top of page
Girl Pointing Up

פורום הקו החם של גילה פרץ

מייסה שואלת על הירדמות עצמאית והארכת שנות יום
יש לי תינוק בן 3 וחצי חודשים והוא רק ישן על הידיים כיצד אוכל ללמד אותו לישון באופן עצמאי?
וגם במשך היום ישן רק ל-45 דקות ולכן ישן 6-7 תנומות ביום. מה ניתן לעשות על מנת להאריך את שנתו??


גיל-גולה עונה
הי מייסה,
את שואלת פה שתי שאלות חשובות על הקניית הרגלי שינה טובים לבינך.
כדי ללמד את בניך לישון במיטה התחילי משנת הלילה. הנהיגי טקס שינה שיגרתי שבסיומו בינך יהיה רגוע אך עדין ער, הכניסי אותו למיטה כדי שיירדם בה לבד. עם הזמן ככל שיהיו יותר לילת בהם הוא ישן במיטתו כך הוא ילמד להירדם באופן עצמאי.
שנות היום יתחילו להתארך ככל שיגדל אבל במקביל כדי לעזור לו בכך שמרי על כמה כללים:

  • הרדימי מידית כשאת מזהה שהוא עייף

  • הרדימי רק במיטה שלו

  • דאגי לחדר חשוך (החושך העוזר להשריית הורמון השינה)

  • דאגי לעשות טקס קטן לפני ההכנסה לפני כל שינה ביום, שתבהיר לו שעכשיו הולכים לישון.

עדי שלום שואלת על משבר הארבע חודשים

מהו משבר שינה בגיל 4 חודשיים?? האם זה עובר לבד??מה ניתן לעשות בשביל להחזיר את ההרגלי שינה??ולמה בכלל זה קורה?

גיל-גולה עונה

הי עדי, 
משבר השינה שקורה לעיתים בגיל 4 חודשים, נובע בעיקר בגלל קפיצת גדילה. התינוק לאחר 4 חודשים מתרגל לעולם החדש שהגיע אליו הוא מכיר ומזהה את האנשים המטפלים בו  בשלב זה  התינוקות מבצעים קפיצה קוגניטיבית והתפתחותית אדירה. התינוק מגיב, צוחק, מחייך, מתהפך. כל זה מצריך מהגוף הקטן שלו השקעת אנרגיות וכמובן זמן תרגול .משפיע ישירות על השינה שלו.
כדי למנוע את משבר בגיל הזה חשוב לא לשנות את הרגלי השינה. חשוב להמשיך להרדים בזמנים קבועים לאחר טקס שינה שיגרתי. בזמן ההתעוררויות הליליות יש להחזיר לישון מבלי לנסות דברים שונים ומשונים ובטח לא להוציא מהחדר ולהרדים במקום אחר ובדרך שונה מהרגיל (לדוגמא העברה לעגלה והרדמה בנדנוד, העברה למיטת ההורים, ישיבה בסלון מול טלוויזיה פתוחה וכו....).מכאן שהרגרסיה בדר"כ נגרמת בעקבות התגובה שלנו ההורים ולא בגלל השינויים בשנת התינוק.

 

סבטה שואלת על שעת הרדמה מאוחרת 

בני בן שנתיים ושמונה חודשים לא ישן לילה שלם. הוא מתעורר כמה פעמים בבכי,רוב הפעמים עם עיניים סגורות וגם ממלמל משהו. רק אחרי שמעבירים אותו למיטתינו הוא נרגע ונרדם.
בנוסף הוא גם הולך לישון בין 21:30-22:00. יש לו אח בן 6 שהולך לישון ב-20:00. הבן הקטן לא מראה סימני עייפות בשעה זו ולכן הולך לישון כל כך מאוחר. בגן הוא ישן צהריים.
מה את ממליצה לעשות כדי להקדים שעת שינה ולמנוע יקיצות?

גיל-גולה עונה

סבטה היקרה,
משאלתך נשמע שזהו מקרה קלאסי של ילד הסובל מבעיות שינה. אני מזמינה אותך לקרוא את המאמר שלי: האם יש ילדים שהם ציפורי לילה? המתאר את התופעה ונותן לה גם הסבר וטיפים.
עם זאת, אם הקשיים של בנך לא יפתרו בזמן הקרוב , אני מציעה לך להיעזר ביועצת שינה שתדריך אתכם כיצד ללמד את בנך להירדם באופן עצמאי, בשעות יותר מתאימות לגילו ולישון לילה שלם.
לשינה טובה חשיבות מרבית לבריאות ולרווחה של כל המשפחה וגם לגדילה והתפתחות של בנך.

בת אל שואלת על השפעת עייפות יתר 
שלום,
בתי כמעט בת חמישה חודשים. יש לה סדר יום מובנה והיא כבר לא דורשת אוכל בלילה מגיל חודשיים. הבעיה היא שבסביבות גיל ארבעה חודשים משהו ׳השתבש׳ בשנתה. היא החלה ביקיצות מוקדמות מאוד (4 וחצי 5) למרות שנרדמת רק בשמונה-שמונה וחצי בערב אחרי טקס שינה (האם להקדים את שעת ההשכבה?). בנוסף, היא איננה נרדמת בקלות למרות שאינה תלויה בגורם חיצוני להרדמות. אני משכיבה אותה במיטה ויוצאת מהחדר. רק כשבוכה נכנסת מרגיעה אותה ומחזירה למיטה. יחד עם זאת היא עדיין אינה נרדמת בקלות וגם אם נרדמה, היא קמה באופן קבוע שוב אחרי חצי שעה ולאחר שנרגעת ממשיכה לישון רצוף.


גיל-גולה עונה
הי בת אל,
אם תעייני מעט בשאלות שנשאלו כאן במדור לפניך, תוכלי לראות כי הורים רבים חווים משבר בגיל 4 חודשים (תוכלי לקרוא על הסיבות למשבר בתשובות קודמות שלי).
אנסה לכוון אותך בתשובתי למרות  שחסרים נתונים חיוניים בשאלתך.
ראשית תינוקת בגיל 5 חודשים צריכה לישון בטווח השעות 18.30-20.00.נשמע שהיא הולכת לישון מעט מאוחר לגילה ויתכן שהיא מגיעה להרדמה עייפה מדי מה שמקשה עליה את ההירדמות .בנוסף שעת ההרדמה לא תמיד משפיעה לחיוב על שעת ההתעוררות בבוקר. לתינוקות עייפים מדי יש נטייה להתעורר מוקדם יותר וזאת בניגוד למה שהורים נוטים לחשוב ששעת הרדמה מאוחרת תבטיח שעת התעוררות מאוחרת. זכרי ששינה משרה שינה. עייפות יתר גם עלולה לפגום באיכות השינה ולגרום להתעוררויות במהלך השינה.
נקודה נוספת היא שאת רושמת שאינה נרדמת בקלות וחשוב להבין שהירדמות עצמאית עשויה לארוך בין 20-30 דק' כך שציפייה שברגע שאת מניחה אותה במיטה היא תירדם מידית, אינה תמיד ראלית. עם זאת התייחסות לעייפות שלה והרדמה תוך חצי שעה מרגע שזיהית שהיא עייפה עשויה להבטיח הירדמות קלה. מקווה שעזרתי.
 
 

נופר שואלת על קשיי השינה של פג
היי..
שמי נופר ואני אמא טרייה לתינוק פג מהמםםם אך נרגן ...מעבר לעובדה שהתינוק שלי סובל קשות.
מתופעת הגזים הארורה הוא גם מסרב לישון בלילה במיטתו ונוטה להירדם על הידיים שלי ומיד כשנרדם אני מעבירה אותו לעגלה שם זה המקום היחיד שהוא מוכן לישון .
בנוסף שמתי לב שאך ורק כאשר אני בתנועה התינוק נרדם זאת  אומרת אם אני מטיילת או בזמן נהיגה הוא נרדם אבל ברגע שאני עומדת ולא זזה הוא מתעורר אני כבר אובדת עצות קשה לי נורא ואני מוצאת את עצמי נשברת מספר פעמים .
בבקשה עזרי לי לעזור לקטן שלי לפחות לישון בלילה אם לא ביום אני מתחננת.
תודה


גיל-גולה עונה
היי נופר,
מה שאת  מתארת נשמע מאד אופייני לתינוקות צעירים, שבתקופה שלאחר הלידה זקוקים לתנאים הדומים  לאלה שהיו להם ברחם.
הם זקוקים להמון קירבה, מגע, חום ובעיקר תנועה ותזוזה. תינוקות ברחם ישנים כאשר האימא בתנועה ומתעוררים ומתחילים לבעוט כאשר  האימא במנוחה.
התינוק שלך נולד פג כך שחלק מהזמן שבו היה אמור עוד לשהות ברחם וליהנות מהתנאים האידיאלים בו, הוא יצא אל העולם ואל התנאים המאוד שונים ופחות אידאלים  שבו ולכן הוא עדין זקוק ממך לתנאים דומים לאלה שחווה ברחם.
עצתי לך לעזור לו לישון ובמקביל לתת לו  תנאים  דומים לאלו שהיו לו ברחם ע"י נשיאתו במנשא דוגמת תינוכיס קרוב אליך. כך יחוש בחום גופך, ישמע את קולך, ואף ישמע את פעימות  ליבך המוכר לו מתקופת ההיריון. את יכולה גם להניח אותו כשהוא ערום על גופך כך שיחוש בטוח ובמקום מוכר ואף לימדי עיסוי פגים -תינוקות .עיסוי עשוי לעזור לו להירגע ולישון טוב יותר .מוזמנת לקרוא כאן מאמר בנושא >>.את יכולה גם להיעזר בעיטוף תינוקות שמעניק לתינוק תחושה דומה לזו שהייתה לו ברחם ועוזרת לו מאד להירדם-לשיטת העיטוף.
את יכולה לצפות לשינוי בהרגלי השינה של בינך ולהתחיל להקנות לו הרגלי שינה טובים מגיל 3-5 חודשים, גיל מתוקן .בגיל 5 חודשים הוא יוכל כבר להירדם בכוחות עצמו כאשר הפרשת הורמון השינה בדמו תגיע לכמות מספקת.

לירון שואלת על הרדמת תאומים
יש לי תאומים בני שלושה וחצי חודשים אני מתחילה טקס שינה בשעה שש מקלחת עיסוי תמ״ל ושינה .
תאום אחד מאוד מתקשה להירדם לבד ובימים האחרונים מתעורר בשעה 12 בלילה ונשאר ער בערך שעתיים מה אפשר לעשות?
תודה


גיל-גולה עונה
לירון,
מנסיוני תמיד ישנו  שוני בין תאומים שנובע בעיקרו מטמפרמנט ואופי שונים.
לצערי בשאלתך חסרים פרטים רבים וחשובים כדי שאוכל להבין היכן הבעיה ולכוון אותך לפיתרונה.
בשאלה  פירטת כיצד מתנהל טקס השינה עם התאומים שהוא מאד חשוב אבל זהו בעקרון רק הקדמה להרדמה ולא פירטת כיצד נעשית ההרדמה עצמה: איפה הם נרדמים וכיצד.
עם זאת  בגלאים הצעירים ישנם הרבה תינוקות שזקוקים לעזרה ע"מ להירדם .לתינוקות עד גיל 5 חודשים אין עדין את  היכולת הפיזיולוגית להירדמות עצמאית .יכולת זה מתפתחת רק לקראת גיל 5 חודשים כשרמת הורמון השינה המופרש בזמן השינה מגיע  לכמות המספיקה על מנת  לאפשר להירדמות עצמאית.
אני מזמינה אותך לדבר איתי  לקבלת הדרכה בדבר הרדמת תאומים וזאת נעשה לאחר ברור מעמיק את התנהלות סדר היום והלילה בביתך שיעזור לך להקנות הרגלי שינה טובים לתאומיך.

 מעיין שואלת על משבר הארבע חודשים
שלום!
אשמח אם תוכלי לסייע לי להבין מה קורה עם שנת הלילה של בני: עידו בן 4 חודשים, יונק ומקבל תמ"ל לסירוגין (ינק באופן מלא עד לפני כשבועיים). בגיל חודשיים כבר החזיק לילות שלמים ללא אוכל (הוא אוכל טוב במהלך היום, אחוזון % 90 במשקל), אך בהדרגה התחיל להקיץ בהתחלה סביב 4 לפנות בוקר, ובלילות האחרונים מתעורר כל שעה ולעיתים כל חצי שעה, החל מאחת עשרה - בלילה (דרך אגב, כבר כחודש הוא ישן בחדר משלו) אנחנו מקיימים טקס שינה שבסופו הוא נירדם די בקלות ובעצמו, וברור לי שההתעוררויות אינן קשורות לרעב.
בדרך כלל אנחנו נותנים מוצץ והוא חוזר לישון אחרי מספר דקות. שאלתי היא: כיצד ניתן להכחיד התנהגות זו?
מה יכולה להיות הסיבה להתעוררויות החוזרות ונשנות? נראה שהיינו על דרך המלך, אבל המצב רק ברגרסיה.
תודה רבה! מעין


גיל-גולה עונה
מעיין ,
מה שאת חווה עם בנך נקרא משבר גיל הארבע חודשים ואם תדפדפי בשאלות שנשאלו כאן במדור לפניך, תוכלי לראות שאימהות רבות שואלות שאלות דומות לשאלתך, המתארות שלאחר הלידה  התינוק ישן טוב ועם הגיעו  לגיל 4 חודשים חלה הרעה המתבטאת בדר"כ בהרדמות קשות ועלייה במס. ההתעוררויות במשך הלילה. אם כרגע בנך מתעורר בעיקר למוצץ אזי עליך ללמדו לקחת מוצץ בכוחות עצמו .שימי לב שזהו תהליך למידה שאורך זמן וזה לא יקרה תוך לילה אך זה אפשרי .
מתינוקות בני 4 חודשים שכל חפץ  מגיע לידיהם הם מכניסים לפיהם .

 

מרינה שואלת על התעוררויות תכופות במשך הלילה
שלום גילה,
הבת שלי בת 5 וחצי חודשים נרדמת בקלות לאחר טקס שינה מסודר... מושכבת במיטה מקבלת מוצץ ונרדמת בסביבות 19:30.
יושנת בערך שעה ואז מתעוררת בבכי עד שלא מק