אביה שלום ,
לא פרטת בשאלת בן כמה בנך והאם ישנה שגרת ערב בביתך ומהי.
עם זאת כדי להרגיל אותו להירדם במיטה עליך לבנות טקס שינה נכון לפני השינה ובסיומו לאחר שאכל וכשהוא רגוע להכניסו למיטה כשהוא עדין ער ולהרדימו במיטה.
בשלב הראשון עד יכולה לעזור לו להירדם עם מגע כל שהוא: ליטופים נענועים וכו...  ועם הזמן להפחית את העזרה עד שיילמד להירדם בכוחות עצמו.
בהצלחה.

רינה שואלת על לימוד הירדמות עצמאית
שלום רב,
אני אימא לתינוקת בת שנה ושלוש ויש לי בעיה אתה כבר המון זמן בשינה.
היא לא מוכנה להירדם לבד במיטתה מבלי שאהיה אתה בחדר, עם כמה שלא ניסתי לעשות זאת בשלבים של לשבת לידה ורק בהרדמות שלה לנסות לצאת על מנת שתירדם לבד, היא רק מרגישה שאני יוצאת מתחילה לצרוח ושוב חוזר חלילה אותו הדבר...
בנוסף לוקח לה המון זמן להירדם אבל לבסוף היא נרדמת אבל מתעוררת בלילה בבכי ושוב אני מנסה להרדים אותה אבל אין בכוחי לשבת אתה בשעות הלילה הרבה זמן כי אני כבר מותשת ועייפה אז אני לוקחת אותה למיטה שלי ושל בעלי ושם היא ישנה איתנו, אני יודעת שדבר זה הוא הרגל לא טוב אבל כבר נואשתי ואיני יודעת כיצד לנהוג עם הילדה ולהקנות לה הרגלי שינה טובים כך שתדע להירדם לבד ולא תתעורר כל כך הרבה פעמים בלילה ובנוסף שלא תישן איתנו במיטת ההורים. שום דבר שניסיתי לא הולך עם הילדה ... אשמח לדעת במה אני טועה ולהכוונה נכונה שגם אני וגם ביתי נישן כמו שצריך בלילות...בתודה מראש!
נא עיזרו לי.


גיל-גולה עונה
רינה שלום,
הבעיה של ביתך בהירדמות מורכבת מכמה רבדים .ראשית עד היום לא לא למדה כיצד להירדם באופן עצמאי והיא תלויה בנוכחות שלך בחדר. הניסיונות שלך לצאת במשך ההירדמות שלה מכניסה אותה ללחץ וגורמת לה להישאר דרוכה ולא להירדם כדי לבדוק שאת לא יוצאת לפני שנרדמה לגמרי כך שהניסיון שלך ללמד אותה להירדם לבד הביא בסופו של דבר לתוצאה ההפוכה .
בלילה כשהיא מתעוררת ומגלה שיצאת מהחדר זה  מבהיל אותה ובאופן טבעי גורר בכי. כאשר תינוק רגיל להירדם בדרך מסוימת אז בכל התעוררות בלילה יש לחזור ולהרדים באותה הדרך ולכן עליך לחזור ולשבת לידה עד שתירדם מה שגרר הרגל עוד פחות טוב של ההעברה שלה למיטתך. הסיבה שהיא מתעוררת פעמים רבות בלילה כי היא אינה מאפשרת לעצמה לשקוע לשינה עמוקה היא חוששת שאת יוצא מהחדר בנוסף היא למדה לצפות למעבר למיטתך .
בכדי  לשנות את המצב וללמד את ביתך להירדם לבד עליך לעשות זאת בצורה מדורגת ובשלבים אבל הכי חשוב  לבנות את הביטחון שלה מחדש כך שעם הזמן לא תזדקק לנוכחות שלך בחדר כדי להירדם, עליך להגיע למצב בו היא תבין שגם אם אינך בחדר ואינה רואה אותך, את שם ואת שומרת עליה. היות שזה אינו מצב פוט  אני ממליצה לך על קבלת עזרה מקצועית שתנחה ותלווה אותך לאורך השינוי .

מיכל שואלת על חרדת נטישה
שלום
בתי בת 9.5 חודשים כנראה עוברת משבר נטישה, מילדה עצמאית ושמעסיקה את עצמה יפה - פתאום נהייתה יחסית בכיינית ומתלוננת , ברגע שמניחה אותה לשחק או רגע עוזבת אותה היא בוכה . וזה ממש קשה לשתינו.
דבר נוסף היא פתאום נהייתה תלויה בבקבוק להרדמות גם ביום וגם בלילה .
ועכשיו היא בלי תיאבון כנראה כשילוב של שיניים וגם בגלל שאוכלת בקבוקים נוספים דבר שמשבש אותה לגמרי ואני לא יודעת איך יוצאים מזה .
תודה רבה מיכל


גיל-גולה שואלת
הי מיכל,
חרדת נטישה הוא שלב בהתפתחות ונראה שביתך  למדה להכיר את האנשים שמטפלים בה וברגע שאת נעלמת מענייה היא חוששת שלא תחזרי.  כדי לעזור לה להתמודד עם השלב הזה ,שחקי אתה הרבה משחקי קוקו ,הם מלמדים אותה שגם מה שנעלם מענייה, נמצא שם.  בנוסף כאשר את מתרחקת ממנה השתדלי להמשיך לדבר אליה שתשמע אותך כך היא תלמד שגם אם אינה רואה אותך את עדין שם.
לגבי ההירדמות עם הבקבוק, איני יודעת מה הסיבה שנוצרה תלות חדשה באכילת הבקבוק  בכדי להירדם אבל נשמע שעליך לעשות ניתוק של הבקבוק כגורם הרדמה ולהתחיל ללמד אותה להירדם באופן עצמאי. אם את מרגישה שאינך יודעת כיצד להתמודד עם הבעיה אז אני מציעה שתשקלי קבלת עזרה מקצועית שתוכל לכוון וללוות אותך לאורך השינוי .
בהצלחה
 

bottom of page