G-D4S2VMBK9Z
top of page
ילדה מצביעה על הכותרת של הדף

1  פורום ייעוץ שינה לתינוקות 

מייסה שואלת על הירדמות עצמאית והארכת שנות יום
יש לי תינוק בן 3 וחצי חודשים והוא רק ישן על הידיים כיצד אוכל ללמד אותו לישון באופן עצמאי?
וגם במשך היום ישן רק ל-45 דקות ולכן ישן 6-7 תנומות ביום. מה ניתן לעשות על מנת להאריך את שנתו??


גיל-גולה עונה
הי מייסה,
את שואלת פה שתי שאלות חשובות על הקניית הרגלי שינה טובים לבינך.
כדי ללמד את בניך לישון במיטה התחילי משנת הלילה. הנהיגי טקס שינה שיגרתי שבסיומו בינך יהיה רגוע אך עדין ער, הכניסי אותו למיטה כדי שיירדם בה לבד. עם הזמן ככל שיהיו יותר לילת בהם הוא ישן במיטתו כך הוא ילמד להירדם באופן עצמאי.
שנות היום יתחילו להתארך ככל שיגדל אבל במקביל כדי לעזור לו בכך שמרי על כמה כללים:

  • הרדימי מידית כשאת מזהה שהוא עייף

  • הרדימי רק במיטה שלו

  • דאגי לחדר חשוך (החושך העוזר להשריית הורמון השינה)

  • דאגי לעשות טקס קטן לפני ההכנסה לפני כל שינה ביום, שתבהיר לו שעכשיו הולכים לישון.

עדי שלום שואלת על משבר הארבע חודשים

מהו משבר שינה בגיל 4 חודשיים?? האם זה עובר לבד??מה ניתן לעשות בשביל להחזיר את ההרגלי שינה??ולמה בכלל זה קורה?

גיל-גולה עונה

הי עדי, 
משבר השינה שקורה לעיתים בגיל 4 חודשים, נובע בעיקר בגלל קפיצת גדילה. התינוק לאחר 4 חודשים מתרגל לעולם החדש שהגיע אליו הוא מכיר ומזהה את האנשים המטפלים בו  בשלב זה  התינוקות מבצעים קפיצה קוגניטיבית והתפתחותית אדירה. התינוק מגיב, צוחק, מחייך, מתהפך. כל זה מצריך מהגוף הקטן שלו השקעת אנרגיות וכמובן זמן תרגול .משפיע ישירות על השינה שלו.
כדי למנוע את משבר בגיל הזה חשוב לא לשנות את הרגלי השינה. חשוב להמשיך להרדים בזמנים קבועים לאחר טקס שינה שיגרתי. בזמן ההתעוררויות הליליות יש להחזיר לישון מבלי לנסות דברים שונים ומשונים ובטח לא להוציא מהחדר ולהרדים במקום אחר ובדרך שונה מהרגיל (לדוגמא העברה לעגלה והרדמה בנדנוד, העברה למיטת ההורים, ישיבה בסלון מול טלוויזיה פתוחה וכו....).מכאן שהרגרסיה בדר"כ נגרמת בעקבות התגובה שלנו ההורים ולא בגלל השינויים בשנת התינוק.

 

סבטה שואלת על שעת הרדמה מאוחרת 

בני בן שנתיים ושמונה חודשים לא ישן לילה שלם. הוא מתעורר כמה פעמים בבכי,רוב הפעמים עם עיניים סגורות וגם ממלמל משהו. רק אחרי שמעבירים אותו למיטתינו הוא נרגע ונרדם.
בנוסף הוא גם הולך לישון בין 21:30-22:00. יש לו אח בן 6 שהולך לישון ב-20:00. הבן הקטן לא מראה סימני עייפות בשעה זו ולכן הולך לישון כל כך מאוחר. בגן הוא ישן צהריים.
מה את ממליצה לעשות כדי להקדים שעת שינה ולמנוע יקיצות?

גיל-גולה עונה

סבטה היקרה,
משאלתך נשמע שזהו מקרה קלאסי של ילד הסובל מבעיות שינה. אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר שלי: האם יש ילדים שהם ציפורי לילה? המתאר את התופעה ונותן לה גם הסבר וטיפים.
עם זאת, אם הקשיים של בנך לא יפתרו בזמן הקרוב , אני מציעה לך להיעזר ביועצת שינה שתדריך אתכם כיצד ללמד את בנך להירדם באופן עצמאי, בשעות יותר מתאימות לגילו ולישון לילה שלם.
לשינה טובה חשיבות מרבית לבריאות ולרווחה של כל המשפחה וגם לגדילה והתפתחות של בנך.

בת אל שואלת על השפעת עייפות יתר 
שלום,
בתי כמעט בת חמישה חודשים. יש לה סדר יום מובנה והיא כבר לא דורשת אוכל בלילה מגיל חודשיים. הבעיה היא שבסביבות גיל ארבעה חודשים משהו ׳השתבש׳ בשנתה. היא החלה ביקיצות מוקדמות מאוד (4 וחצי 5) למרות שנרדמת רק בשמונה-שמונה וחצי בערב אחרי טקס שינה (האם להקדים את שעת ההשכבה?). בנוסף, היא איננה נרדמת בקלות למרות שאינה תלויה בגורם חיצוני להרדמות. אני משכיבה אותה במיטה ויוצאת מהחדר. רק כשבוכה נכנסת מרגיעה אותה ומחזירה למיטה. יחד עם זאת היא עדיין אינה נרדמת בקלות וגם אם נרדמה, היא קמה באופן קבוע שוב אחרי חצי שעה ולאחר שנרגעת ממשיכה לישון רצוף.


גיל-גולה עונה
הי בת אל,
אם תעייני מעט בשאלות שנשאלו כאן במדור לפניך, תוכלי לראות כי הורים רבים חווים משבר בגיל 4 חודשים (תוכלי לקרוא על הסיבות למשבר בתשובות קודמות שלי).
אנסה לכוון אותך בתשובתי למרות  שחסרים נתונים חיוניים בשאלתך.
ראשית תינוקת בגיל 5 חודשים צריכה לישון בטווח השעות 18.30-20.00.נשמע שהיא הולכת לישון מעט מאוחר לגילה ויתכן שהיא מגיעה להרדמה עייפה מדי מה שמקשה עליה את ההירדמות .בנוסף שעת ההרדמה לא תמיד משפיעה לחיוב על שעת ההתעוררות בבוקר. לתינוקות עייפים מדי יש נטייה להתעורר מוקדם יותר וזאת בניגוד למה שהורים נוטים לחשוב ששעת הרדמה מאוחרת תבטיח שעת התעוררות מאוחרת. זכרי ששינה משרה שינה. עייפות יתר גם עלולה לפגום באיכות השינה ולגרום להתעוררויות במהלך השינה.
נקודה נוספת היא שאת רושמת שאינה נרדמת בקלות וחשוב להבין שהירדמות עצמאית עשויה לארוך בין 20-30 דק' כך שציפייה שברגע שאת מניחה אותה במיטה היא תירדם מידית, אינה תמיד ראלית. עם זאת התייחסות לעייפות שלה והרדמה תוך חצי שעה מרגע שזיהית שהיא עייפה עשויה להבטיח הירדמות קלה. מקווה שעזרתי.

 
 

נופר שואלת על קשיי השינה של פג
היי..
שמי נופר ואני אמא טרייה לתינוק פג מהמםםם אך נרגן ...מעבר לעובדה שהתינוק שלי סובל קשות.
מתופעת הגזים הארורה הוא גם מסרב לישון בלילה במיטתו ונוטה להירדם על הידיים שלי ומיד כשנרדם אני מעבירה אותו לעגלה שם זה המקום היחיד שהוא מוכן לישון .
בנוסף שמתי לב שאך ורק כאשר אני בתנועה התינוק נרדם זאת  אומרת אם אני מטיילת או בזמן נהיגה הוא נרדם אבל ברגע שאני עומדת ולא זזה הוא מתעורר אני כבר אובדת עצות קשה לי נורא ואני מוצאת את עצמי נשברת מספר פעמים .
בבקשה עזרי לי לעזור לקטן שלי לפחות לישון בלילה אם לא ביום אני מתחננת.
תודה


גיל-גולה עונה
היי נופר,
מה שאת  מתארת נשמע מאד אופייני לתינוקות צעירים, שבתקופה שלאחר הלידה זקוקים לתנאים הדומים  לאלה שהיו להם ברחם.
הם זקוקים להמון קירבה, מגע, חום ובעיקר תנועה ותזוזה. תינוקות ברחם ישנים כאשר האימא בתנועה ומתעוררים ומתחילים לבעוט כאשר  האימא במנוחה.
התינוק שלך נולד פג כך שחלק מהזמן שבו היה אמור עוד לשהות ברחם וליהנות מהתנאים האידיאלים בו, הוא יצא אל העולם ואל התנאים המאוד שונים ופחות אידאלים  שבו ולכן הוא עדין זקוק ממך לתנאים דומים לאלה שחווה ברחם.
עצתי לך לעזור לו לישון ובמקביל לתת לו  תנאים  דומים לאלו שהיו לו ברחם ע"י נשיאתו במנשא דוגמת תינוכיס קרוב אליך. כך יחוש בחום גופך, ישמע את קולך, ואף ישמע את פעימות  ליבך המוכר לו מתקופת ההיריון. את יכולה גם להניח אותו כשהוא ערום על גופך כך שיחוש בטוח ובמקום מוכר ואף לימדי עיסוי פגים -תינוקות .עיסוי עשוי לעזור לו להירגע ולישון טוב יותר .מוזמנת לקרוא כאן מאמר בנושא >>.את יכולה גם להיעזר בעיטוף תינוקות שמעניק לתינוק תחושה דומה לזו שהייתה לו ברחם ועוזרת לו מאד להירדם-לשיטת העיטוף.
את יכולה לצפות לשינוי בהרגלי השינה של בינך ולהתחיל להקנות לו הרגלי שינה טובים מגיל 3-5 חודשים, גיל מתוקן .בגיל 5 חודשים הוא יוכל כבר להירדם בכוחות עצמו כאשר הפרשת הורמון השינה בדמו תגיע לכמות מספקת.

לירון שואלת על הרדמת תאומים
יש לי תאומים בני שלושה וחצי חודשים אני מתחילה טקס שינה בשעה שש מקלחת עיסוי תמ״ל ושינה .
תאום אחד מאוד מתקשה להירדם לבד ובימים האחרונים מתעורר בשעה 12 בלילה ונשאר ער בערך שעתיים מה אפשר לעשות?
תודה


גיל-גולה עונה
לירון,
מנסיוני תמיד ישנו  שוני בין תאומים שנובע בעיקרו מטמפרמנט ואופי שונים.
לצערי בשאלתך חסרים פרטים רבים וחשובים כדי שאוכל להבין היכן הבעיה ולכוון אותך לפיתרונה.
בשאלה  פירטת כיצד מתנהל טקס השינה עם התאומים שהוא מאד חשוב אבל זהו בעקרון רק הקדמה להרדמה ולא פירטת כיצד נעשית ההרדמה עצמה: איפה הם נרדמים וכיצד.
עם זאת  בגלאים הצעירים ישנם הרבה תינוקות שזקוקים לעזרה ע"מ להירדם .לתינוקות עד גיל 5 חודשים אין עדין את  היכולת הפיזיולוגית להירדמות עצמאית .יכולת זה מתפתחת רק לקראת גיל 5 חודשים כשרמת הורמון השינה המופרש בזמן השינה מגיע  לכמות המספיקה על מנת  לאפשר להירדמות עצמאית.
אני מזמינה אותך לדבר איתי  לקבלת הדרכה בדבר הרדמת תאומים וזאת נעשה לאחר ברור מעמיק את התנהלות סדר היום והלילה בביתך שיעזור לך להקנות הרגלי שינה טובים לתאומיך.

 מעיין שואלת על משבר הארבע חודשים
שלום!
אשמח אם תוכלי לסייע לי להבין מה קורה עם שנת הלילה של בני: עידו בן 4 חודשים, יונק ומקבל תמ"ל לסירוגין (ינק באופן מלא עד לפני כשבועיים). בגיל חודשיים כבר החזיק לילות שלמים ללא אוכל (הוא אוכל טוב במהלך היום, אחוזון % 90 במשקל), אך בהדרגה התחיל להקיץ בהתחלה סביב 4 לפנות בוקר, ובלילות האחרונים מתעורר כל שעה ולעיתים כל חצי שעה, החל מאחת עשרה - בלילה (דרך אגב, כבר כחודש הוא ישן בחדר משלו) אנחנו מקיימים טקס שינה שבסופו הוא נירדם די בקלות ובעצמו, וברור לי שההתעוררויות אינן קשורות לרעב.
בדרך כלל אנחנו נותנים מוצץ והוא חוזר לישון אחרי מספר דקות. שאלתי היא: כיצד ניתן להכחיד התנהגות זו?
מה יכולה להיות הסיבה להתעוררויות החוזרות ונשנות? נראה שהיינו על דרך המלך, אבל המצב רק ברגרסיה.
תודה רבה! מעין


גיל-גולה עונה
מעיין ,
מה שאת חווה עם בנך נקרא משבר גיל הארבע חודשים ואם תדפדפי בשאלות שנשאלו כאן במדור לפניך, תוכלי לראות שאימהות רבות שואלות שאלות דומות לשאלתך, המתארות שלאחר הלידה  התינוק ישן טוב ועם הגיעו  לגיל 4 חודשים חלה הרעה המתבטאת בדר"כ בהרדמות קשות ועלייה במס. ההתעוררויות במשך הלילה. אם כרגע בנך מתעורר בעיקר למוצץ אזי עליך ללמדו לקחת מוצץ בכוחות עצמו .שימי לב שזהו תהליך למידה שאורך זמן וזה לא יקרה תוך לילה אך זה אפשרי .
מתינוקות בני 4 חודשים שכל חפץ  מגיע לידיהם הם מכניסים לפיהם .

 

מרינה שואלת על התעוררויות תכופות במשך הלילה
שלום גילה,
הבת שלי בת 5 וחצי חודשים נרדמת בקלות לאחר טקס שינה מסודר... מושכבת במיטה מקבלת מוצץ ונרדמת בסביבות 19:30.
יושנת בערך שעה ואז מתעוררת בבכי עד שלא מקבלת מוצץ או לפעמים צורחת עד כדאי כך שצריך להרגיע אותה על הידיים.... וככה זה חוזר 5-6 פעמים עד שהיא נרדמת.... או  שלפעמים זה נמשך עד 12 ואז היא מקבלת בקבוק ונרדמת עד הבוקר... ממה יכולה לנבוע הבעיה של ההתעוררויות המרובות????
וכיצד אפשר לפתור את זה??? אשמח לקבל תשובה כי אני כבר מיואשת.


גיל-גולה עונה
מרינה שלום ,
המצב שאת מתארת יכול לנבוע מקומבינציה של מס. גורמים. ראשית גם אם ביתך נרדמת לאחר טקס השינה צריך לבדוק אם טקס השינה בנוי נכון ומתאים לגילה. לעיתים טקס שינה שאינו בנוי נכון יכול להיות מבלבל והתינוק אינו מבין שהוא מושכב לשנת לילה ומתעורר לאחר שעה כמו בהרדמות היום.
את מוזמנת לקרוא כיצד לבנות טקס שינה נכון במאמר הבא.
בנוסף כדי להתגבר על בעיית המוצץ שיש להחזיר שוב ושוב עליך ללמד את ביתך להיות עצמאית ולקחת מוצץ בלילה בכוחות עצמה. 
בעיה שלישית היא האכלה לאחר בכי ממושך והתעוררויות חוזרות ונשנות. ביתך הבינה עם הזמן שעליה להתעורר שוב ושוב במשך הערב כדי לקבל בסופו של דבר בקבוק. מה שאכן קורה לאחר נסיונות יומיומיים להחזיר לישון בכל התעוררות אתם לקראת חצות נותנים בקבוק וכך להבנתה יש להתעקש איתכם. לראיה היא נרדמת לאחר הבקבוק וישנה סוף סוף שינה רצופה עד הבוקר.
מרינה , כדי לפתור את המצב שנקלעת  אליו עם בתך עליך לערוך שינוי מהותי בהתנהלות הערב והלילה ובתגובה שלכם להתעוררויות של בתך כדי לעביר מסר חדש ועל ידי כך ללמד אותה לישון מבלי להתעורר.
בהצלחה.

 

מרי שואלת על קשיי השינה של בנה שנובעים מתלות של אוכל-שינה
שלום,
בני בן ארבעה וחצי חודשים, מתעורר מידי שעתיים בלילה. נרדם לאחר מקלחת, הנקה ואז אני מניחה אותו במיטה עם מוזיקה ומובייל. (בשעה שבע וחצי בערב).
מתעורר כבר כשעה שעתיים לאחר מכן , בהתחלה הייתי מחזירה לו את המוצץ והוא היה חוזר לישון. לאחרונה המוצץ לא מספיק והוא פשוט צורח עד שאני מניקה או מרדימה על הידיים, זאת מחוסר ברירה מכיוון שהבכי מעיר את ביתי בת הארבע.
בשעה אחת בערך מתעורר ומסרב לחזור לישון אלא אם אני מרדימה על הידיים. אם אני מתעקשת, הוא יכול להיות ער עד שלוש. הלילות הפכו מתישים ובעלי צריך לישון עם הבת שלי מכיוון שהיא מתעוררת מהבכי שלו ומתחילה לבכות בעצמה. אני טופחת על הגב, מרימה על הידיים עד שנרגע ואז מחזירה למיטה אבל זה הופך את הלילות לסיוט ואני כבר בקושי מתפקדת. גם ביום המצב קשה. לפעמים ישן שעתיים בבוקר ועוד שתי תנומות בנות חצי שעה בצהרים ואחה"צ, בימים האחרונים נרדם בתשע בבוקר ומתעורר כבר בעשר. אני לא מניחה לו לבכות ותמיד מגיבה לבכי, יש לו שמיכי, אבל נראה ששום דבר כבר לא עוזר.
אשמח לקצת עזרה... תודה


גיל-גולה עונה
הי מרי,
אם הבנתי נכון בנך נרדם בערב לאחר שקילחת אותו ותוך כדי הנקה. כאשר הוא מתעורר לאחר שעתיים הוא מגלה שאת והשד, שנירדם איתם, נעלמו לו וזה גורם לו להיבהל ולבכות .
בדרך כלל תינוק שרגיל להירדם עם עזרה כל שהיא זקוק לעזרה זו בכל הרדמה מחדש .כאשר את מנסה להרדים ללא הנקה הוא מתקשה מאד כי כך הוא רגיל והוא מביע את הקושי שלו בבכי .כאשר את מנסה להרגיע ולהחזיר לישון והוא ממשיך לבכות ולבסוף את "נשברת" ומניקה הוא למעשה לומד שככל שירבה לבכות עד שהוא ישיג את מבוקשו וההנקה תגיע.
כדי לשפר את לילותיך את צריכה להקפיד שלא להרדים בהנקה אלא לנתק אותו מהשד לפני שהוא נרדם ולהכניס אותו למיטה כשהוא עדין ער כדי שיירדם בה וכשיתעורר לא ייבהל כמו שקורה עכשיו. בנוסף בהנקות הלילה עליך להחליט מתי עליך להניק (מרווחי האכלה דומים לאלה שאת מניקה אותו במשך היום). אם הוא מתעורר והגיע זמן הנקה, הניקי מיד והחזירי אותו למיטה לפני שנרדם על השד. אם בהתעוררות לא הגיע זמן הארוחה הרגיעי והחזירי אותו לישון במיטתו מבלי "להישבר".
לגבי ביתך הוצאתה מהחדר בגלל הבכי של האח  והעברתה לשינה עם אבא ,עלולה ליצור אצלה הרגלים חדשים  לא רצויים, עם הזמן היא תתעורר ותדרוש לעבור לישון במקום אחר . העברתה גם מעבירה לה מסר שהבכי של האח הוא מלחיץ ואי אפשר להסתדר אתו בחדר אחד .
אני מציעה שאם היא מתעוררת שבעליך ייגש אליה ירגיע ויסביר שהתינוק רעב ולכן הוא בוכה שאימא מטפלת בו ועוד רגע כולם יחזרו לישון, והחזירו אותה לישון במיטתה.

יעל שואלת על קשיי שינה בגיל 3 חודשים
גילה שלום,
הבן שלי בן 3 חודשים ויונק. עד כה היה קם פעמיים בלילה לאכול (הייתה לו שינה אחת רציפה של 5 שעות בערך לאחר שהיה הולך לישון בסביבות 7 וחצי/שמונה בערב).
בשבועות האחרונים יש קושי רב סביב השינה - ראשית במהלך היום ישן רק חצי שעה אפילו שנת הצהריים נהייתה קצרה מאוד והקימה שלו במהלך היום לעיתים קרובות מלווה בבכי ואני חושבת שהוא עוד לפעמים עייף ואני מנסה להרדים אותו שוב לפעמים מצליח ולפעמים לא. בלילה קם בין שלוש לארבע פעמים...
יש לציין שגם להרדים לוקח זמן אני מנסה להרדים במיטה תוך כדי ליטוף או נענוע קל של הישבן במקרים של בכי אני מרימה ומנסה להחזיר למיטה בין מצב של ערות לשינה תוך כדי מגע.
קרו 3 פעמים שקם בבכי צרחות שהיה מאוד קשה להרגיעו. האם מדובר בחלום רע? (לא היה רעב מדוע קם בבכי כזה? האם ניתן להאריך את השינה מעבר לחצי שעה? מה ניתן לעשות שקם כ"כ הרבה בלילה?)
מצטערת שהשאלה ארוכה מאוד פשוט היה חשוב לי לתת את כל התמונה.
אגב, נרשמתי להרצאה בקניון שרונים.
תודה מראש

יעל


גיל-גולה עונה
הי יעל ,
אני מזמינה אותך לקרוא את תשובתי לעדי, בשאלה שנשאלה ממש לפניך. הסמיכות של השאלות הדומות, יכולה לתת אינדיקציה כמה התופעה נפוצה בקרב תינוקות בני 3-4 חודשים.
בנוסף לעצות שנתתי לעדי ואני ממליצה לך לאמץ, חשוב למרות שאת חשה קושי שתמשיכי  להרדים, בהתעוררויות הליליות באותה הדרך מבלי לחפש דרכי הרדמה  חדשות העקביות תעזור לך לעבור את המשבר שאת חשה עכשיו ובנך יחוזר לישון כמקודם.
לגבי הבכי והצרחות והקושי להרגיע, סביר שזה נבע מחלום רע ויכול לנבוע מביעותי לילה .מוזמנת לקרוא מאמר שלי בנושא ולקבל הבנה וכלים לטיפול במצבים כאלה.
נתראה בהרצאה.
לילה טוב.

bottom of page